Výlet do Lamayuru

Výlet do Lamayuru

Klášter v měsíční krajině

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 1 den

Velmi zajímavou zastávkou při cestách po Ladakhu je klášter a starobylé městečko Lamayuru. Ať sem vyrazíte na výlet z Léhu či tady budete tranzitovat na silnici spojující Ladakh s Kašmírem, určitě si zde udělejte alespoň na půl dne přestávku. Zvlášť v podvečer má zdejší „měsíční“ krajina velké kouzlo. Navíc je klášter vyhášený barvitými festivaly, takže zde můžete zažít i nefalšovanou místní kulturu. Navíc je Lamayuru východiskem na zajímavé treky jak do Zanskaru (Lamayuru-Padum trek), tak do údolí Suru (Lamayuru – Kanji la – Rangdum).

Obsah článku
Recenze

Program v Lamayuru

Po ubytování si nejdříve projděte staré město a pozvolna stoupejte ke klášteru. Odtud se vydejte na vyhlídkovou procházku vedoucí nad klášterem a až do oázy na západ od města. Počkejte si na některé z vyhlídek na západ slunce, kdy budete mít na dlani celé městečko s klášterem a okolní horské hřebeny. Pokud zde budete v době nějakého festivalu, tak si vyhraďte i nějaký čas sledování tanců v maskách.

Článek: Prohlídka Lamayuru

Klášter proslavený festivaly

Lamayuru (3 500m n. m.) je významné poutní místo na rozhranní muslimského a buddhistického Ladakhu. Obklopeno je typickou "měsíční" krajinou se zelenou oázou v údolí řeky. Nad zelenými políčky jsou ve svahu nalepené staré domky z nepálených cihel, kde se stále žije skoro stejně jak před desetiletími. Úplně nahoře je pěkný klášter vyhlášený barvitými buddhistickými festivaly. Městečko leží jen kousek od průsmyku Fotu la (4 094m n. m.), nejvyššího místa silnice ze Šrinagáru do Léhu. Je to v podstatě poslední místo na západ od Léhu, kde je ještě masová turistika. Jezdí sem nejen zájemci o buddhistickou kulturu, ale i trekaři, kteří odtud vyrážejí na světoznámý trek Lamayuru - Padum v Zanskaru.

Článek: Túra okolo gompy Lamayuru

Procházka měsíční krajinou

Starodávná gompa Lamayuru obklopená malým městečkem s tibetsky vypadajícími domky je centrem Buddhismu v západním Ladakhu. Působí trošku jak protiváha hektického Léhu. Mimo to, že se zde konají věhlasné festivaly jako například barevný Yuru Kabgyat a trekaři odtud vyráží na pochod do Padumu, hlavního městečka Zanskaru, zde stojí za prohlídnutí i blízké "měsíční" okolí kláštera. Stačí ujít jen pár set metrů dál a najednou mizí veškerý ruch a vy si nerušeně můžete prohlížet horská panoramata s klášterem v popředí.


Článek: Lamayuru festival

Slavnost roku v Lamayuru

Červen není úplně nejklasičtější doba pro návštěvu Ladakhu, ale má i své nesporné výhody - vrcholky okolních hor jsou ještě poprášeny sněhem a tak nevypadají tak vyprahle jako v hlavní sezóně koncem léta. Navíc můžete při své cestě navštívit dvoudenní festival Yuru Kabgyat v Lamayuru plný tance a buddhistických masek.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam