Nejkrásnější túry světa

Nejkrásnější túry světa

Skvělé jednodenní výšlapy

V tomto přehledu najdete velmi krásné, maximálně jednodenní, túry z celého světa. Nejen při dlouhých trecích, ale i při takto krátkých výšlapech můžete poznat nádherná a dramatická místa. na rozdíl od vícedenních treků nemusíte tahat tábornické vybavení, tak se vám bude šlapat pohodlně a lehce.

Obsah článku
Túra Lagunas de Altura
-18.066, -69.036
5 150 m / 16 896 ft

#1 Túra Lagunas de Altura

Ke třem krásným lagunám

Krásná, ale zároveň turisty kupodivu prakticky nechozená túra po vysoce položených altiplánských lagunách vede po obou stranách hranice mezi Bolívií a Chile. Při tomto pochodu si budete užívat nejen krásných lagun, ale i úžasných výhledů po okolních sopkách s impozantní Sajamou v čele. Tento popis trasy navazuje na cestu z vesnice Sajama k fumarolám.

Chci tam
Byl jsem tam
bo
Túra k laguně de Los Tres
-49.284, -72.97
1 180 m / 3 871 ft

#2 Túra k laguně de Los Tres

Cesta pod Fitz Roy

Nejkrásnější, ale taky nejchozenější výšlap z El Chalténu je k laguně de Los Tres přímo pod monumentální žulové stěny Fitz Roye. Mimo této krásné hory můžete na tomto výletě obdivovat i výhled do údolí řeky Vueltas a okolní divokou krajinu. Na cestu k laguně počítejte okolo tří hodin.

Chci tam
Byl jsem tam
ar
Túra Červeným údolím
38.653, 34.845
1 050 m / 3 445 ft

#3 Túra Červeným údolím

Světem skal z Göreme do Çavuşin

Trasa, která začíná v bezprostřední blízkosti městečka Göreme je velice krásná a nabízí neskutečné pohledy na okolní skalní útvary, výhledy a mnoho mystericky vytesaných jeskyň do okolních skal. Cílem je blízké historické městečko Çavuşin, odkud se můžeme autobusem vydat zpět do Göreme. Trasa je poměrně nenáročná a je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Chci tam
Byl jsem tam
tr

Výstup na Parkachik la
34.098, 75.977
4 000 m / 13 123 ft

#4 Výstup na Parkachik la

Královská vyhlídka na Nun a Kun

Jeden z vrcholných zážitků v krásném údolí Suru je lehký výstup z Panikharu (3 270m n. m.) do průsmyku Parkachik la (4 000m n. m.), odkud je úžasný výhled na místní velikány hory Nun (7 135m n. m.) a Kun (7 077m n. m.) a na další řadu vrcholků v hlavním himalájském hřebeni oddělujícím Kašmír od Ladakhu.

Chci tam
Byl jsem tam
ld
Túra Sendero Mirador Nordenskjöld
-51.057, -73.01
130 m / 427 ft

#5 Túra Sendero Mirador Nordenskjöld

Parádní vyhlídka na Torres

Národní park Torres del Paine je vyhlášený hlavně svým W-trekem, ale můžete zde uskutečnit celou řadu dalších treků a procházek s neskutečnými vyhlídkami na místní skalní věže, ledovce a neskutečně modrá ledovcová jezera. Jednou z takových kratších procházek je cesta z Pudeta na vyhlídku Mirador Nordenskjöld, kde si relativně nenáročně užijete místní úchvatnou patagonskou přírodu a navíc jako bonus prohlídnete velký vodopád Salto Grande.

Chci tam
Byl jsem tam
cl
Túra k laguně Torre
-49.33, -72.988
750 m / 2 461 ft

#6 Túra k laguně Torre

Pod nejostřejší špici Glaciares

Druhá nejoblíbenější půldenní túra z El Chaltenu je k laguně Torre, nad kterou se tyčí nejobtížněji zdolatelná hora v celém národním parku Glaciares - Cerro Torre (3 102m n. m.). Cesta k těmto věžím vede malebnou krajinou před dávnými lety vymodelovanou ledovcem. U laguny Torre je navíc kemp a zároveň východisko na Jihopatagonské ledovcové pole. K laguně je to cca 3 hodiny chůze.

Chci tam
Byl jsem tam
ar

Výstup na Intipunku
-13.17, -72.534
2 770 m / 9 088 ft

#7 Výstup na Intipunku

Sluneční brána nad Machu Picchu

Návštěva Machu Picchu (2 430m n. m.) nemusí být jen o prohlídce inckých rozvalin obklopených scénickými skalními homolemi a porostlých mlžným pralesem. Je zde několik pěkných možností pro pěší turistiku. Jednou z nejjednodušších je výstup ke Sluneční bráně (2 770m n. m.), což je vlastně malá pevnůstka vysoko na hřebeni mající výhled na obě strany údolí. Tento výstup je v podstatě poslední etapou slavného Inca Trailu. Výhledy na vlastní Machu Picchu a okolní krajinu jsou odtud naprosto úchvatné.

Chci tam
Byl jsem tam
pe
Výstup na Ultarské louky
36.354, 74.679
3 800 m / 12 467 ft

#8 Výstup na Ultarské louky

Výstup vysoko nad údolí Hunza

Výstup na Ultarské louky je nejoblíbenější jednodenní túra vedoucí přímo vzhůru nad úzkým a strmým kaňonem v horní části vyplněným ledovcem a zavede vás na kouzelný plácek s výhledem na okolní strmé štíty a malý vodopád. Nejfotogeničtější horou zde je proslavený "Lady finger". Tuto túru lze zvládnout na lehko jako jednodenní či se ubytovat v malé horské salaši a případně vyrazit ještě výš na vyhlídkový Honn pass.

Chci tam
Byl jsem tam
pk
Výstup na Mannen
62.444, 7.763
1 294 m / 4 245 ft

#9 Výstup na Mannen

Kolem horských jezer a sněhovými poli

Kolem Cesty Trollů je možné podnikat několik zajímavých túr na okolní vrcholy, k ledovci, případně k horským jezerům. Obtížnost těchto „výšlapů“ je různá a bývá naznačena u výchozích bodů na směrnících modře, červeně nebo černě. Obecně však platí, že i u „modrých“ túr se většinou jedná o úzké stezky a kamenitý terén. Naznačené časy jsou opravdu jen pro velmi zdatné turisty (a Nory). Výstup na vyhlídkový vrchol Mannen (1 294m n.m.) není náročný, ale ve své poslední části před vrcholem je nutné překonat několik kamenných a suťových polí s jistotou chůze a dobrou orientací. Terén je v údolí Alnesdalen často vlhký s malými mokřady a v červenci tu mohou stále být ve vyšších partiích sněhová pole. Odměnou za námahu je ptačí pohled do údolí Romsdalen a na okolní hory.

Chci tam
Byl jsem tam
no

Výstup ke Klášteru (Ad-Deir)
30.338, 35.431
1 065 m / 3 494 ft

#10 Výstup ke Klášteru (Ad-Deir)

Vyhlídka až k Mrtvému moři

Nejoblíbenější pěší túra v rámci skalního města Petra je téměř hodinový výstup ke Klášteru (Ad-Deir), který je jen o něco méně impozantní než hlavní atrakce celého města - Al-Khazneh (Pokladnice). Navíc jen o pár set metrů dále jsou hned vedle sebe dvě krásné vyhlídky do Wadi Araba, na Jebel Haroun a na celé město.

Chci tam
Byl jsem tam
jo
Výlet do Hruboskalska
50.552, 15.184
410 m / 1 345 ft

#11 Výlet do Hruboskalska

Skalní město se zámkem a hradem

Hruboskalsko soutěží po právu s Prachovskými skalami o turisty nejoblíbenější skalní město v Českém ráji. Můžete zde obdivovat krásné vyhlídky nejen na zajímavé formace skal, ale i daleké pohledy na Kozákovský hřeben, Krkonoše a Ještěd. Mimo toho je zde pěkný zámek Hrubá skála, hrad Valdštejn a zajímavý Kopicův statek a kousek od něj i reliéfy v pískovcových skalách. Je zde možné kombinovat lehké turistické okruhy vhodné i pro malé děti s náročnějšími, kde vás čekají stovky schodů v centru skalního města.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Túra soutěskou Barranca Masca
28.305, -16.84
620 m / 2 034 ft

#12 Túra soutěskou Barranca Masca

V sevření sopečných skal k oceánu

Soutěska Masca začíná ve stejnojmenné vesničce. Většina běžných turistů překoná 600 metrové klesání k oceánu, odkud je odveze předem objednaná loďka do některého z nejbližších turistických středisek. Zažít si Mascu ale znamená jít dolů a zpět. V úzkém korytu soutěsky, sevřeném několik stovek metrů vysokými skalami, panuje mikroklima, kde není ani vánek a zásoba vody na cestu je nezbytností. Odměnou jsou pohledy na fantastické skalní útvary, krásný záliv a dobrý pocit z absolvování túry, která dle průvodců patří k těm nejtěžším na Tenerife.

Chci tam
Byl jsem tam
cani

Túra nad soutěskou Todra
31.581, -5.61
1 700 m / 5 577 ft

#13 Túra nad soutěskou Todra

Túra soutěskou Todra do hor za nomády

Trek soutěskou Todra není příliš náročný. Zajímavým terénem skalnatého a plastického Atlasu dojdeme k nomádské osadě v horách a pak se vrátíme jinou cestou zpět do výchozího místa.

Chci tam
Byl jsem tam
ma
Túra nad Shigatse
29.274, 88.866
4 150 m / 13 615 ft

#14 Túra nad Shigatse

Pohádkový výhled na klášter a pevnost

Pro většinu turistů jsou v Shigatse jen dvě hlavní místa k navštívení - klášter pančenlámů Tashilhunpo a stará pevnost, která vypadá jak zmenšenina Potaly ve Lhase. Nejzajímavější je však výstup na vyhlídkový hřeben nad městem, odkud budete mít parádní výhled na celé město. Bez debat je tato túra nejlepší aktivitou, co můžete ve druhém největším tibetském městě podniknout.

Chci tam
Byl jsem tam
tib
Přechod přes Pico Viejo
28.263, -16.664
3 555 m / 11 663 ft

#15 Přechod přes Pico Viejo

To nejlepší ze sopečné krajiny

Tato túra je velmi atraktivní, protože vás zavede téměř na vrchol Pico de Teide (případně až na něj), provede vás chaotickým terénem lávových proudů a seznámí vás s neskutečnou krajinou  monumentálního kráteru sopky Pico Viejo dřímající na úpatí vyššího stratovulkanického Teide. K výjezdu pod nejvyšší vrchol Tenerife i celého Španělska se použije lanovka, která končí ve výšce 3555 m.n.m. Další cesta (kromě alternativního výstupu na Pico de Teide, k  němuž je nutné povolení) je celkově sestupem. Svojí délkou a terénem je ale poměrně náročná. Sestup končí u parkoviště hotelu Parador Nacional de las Caňadas ve výšce zhruba 2100 m.n.m.

Chci tam
Byl jsem tam
cani

Túra k Monte Taborno
28.559, -16.264
630 m / 2 067 ft

#16 Túra k Monte Taborno

Matterhorn Tenerife

Tento vrchol, připomínající svojí tvarovou jedinečností  tak trochu kultovní švýcarskou horu, není nijak vysoký, pouhých 706m n.m. Je však těsně u oceánu a proto působí velmi monumentálně. Nachází se v severní části ostrova v pohoří Anaga. Už přístup k němu po hřebenu, oddělujícím hluboká údolí, je velmi atraktivní.  Další cesta, která vrchol postupně obchází, nabízí nádherné výhledy na hory, údolí a útesy severu Tenerife.

Chci tam
Byl jsem tam
cani
Túra Passu - jezero Borit
36.449, 74.871
2 800 m / 9 186 ft

#17 Túra Passu - jezero Borit

Túra mezi dvěmi ledovci

Pokud chcete v Passu podniknout trošku dobrodružnější půldenní túru, nejlepší je výšlap od stejnojmenného ledovce k jezeru Borit ležícímu nad vesnicí Hussaini. Při tomto pochodu se pokocháte výhledy hned na dva ledovce a na dvě různá jezera. Cesta je však místy neznatelná a budete se muset řídit vlastní intuicí. Na druhou stranu, ztratit se úplně nemůžete. Na sever od vás je hradba Karákorámu a na jih Karákorámská silnice, kam můžete seběhnout, pokud se budete na náhorní pláni mezi ledovci motat. Dříve tento trek pokračoval ještě dál až k mostu "Indiana Jonese", ale nyní vše zmizelo pod vodou jezera Attabad.

Chci tam
Byl jsem tam
pk
Túra okolo gompy Lamayuru
34.287, 76.775
3 600 m / 11 811 ft

#18 Túra okolo gompy Lamayuru

Procházka měsíční krajinou

Starodávná gompa Lamayuru obklopená malým městečkem s tibetsky vypadajícími domky je centrem Buddhismu v západním Ladakhu. Působí trošku jak protiváha hektického Léhu. Mimo to, že se zde konají věhlasné festivaly jako například barevný Yuru Kabgyat a trekaři odtud vyráží na pochod do Padumu, hlavního městečka Zanskaru, zde stojí za prohlídnutí i blízké "měsíční" okolí kláštera. Stačí ujít jen pár set metrů dál a najednou mizí veškerý ruch a vy si nerušeně můžete prohlížet horská panoramata s klášterem v popředí.

Chci tam
Byl jsem tam
ld

Túra k jezeru Blavatnet
61.561, 6.656
781 m / 2 562 ft

#19 Túra k jezeru Blavatnet

Procházka k jezeru

Z údolí Stardalen v národním parku Jostedalsbreen vede mnoho zajímavých cest k ledovcům a jezerům. Tento výstup k jezeru Blavatnet opět začíná velmi pohodlně autem – stoupáním po mýtné silnici jižním směrem do místa zvaného Befringstoylen (mýto 50,- NOK). Další postup je poměrně nenáročný s nepříliš velkým stoupáním nízkým březovým porostem až k jezeru, které je ve výšce 781 m.n.m. Jezero se dá jen velmi obtížně obejít, protože je obklopeno mokřady. Je to snadná procházka, která přinese pohledy na typickou norskou krajinu, navíc s minimem turistů. A protože jsou letní dny dlouhé, je možné se ještě odpoledne zajet podívat a pěšky nahlédnout do samého východního závěru údolí Stardalen, které tvoří užší údolí Langedalselva.

Chci tam
Byl jsem tam
no
Túra po Nehyeaal Danda
28.22, 83.88
1 500 m / 4 921 ft

#20 Túra po Nehyeaal Danda

Vyhlídky nad jezerem Phewa

Zelený hřeben tyčící se z jižního břehu jezera Phewa skýtá krásné vyhlídky na rozsáhlá rýžová pole na jeho svazích a za dobrého počasí i na vrcholky zaledněných Annapuren. Navíc zde potkáte jen opravdu minimum turistů, tak vám ani nepřijde, že jen o kus vedle je druhé nejrušnější město v Nepálu - Pokhara. Na tento výlet jsou v podstatě dvě východiska - od World peace stupy (1 100m n. m.), kam se můžete vyvézt taxíkem, nebo Chatichhina (850m n. m.), kam dojdete pěšky pěknou procházkou podél jezera.

Chci tam
Byl jsem tam
np
Velkou Studenou a Velickou dolinou
49.176, 20.157
2 428 m / 7 966 ft

#21 Velkou Studenou a Velickou dolinou

Přes Prielom a Polský hrebeň

Ze Starého Smokovce můžete vyrazit na jednu z nejkrásnějších túr ve Vysokých Tatrách vedoucí vzhůru Velkou Studenou dolinou ke Zbojnické chatě a dál přes krásný průsmyk Prielom a Polský hrebeň. Vrcholem celé této túry může být výstup Východnou Vysokou (2 428m n. m.) z Polského hrebeně. Sestup zpět je Velickou dolinou ke Sliezskému domu a dál do Starého Smokovce. Túra je náročná hlavně svou délkou a i převýšením.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

Výstup na sopku Sabyinyo
-1.387, 29.592
3 645 m / 11 959 ft

#22 Výstup na sopku Sabyinyo

Trojmezní hora

Většina turistů míří do národního parku Mgahinga kvůli velmi vzácným horským gorilám. Je zde však možné provozovat i parádní horskou turistiku na místních sopkách. Sice je nejvyšší horou národního parku čtyřtisícovka Mount Muhabura (4 127m n. m.), ale daleko oblíbenějším cílem je výstup na Sabyinyo (3 645m n. m.), jehož vrchol leží přímo na trojmezí tří států: Ugandy, Rwandy a DRC Kongo. Při výstupu si užijete krásných výhledových scenérií do všech tří států a i bujnou vegetaci na svazích této hory.

Chci tam
Byl jsem tam
ug
Trek napříč Rarotongou
-21.239, -159.789
220 m / 722 ft

#23 Trek napříč Rarotongou

Ostrovem ze severu na jih

Cross-Island Track je s přehledem nejzajímavější vycházka na celé Rarotonze. Při tomto přibližně tří až čtyřhodinovém pochodu přejdete celý ostrov ze severu na jih skrz tropickou džungli. Nejspíš i alespoň trošku zmoknete a chvílemi půjdete v mlžných oblacích. Každopádně při troše štěstí budete mít z nejvyššího místa treku pěkný výhled na nejvyšší vrcholky ostrova Te Manga (653m n. m.) a Te Atukura (638m n. m.). Rozhodně nepodceňte obuv, jelikož je spousta pasáží kluzká, blátivá a i docela prudká. Trek je možný jít i opačným směrem (tedy z jihu na sever), ale příliš se nedoporučuje, neboť je tu větší riziko, že se můžete ztratit.

Chci tam
Byl jsem tam
io
Ishak Pasha Trek
39.512, 44.154
2 440 m / 8 005 ft

#24 Ishak Pasha Trek

Krátký trek Kurdistánem

Nejlepší jednodenní výlet z Doğubayazıtu vede ke krásnému otomanskému paláci Ishak Pasha Sarayi a dál do hor nad ním. Po cestě se vám naskytne krásný výhled na Ararat a uvidíte život v malých kurdských vesnicích, kde se skoro zastavil čas.

Chci tam
Byl jsem tam
tr

Túra k ledovci Haugabreen
61.65, 6.729
950 m / 3 117 ft

#25 Túra k ledovci Haugabreen

Čelo ledovce na dotek

Jostedalsbreen nasionalpark skýtá nespočet možností k turistice jakékoliv obtížnosti. Je zde i řada příležitostí ke stanování, i když velmi pěkným místem s nádherným výhledem je kemp v místě, které se nazývá Hoyset a leží v údolí Stardalen. Při jízdě od severu po silnici E39 se v sídle Klakegg odbočí vlevo a pokračuje se cca 12 kilometrů. Pěkná a nepříliš náročná je vycházka k čelu ledovce Haugabreen. Z kempu stoupá štěrková zpevněná a úzká silnička (mýto 50,- NOK) na parkoviště Hauga Stoylen. Odtud je to pěšky úzkou stezkou zprvu po plochém dnu ledovcového údolí a později prudším stoupáním s překonáním ledovcových potůčků. Zdá se, že ani v hlavní turistické sezoně tu mnoho turistů není, o to víc je působivá zdejší ledovcová krajina. 

Chci tam
Byl jsem tam
no
Výstup k jezeru Tilicho
28.679, 83.859
5 000 m / 16 404 ft

#26 Výstup k jezeru Tilicho

Cesta k tajemnému jezeru

Jedním z nejhezčích horských zážitků na treku okolo Annapuren je putování k úžasnému jezeru Tilicho. Tato dvoudenní odbočka z hlavního okruhu vás přivede na místa, odkud jsou himalájští velikáni téměř na dotek. Jezero jakoby leželo na rozhraní světů. Na jedné straně pustá, zvětralá krajina a na druhé neskutečně strmé stěny himalájských štítů čnící o dva kilometry výše přímo z jezera. Bohužel zrovna zde bývá obvykle nejhorší počasí z celého Manangu, tak nemusí být zde vždy čisté bezmračné výhledy na hory a jezero.

Chci tam
Byl jsem tam
np