Hřebenový přechod Krkonoš

Hřebenový přechod Krkonoš

Nejvyšší trek v České republice

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Průměrná
Čas: 2 dny

Hřebenový přechod Krkonoš je asi nejklasičtější horský pochod, který můžete v České republice podniknout. Vede na obou stranách česko-polské hranice. Vrcholem pochodu je výstup na Sněžku (1 603m n. m.). Tento krátký trek vám zabere 2–3 dny, dle vaší kondice.

Obsah článku
Recenze [4x]

Nástup na hřeben

Čtyři možnosti začátku treku

Krkonoše začínájí na západě v Novosvětském sedle (886m n. m.), které je oddělují od Jizerských hor. Odtud by správně (pokud chceme jít po hlavním hřebeni) náš pochod měl začít. Skutečnost je však trochu komplikovanější.
 

  • Varianta 1: hřebenovka vede z polských Jakuszyc přes Kocierz, Mumlavskou horu (Žlabský vrch), Luboch až na Halu Szrenicu a dál na Svinské kameny. Tudy však oficiální cesta nevede jen pohraniční pěšina skrz 1. zónu národního parku, takže vstup je zakázán.
  • Varianta 2: z Jakuszyc po zelené trase na Halu Szrenicu a dál na Svinské  kameny (2,5h, 7,5km)
  • Varianta 3: ze Szklárské Poreby po červené na Halu Szrenica (3h, 6,5km)
  • Varianta 4: z Harrachova údolím Mumlavy na Voseckou boudu a na hřeben u Svinských kamenů (3,5h, 9km). Od Svinských kamenů už je trasa stejná ať jdete jakoukoliv variantou. Za další 2km / 1h dorazíte k České budce, kde tato nástupní etapa přes hřeben Krkonoš končí.

Článek: Túra Szklarska Poreba - Česká budka

Přes vodopád Kamienczyka na hřeben

Hřebenový přechod Krkonoš I: Jednou z alternativních možností jak začít hřebenový přechod Krkonoš je start v polské Szklarské Porebě a projít se i kolem nejkrásnějšího vodopádu Krkonoš - Kamienczyka. Po cestě se můžete zastavit ještě na známém vrcholu Szrenica.

Pochod přes nejvyšší část hřebene

Koruna Krkonoš

Poté následuje nejvyšší část hřebene s celou řadou vrcholů a zajímavých míst. Tato část je dlouhá cca 16,5km a zabere vám necelých 6 hodin. Je zde čilý ruch, protože tato část hřebene je velm idobře dostupná celou řadou jednodenních výletů ze Špindlerova Mlýna či polského Karpacze.


Článek: Túra Česká budka - Pod Smělcem

Pochod Západními Krkonošemi

Hřebenový přechod Krkonoš II: Jednou z nejhezčích pasáží celého hřebenového přechodu Krkonoš je pochod od České budky přes Violík, Sněžné Jámy, Vysoké Kolo až na rozcestí Pod Smělcem. Užijete si zde krásné výhledy, skalní formace a úžasné ledem opracované skaliska ve Sněžných Jámách. Déka této etapy je cca 4km.

Článek: Túra Pod Smělcem - Špindlerovka

Přes Mužské a Dívčí kameny

Hřebenový přechod Krkonoš III: třetí etapa přechodu Krkonoš patří k těm lehčím. Relativně jednoduše překonáte dva vrcholy s skalními útvary - Mužské a Dívčí kameny, aby jste nakonec klesli do Slezského sedla známějšího spíš jako Špindlerovka dle horské chaty, která zde stojí. Délka této etapy je cca 5km.

Článek: Túra Špindlerovka - Obří sedlo

Krásné vyhlídky na stawy

Hřebenový přechod Krkonoš IV: čtvrtá etapa přechodu Krkonoš začíná nudnějším stoupáním za Špindlerovky až k Polednímu Kamenu (Slonecznyk), odkud je trasa zase zajímavá s výhledem na krásná jezera Maly a Velký staw a pak na samotnou Sněžku

Přes Sněžku na Pomezní boudy

Přes nejvyšší horu České republiky

Nejdříve vás čeká výstup na Sněžku. Zde buďte ideálně brzy ráno či pozdě odpoledne, nebo takřka neprojdete davy a výhledy se rozhodně neužijete. Pak vás čeká sestup na Pomezní boudy, kde většina turistů přecho Krkonoš předčasně končí. Celkem 8km a 3hodiny

Článek: Túra Luční bouda - Sněžka

Výstup na nejvyšší horu České republiky

K nejvyšší hoře České republiky Sněžce (1 603m n. m.) se sbíhají cesty ze všech světových stran. Jedna z nejhezčích však vede od Luční boudy, kam se dostanete ze Špindlerova Mlýna buď malebným údolím Bílého Labe, cestou přes Kozí hřbety či Dlouhým dolem přes chatu Výrovka a Modré sedlo. Z Luční boudy, ležící na náhorní planině, je to na vrchol  Sněžky už jen 3,5km s převýšením 330metrů. Cesta vede malebným krajem Úpského rašeliniště až do Obřího sedla a odtud už opravdovým horským terénem až na vrchol hory. Zpět na Luční boudu se můžete vydat buď stejnou cestou nebo po cestě Přátelství vedoucí už v Polsku a na Rownia pod Sněžkou z ní odbočit. (Alternativně, pokud se už nechcete vracet na Luční boudu pokračujte po cestě Přátelství až na Špindlerovku a odtud pěšky či autobusem zpět  do Špindlerova Mlýna)

Článek: Túra Sněžka - Pomezní boudy

Túra východem Krkonoš

Hřebenový přechod Krkonoš VI: Po opuštění nejvyšší hory České republiky davy turistů výrázně klesají a vás čeká přechod Obřího hřebene, Svorové hory a alternativně ještě Lesního hřebene než dojdete k Pomezním boudám. Ná této túře vás čekají časté zpětné pohledy na Sněžku a z vrcholu Skalny Stol téměř na celý krkonošský hřeben.

Pomezní boudy - Žacléř

Poslední částí, i když již výrazně méně chozenou, je pochod s Pomezních bud až do Žacléře (14km) nebo alternativně do Trutnova přes Lysečinskou horu (1 188m n. m.).Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam