Jízda přes průsmyk Fotu la

Jízda přes průsmyk Fotu la

Nejvyšší místo silnice ze Šrinagáru do Léhu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 3:30 hod

Průsmyk Fotu la (4 094m n. m.) je nejvyšší místo 420 kilometrů dlouhé silnice z Kašmírského Šrinagáru do centra Ladakhu – Léhu. Z pohledu nadmořské výšky je to pro neaklimatizovaného člověka výrazně příjemnější cesta než silnice vedoucí do Léhu z Manalí přes pětitisícové průsmyky. Popis přejezdu tohoto průsmyku navazuje na cestu z Kargilu přes předcházející průsmyk Namika la a pokračuje až po krásnou gompu v Lamayuru. Po cestě se budete moct kochat zelenou oázou, měsíční krajinou a pěknými zákrutami při sjezdu z průsmyku na východ.

Obsah článku
Recenze

U Khangralu

Při sjezdu z průsmyku Namika la se dostanete do údolí končícím za pár desítek kilometrů v hlavním údolí Indu. Vy však budete pokračovat dále proti proudu této řeky pramenící až daleko pod sedlem Kanji La.

U Khangralu

Údolím do Heniskotu

Následuje víc jak deset kilometrů dlouhý úsek z Khangralu do Heniskotu, kde je údolí široké a plně využívané místními zemědělci. Vypadá to tu docela malebně.

Údolím do Heniskotu

Začátek stoupání do sedla Fotu la

Pár kilometrů za Heniskotem odbočuje do úzkého údolí treková cesta (nyní i normální silnička) do vesničky Kanji, odkud se dá přes sedlo Kanji la přejít do Rangdumu v údolí Suru. Ještě o kus dál je další ještě užší údolí, kam tedy už žádná kloudná cesta nevede. Odtud začínají zákruty do vlastního sedla Fotu la.

Začátek stoupání do sedla Fotu la

Ladackhá zácpa

Cesta přes vysokohorské průsmyky v Ladakhu je typická i častými kolonami – když se nečeká na odklízení sesuvu či rozšiřování cesty, tak zase projíždějí nekonečné kolony vojenských automobilů, samozřejmě s největší prioritou.

Ladackhá zácpa

Hora u sedla

Jak má předchozí sedlo Namika la hned vedle sebe osamocenou horu, tak Fotu la má zase ostrý hřebínek zakončený naprosto zvětralým kopečkem.

Hora u sedla

V sedle Fotu la

Průsmyk Fotu la (4 094m n. m.) je samozřejmě zkrášlen ve větru se třepetajícími modlitebními vlaječkami a patníkem potvrzujícím, že stojíte na nejvyšším místě silnice ze Šrinagáru do Léhu.

V sedle Fotu la

Výhled východním směrem

V dálce je vidět i cíl této etapy – klášter a město Lamayuru.

Výhled východním směrem


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam