Výstup na Parkachik la

Výstup na Parkachik la

Královská vyhlídka na Nun a Kun

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 7:00 hod

Jeden z vrcholných zážitků v krásném údolí Suru je lehký výstup z Panikharu (3 270m n. m.) do průsmyku Parkachik la (4 000m n. m.), odkud je úžasný výhled na místní velikány hory Nun (7 135m n. m.) a Kun (7 077m n. m.) a na další řadu vrcholků v hlavním himalájském hřebeni oddělujícím Kašmír od Ladakhu.

Obsah článku
Recenze

Řeka Suru

Navigovat na mapě

Začátek tohoto výstupu je ve vesničce v Panikhar, kde se musíte rozhodnout, jak tento výstup podniknete. Každá z variant má své pro a proti. Pokud se zde ubytujete, můžete vyrazit do sedla nalehko, ale zase se budete muset vrátit ještě tento den zpět. Nebo vyrazit s veškerou výstrojí a přejít sedlo a sestoupit až do Parkachiku na druhé straně hřebene, či se dokonce v sedle ukempovat a počkat na východ slunce. To zase může být dost únavné, pokud nejste ještě dobře aklimatizovaní.

Vlastní cesta není orientačně moc náročná: nejdřív budete muset projít oázou Panikharu k řece Suru a najít zde jediný most, který přes ni vede. Dál už je cesta více než zřejmá přímo vzhůru po pasáckých stezkách. Sedlo je na hřebeni krásně vidět.

Řeka Suru

Himalájská hradba

Při pohledu na jih se můžete kochat hradbou Himaláje oddělující Kašmír od Ladakhu.

Himalájská hradba

Výhled do údolí Suru

Navigovat na mapě

Vlastní výstup je po relativně příjemné, i když „nekonečné“ stráni. Výhled do údolí Suru se s každým výškovým metrem vylepšuje. Tento pohled je po cca hodině a půl výstupu od řeky. Je tu vidět, že oproti zbytku Ladakhu je tu ještě dost zeleně z důvodu větších srážek způsobených blízkostí hlavního horského hřebenu.

Výhled do údolí Suru

Parkachik la

Navigovat na mapě

Zhruba po dvou hodinách výstupu budete konečně odměněni královskou vyhlídkou na Himaláje ze sedla Parkachik. Přímo proti vám bude ledovcová pyramida Nunu.

Parkachik la

Skalní koruna

Jako skalní koruna vám bude připadat hřeben přímo proti vám. Majestátní špice Kunu je za ní jakoby trochu schovaná, ale celé toto panoráma působí naprosto impozantně.

Skalní koruna

Nun a Kun

Po tom co se v sedle vydýcháte, není vůbec špatné pokračovat po hřebeni dál na jih. Sice budete muset postupně vystoupat dalších skoro 300 výškových metrů, ale výhledy budete mít ještě lepší než ze sedla a uvidíte i pořádně další horské velikány na himalájském hřebeni.

Nun a Kun

Výhled na Parkachik

Pokud se nechcete vracet stejnou cestou zpět, nezbyde vám nic jiného než sestoupit do osady Parkachik na druhé straně hřebenu.

Výhled na Parkachik

Nad údolím Suru

Po té co se nabažíte výhledy na Nuna a Kuna, možná se znovu podíváte zpět a uvědomíte si jak je údolí Suru krásné.

Nad údolím Suru

Hranice Kašmíru

Navigovat na mapě

Pokud po hřebeni vystoupáte dostatečně vysoko/daleko ze sedla, otevře se vám i pěkný pohled na jih na horskou hradbu oddělující Kašmír od Ladakhu. Bohužel většinou z tohoto směru se kazí počasí.

Hranice Kašmíru

Nun, nejvyšší hora Kashmíru

Ještě než se vydáte na relativně dlouhou a monotónní cestu dolů zpět do Panikharu, naposledy se pokochejte Nunem, nejvyšší horou himalájského hřebenu ve státu Jammu-Kashmir.

Nun, nejvyšší hora Kashmíru


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam