Túra Luční bouda - Sněžka

Túra Luční bouda - Sněžka

Výstup na nejvyšší horu České republiky

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1:30 hod

K nejvyšší hoře České republiky Sněžce (1 603m n. m.) se sbíhají cesty ze všech světových stran. Jedna z nejhezčích však vede od Luční boudy, kam se dostanete ze Špindlerova Mlýna buď malebným údolím Bílého Labe, cestou přes Kozí hřbety či Dlouhým dolem přes chatu Výrovka a Modré sedlo. Z Luční boudy, ležící na náhorní planině, je to na vrchol  Sněžky už jen 3,5km s převýšením 330metrů. Cesta vede malebným krajem Úpského rašeliniště až do Obřího sedla a odtud už opravdovým horským terénem až na vrchol hory. Zpět na Luční boudu se můžete vydat buď stejnou cestou nebo po cestě Přátelství vedoucí už v Polsku a na Rownia pod Sněžkou z ní odbočit. (Alternativně, pokud se už nechcete vracet na Luční boudu pokračujte po cestě Přátelství až na Špindlerovku a odtud pěšky či autobusem zpět  do Špindlerova Mlýna)

Obsah článku
Recenze [9x]

Sněžka od Úpského rašeliniště

Výhodou trasy na Sněžku od Luční boudy jsou prakticky neustálé výhledy na cíl této horské procházky. Vrchol se majestátně zvedá nad okolní náhorní planinu, která se jmenuje Bílá louka. Zde pramení jednak Úpa a také Bílé Labe (první významný přítok Labe).

Sněžka od Úpského rašeliniště

Cesta přes Úpské rašeliniště

Navigovat na mapě

Cesta vede téměř po rovince po dřevěném „mostě“ nad rašelinou. okolo je jen sporá vegetace trav a nízké kosodřeviny. Cesta vede po trase naučné stezky Dědictví doby ledové, kde si můžete přečíst spoustu zajímavých informací o minulosti Krkonoš.

Cesta přes Úpské rašeliniště

Obří sedlo a Sněžka

Ještě než cesta na chvíli zmizí do kosodřeviny je pěkný výhled na Sněžku a její okolí. Dobře je vidět Obří sedlo a cesta do něj vedoucí z **Obřího dolu ** (nejklasičtější výstupová cesta na Sněžku z Pece pod Sněžkou). Velká budova polského domu Slaski. Dále je vidět prudká výstupová cesta a pohodlná, který tento vrchol obchází ze severu

Obří sedlo a Sněžka

Výhled na Obří sedlo

Po té co příjdete na křižovatku cest u Slezského domu v Obřím sedle budete možná konsternovány davy turistů. Z polského Karpacze sem i díky lanovce na Kopu (1 377m n. m.) proudí doslova procesí výletníků. Na další křižovatce vás už čeká začáték finálního stoupání na vrchol. Cesta je jištěna řetězy. S přibývající výškou se zlepšují výhledy do mohutné Upské jámy.

Výhled na Obří sedlo

Úpská jáma a Horní Úpský vodopád

Nejhezčí výhled při výstupu na Sněžku je do veliké Úpské jámy vymodelované ledovcem. Na jaře a začátkem léta je zde vidět i druhý nejvyšší český vodopád – Horní Úpský vysoký 120 metrů. Bohužel není zpřístupněn a navíc už během léta v podstatě skoro vysychá. Na onzoru je vidět i Luční bouda, kde startuje tato procházka.

Úpská jáma a Horní Úpský vodopád

Finální výstup na Sněžku

Při finální výstupu na Sněžku máte i v Čechách pocit, že jste opravdu v horách. Výstup může být potenciálně nebezpečný pouze v zimních měsících kdy je výstupový chodník namrzlý.

Finální výstup na Sněžku

Vrchol Sněžky

Navigovat na mapě

Po prudkém výstupu více jak 200 metrů výškových z Obřího sedla konečně vystoupáte na nejvyšší horu České republiky. Pokud si zde chcete užívat panorama v relativním klidu, musíte zde být hodně brzy či naopak pozdě nebo v zimě.

Vrchol Sněžky

Polská část Sněžky

Vrchol hory je bohužel docela zastavěný – mimo české poštovny a kaple sv. Vavřince je zde i velká polská restaurace.

Polská část Sněžky

Výhled do Úpské jámy

Nejhezčí výhled z vrcholu je do Úpské jámy, kterou jste ale mohli sledovat v podsatě po celou dobu výstupu.

Výhled do Úpské jámy

Výhled na Černou horu

Daleko na jihu je bidět i typický vrcholek Černé hory.

Výhled na Černou horu

Obří hřeben

Dál na východ pokračuje ze Sněžky Obří hřeben přes Svorovou horu (1 411m n. m.) až na známý silniční průsmyk Pomezní boudy

Obří hřeben


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam