Jízda přes průsmyk Namika la

Jízda přes průsmyk Namika la

Z muslimské do buddhistické části Ladakh

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 3:00 hod

Při cestě z Kargilu do Lamayuru, respektive Léhu vás čeká několik vysokých silničních průsmyků. Prvním z nich je Namika la (3 825m n. m.) nacházející se na naprosto pustém zvětralém hřebeni – měsíční krajina jak ze žurnálu. Další zajímavostí je, že při této jízdě opustíte muslimskou část Ladakhu a dostanete se do té buddhistické plné čortenů, modlitebních vlaječek a bílých gomp. Také se dostane z oblasti, kde potkáte jen pár turistů do té hojněji navštěvované. Úroveň cesty kolísá od relativně slušné asfaltky po úseky, kde se staví a vylepšuje a vy pojedete krokem.

Obsah článku
Recenze

Nad Kargilem

Stačí vyjet jen pár kilometrů z centra Kargilu a otevře se vám krásný výhled na jeho zelenou oázu.

Nad Kargilem

Údolí Suru u Kargilu

Navigovat na mapě

Jižním směrem je pěkně vidět údolí řeky Suru vedoucí až k hlavnímu Himalájskému hřebeni. Naše silnice se ale po chvíli stočí, vyjede na náhorní pláň, objede kargilské letiště a bude pokračovat údolím proti toku řeky Wakha.

Údolí Suru u Kargilu

Údolí řeky Wakha

Navigovat na mapě

Silnice vede dlouhé kilometry údolím řeky Wakha se sporou vegetací okolo řeky. Kaňon je po většinu cesty úzký a řídce osídlený.

Údolí řeky Wakha

Před Mulbekem

Navigovat na mapě

Kousek před Mulbekem je docela výrazný soutok říček. Do postranního údolí vede i prašná silnička, tak kdo má více času, může podniknout i případný průzkum.

Před Mulbekem

Wadoo

Navigovat na mapě

Pak už následuje Mulbek, největší sídlo v údolí řeky Wakha. Od tohoto místa začíná i turistický ruch, který je v okolí Kargilu, Drasu či v údolí Suru minimální. Mulbek je proslavený velkým vytesaným Buddhou ve skále. Hned o kus dál je vesnička Wadoo vyhlášená pěknými scenériemi rozeklaných hor a osamocené skály obklopené malým klášterem. Tato oáza je poslední civilizace před měsíční krajinou v okolí sedla Namika la.

Wadoo

Hřeben Namika

Silnice opouští údolí řeky Wakha a stoupá podél sezónní říčky měsíční krajinou. Na obzoru se tyčí pustý hřeben Namika s plochými cca čtyři tisíce metrů nad mořem vysokými kopci.

Hřeben Namika

Hřeben jako břitva

Jižním směrem jsou vidět hřebeny naprosto rozdílného charakteru.

Hřeben jako břitva

Poslední mohykán

Dominantou kraje v oblasti průsmyku Namika la je zvětralý kopec ze skalní špičkou. Určitě zajímavý výstup a tip na vycházku ze sedla.

Poslední mohykán

Ladackhá louka

V jinak vyprahlém kraji vás určitě zaujme loučka v okolí malého horského potůčku, která je zcela zabrána místním skotem.

Ladackhá louka

Výhled ze sedla Namika la

Navigovat na mapě

Konečně jste po několika hodinách jízdy v sedle. Mimo obligátních vlaječek je odtud daleký výhled až na zasněžený hřeben nad údolím Suru.

Výhled ze sedla Namika la

Druhá strana průsmyku

Na druhé straně sedla je krajina obdobná. Před vámi je 5,5 tisíce vysoký hřeben oddělující údolí Indu od toho, kterým za chvíli pojedete.

Druhá strana průsmyku

U Khangralu

Navigovat na mapě

Ze sedla se menšími klikaticemi sjede do pěkného údolí u vesničky Khangral, aby za chvíli nabrala znovu výšku vstříc dalšímu sedlu na cestě – Fotu la.

U KhangraluČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam