Túra okolo gompy Lamayuru

Túra okolo gompy Lamayuru

Procházka měsíční krajinou

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 1:00 hod

Starodávná gompa Lamayuru obklopená malým městečkem s tibetsky vypadajícími domky je centrem Buddhismu v západním Ladakhu. Působí trošku jak protiváha hektického Léhu. Mimo to, že se zde konají věhlasné festivaly jako například barevný Yuru Kabgyat a trekaři odtud vyráží na pochod do Padumu, hlavního městečka Zanskaru, zde stojí za prohlídnutí i blízké „měsíční“ okolí kláštera. Stačí ujít jen pár set metrů dál a najednou mizí veškerý ruch a vy si nerušeně můžete prohlížet horská panoramata s klášterem v popředí.

Obsah článku
Recenze

Nad Lamayuru gompou

Navigovat na mapě

Cesta okolo kláštera začíná na hlavním plácku mezi hotelem a hlavní budovou gompy. Vydejte se odtud po vyšlapané stezce vzhůru do stráně. Stačí pár minut chůze a budete mít krásné výhledy na celý klášter.

Nad Lamayuru gompou

Pohled východním směrem

Při pohledu východním směrem se můžete kochat doslova měsíční krajinou oživenou jen oázou v údolí řeky směřující dolů k Indu.

Pohled východním směrem

Výhled k Zanskaru

Jižním směrem jsou k vidění zubaté hřebeny, přes které vede nejeden trek – přes vysoká sedla se nechá dojít do Rangdumu v údolí Suru, Padumu či Chilingu v údolí Zanskaru.

Výhled k Zanskaru

Oáza Lamayuru

Zajímavý je také pohled do vlastní oázy Lamayuru, jejíž zeleň kontrastuje s vyprahlými svahy. Na úplném konci je pěkný čorten, kam se na tomto okruhu také podíváme.

Oáza Lamayuru

Gompa ze západu

Navigovat na mapě

Po několika minutách výstupu narazíte na silnici, což je alternativní cesta do údolí Indu. Odtud můžete vystoupat ještě na přilehlý hřebínek, což je vlastně prastará moréna, ale výhledy už o moc lepší mít nebudete. Takže je lepší pokračovat po silničce západním směrem. Po té co projdete údolíčko vytvořené prastarým ledovcem, dostanete se na hlavní silnici, odkud jsou parádní výhledy na klášter zase z „druhé“ strany.

Gompa ze západu

Lamayuru

Postupně si vybírejte cesty přibližující vás k oáze na jihozápadě. Odtud je parádní výhled nejen na klášter, ale i na celé staré město.

Lamayuru

Lamayuru v podvečer

Navigovat na mapě

V Ladakhu bývají pozdní odpoledne opravdu nejkrásnější, proto se na nějaké z vyhlídek na této okružní cestě zastavte a kochejte se hrou stínů nad okolní krajinou.

Lamayuru v podvečer


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam