Nejkrásnější města Evropy

Nejkrásnější města Evropy

To nejlepší z velkých měst Evropy

V Evropě najdete asi největší počet krásných historických měst v rámci celého světa. V tomto seznamu jsou uvedená pouze velká města. Pojďte se inspirovat naším výběrem.

Obsah článku
Praha
50.087, 14.42
192 m / 630 ft

#1 Praha

Hlavní město České republiky

Praha je hlavním a největším městem České republiky. Žije zde zhruba 1,3 milionu obyvatel. Díky svému historickému centru je považována za jedno z nejhezčích měst celého světa. Mezi nejvýznamější památky patří Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Řím
41.89, 12.492
22 m / 72 ft

#2 Řím

Hlavní město Itálie

Město Řím zvané také jako Věčné město je hlavním a největším městem Itálie. Proslavilo se samozřejmě hlavně tím, že to bylo centrum impozantní Římské říše. Má necelých tři miliony obyvatel a je plné památek včetně slavného Kolosea či Fora románům. V centru města je navíc nejmenší stát světa Vatikán se slavnou svatopetrskou katedrálou

Chci tam
Byl jsem tam
it
Paříž
48.894, 2.373
48 m / 157 ft

#3 Paříž

Hlavní město Francie

Paříž patří mezi největší města Evropy. Mezi největší památky patří samozřejmě slavná Eiffelova věž, katedrála Notre Dame, Montmartre, Louvre, Versailles a celá řada dalších. Je to takzvaně město zamilovaných, kam mnoho párů jezdí trávit líbánky. Zajímavé je i Centre Georges Pompidou. Dodnes si pamatuji vzrušené debaty o této stavbě, když byla dokončena - stejně jako Eiffelova věž. Historie se opakuje :-)

Chci tam
Byl jsem tam
fr

Barcelona
41.385, 2.173
10 m / 33 ft

#4 Barcelona

Hlavní město Katalánska

Barcelona je druhé největší město Španělska po Madridu a jeden z velkých turistických taháků země. Najdete tu jak krásnou starou katedrálu, tak stále nedostavěnou úžasnou stavbu Sagrada Familia. Město se proslavilo originálními stavbami Antoni Gaudího. Je zde i pěkná pláž a samozřejmě slavný stadion FC Barcelona.

Chci tam
Byl jsem tam
es
Salamanca
40.97, -5.664
807 m / 2 648 ft

#5 Salamanca

Univerzitní město

Salamanca je už z dálky rozpoznatelná díky své mohutné katedrále převyšující všechny ostatní stavby ve městě. Najdete zde také krásné barokní náměstí Plaza Mayor a pěkné uličky starého města

Chci tam
Byl jsem tam
es
Budapešť
47.498, 19.04
108 m / 354 ft

#6 Budapešť

Hlavní město Maďarska

Budapešť je nejen hlavní, ale zároveň i největší město Maďarska. Podobně jako blízká Vídeň či Bratislava leží na obou stranách Dunaje. Mezi nejznámější památky zde patří monumentální budova Parlamentu a katedrála sv. Štěpána.

Chci tam
Byl jsem tam
hu

Petrohrad
59.939, 30.314
12 m / 39 ft

#7 Petrohrad

Nejsevernější velkoměsto na světě

Petrohrad (rusky Санкт-Петербург) má přes 5 000 000 obyvatel a je to druhé největší město Ruska. Z měst nad milion obyvatel je položeno nejseverněji na světě. Leží v severozápadní části Ruska při ústí řeky Něvy do Finského zálivu, který je součástí Baltského moře. Petrohrad, založený roku 1703 Petrem Velikým, byl v letech 1712–1917 hlavním městem Ruského impéria. V dobách Sovětského svazu nesl název Leningrad. Město je jedním z nejdůležitějších ruských přístavů a je zapsáno do seznamu UNESCO.

Chci tam
Byl jsem tam
ru
Porto
41.158, -8.629
87 m / 285 ft

#8 Porto

Nejkrásnější portugalské město

Porto je sice až druhé největší, za to ale nejkrásnější portugalské město, mající malebnou polohu nad řekou Douro. Najdete tu celou řadu památek jako je Torre dos Clérigos, více jak 75 metrů vysoká zvonice, burzovní palác Palácio da Bolsa, hlavní ulice Avenida dos Aliados a celá řada kostelů. Nejhezčí je však celkový pohled na město od řeky a jeho atmosféra

Chci tam
Byl jsem tam
pt
Amsterdam
52.37, 4.895
9 m / 30 ft

#9 Amsterdam

Hlavní město Nizozemska

Amsterdam je hlavní město Nizozemska. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, ti mají své sídlo v Den Haag-u. V současnosti je největším nizozemským městem a jeho finančním a kulturním centrem. I když byl Amsterdam během 2. světové války vybombardován (jako jedno z prvních velkých měst) a historické památky zde dostali hodně zabrat, tak se po několika poválečných krušných letech vzpamatoval. Zůstal zařazen mezi nejkrásnějšími městy světa, což sem každoročně láká tisíce turistů.

Chci tam
Byl jsem tam
nl

Londýn
51.507, -0.128
8 m / 26 ft

#10 Londýn

Hlavní město Anglie a Spojeného království

Město Londýn se svými více jak osmi miliony obyvatel patří k největším městům celé Evropy. Najdete tu také zajímavé památky jako je slavný Big Ben, Tower Bridge, Tower of London, katedrálu sv. Pavla a celou řadu dalších.

Chci tam
Byl jsem tam
gb
Lisabon
38.725, -9.15
56 m / 184 ft

#11 Lisabon

Hlavní město Portugalska

Město Lisabon patří spíše k menším hlavním městům Evropy, pokud však započítáte i aglomeraci tak je to nakonec více jak tři miliony obyvatel. Mezi nejvýznamnější památky zde patří Belémská věž, Mosteiro dos Jeronimos, hrad sv. Jiří a historická čtvrť Baixa.

Chci tam
Byl jsem tam
pt
Vídeň
48.208, 16.374
178 m / 584 ft

#12 Vídeň

Hlavní město Rakouska

Vídeň je hlavní a největší město Rakouska leží na Dunaji. Je to zároveň největší město ve Střední Evropě. Najdete tu celou řadu významných památek jako je dóm sv. Štěpána, Hofburg, zámek Schönbrunn a celá řada dalších.

Chci tam
Byl jsem tam
at

Colmar
48.079, 7.359
194 m / 636 ft

#13 Colmar

Malé Benátky

Colmar (Kolmar) je historické město v Alsasku ležící na stezce vína. Vyhlášené je svým historickým centrem, kterému se přezdívá Malé Benátky

Chci tam
Byl jsem tam
fr
Hamburk
53.551, 9.994
6 m / 20 ft

#14 Hamburk

Druhé největší město Německa

Hamburk (německy Hamburg) je druhé největší město Německa, jeho největší přístav a jedna ze tří městských spolkových zemí. Leží na severu Německa na dolním toku Labe při ústí do Severního moře a má 2428 mostů, s tímto počtem se řadí na první místo v Evropě. Ve středověku patřil do spolku Hanza, sdružujícího významné přístavy a obchodní města v severním Německu, Pobaltí a okolí. Pro svůj význam v námořní dopravě a obchodě bývá nazýván „Brána do světa“.

Chci tam
Byl jsem tam
de
Lucern
47.051, 8.307
437 m / 1 434 ft

#15 Lucern

Město kaplového mostu

Lucern se proslavil hlavně svým krásným Kapellbrücke, což je nejstarší zastřešený dřevěný most na světě. Celé město je navíc malebně položeno mezi horami a jezerem.

Chci tam
Byl jsem tam
ch

Granada
37.177, -3.599
700 m / 2 297 ft

#16 Granada

Nejkrásnější město Andalusie

Více jak dvou set tisícové města Granada, ležící pod pohořím Sierra Nevada, patří s přehledem k nejnavštěvovanějším místům celé Andalusie. Stojí zde asi nejslavnější stavba celého jižního Španělska - Alhambra a přilehlé zahrady Generalife. Pak je tu samozřejmě celá spousta kostelů a dalších historických staveb. Nepočítejte však s nějakou super atmosférou, protože celé město je doslova obležené davy turistů.

Chci tam
Byl jsem tam
and
Kyjev
50.47, 30.543
94 m / 308 ft

#17 Kyjev

Hlavní město Ukrajiny

Kyjev má téměř tři miliony obyvatel. Mezi největší památky patří chrám svatého Michala. Centrem je veliké náměstí nezávislosti, na kterém se strhly krvavé nepokoje v listopadu 2013. Městem protéká mohutná řeka Dněpr, kupodivu relativně čistá. Projížďka po něm je tak příjemná. Dále je zde jedna z architektonických památek, stará několik staletí. Jsou to Zlatá vrata, neboli "Zolota vorota", což je zbytek opevnění, který měl Kyjev chránit před útoky Mongolů. Tudíž je jim bezmála 1 000 let.

Chci tam
Byl jsem tam
ua
Chester
53.19, -2.892
29 m / 95 ft

#18 Chester

Okouzlující historické město

Město Chester skrývá nepřeberné množství nejrůznějších historických památek. Okolo centra vedou tříkilometrové městské hradby, jejichž součástí jsou překrásné starodávné hodiny (po Big Benu druhé nejfotografovanější v zemi). Nejstaršími památkami jsou římská zahrada a amfiteátr z roku 79. Zvláštností Chesteru jsou tzv. Rows - kryté dvoupatrové promenády nad hlavní třídou s obchůdky, kavárničkami a hospůdkami. Nelze opomenout ani úžasnou katedrálu a jednu z nejkrásnějších zoo světa - Chester Zoo.

Chci tam
Byl jsem tam
engl

Manchester
53.481, -2.243
59 m / 194 ft

#19 Manchester

Průmyslová metropole

Město známé především díky svým fotbalovým klubům **Manchester United** a **Manchester City** je centrem módy, kultury i alternativního způsobu života. Manchester bývá vyhledáván i díky pestrému nočnímu životu. Historicky patří Manchester k nejvýznamnějším městům průmyslové revoluce a vyznačuje se unikátním spojením moderní architektury s viktoriánskou.

Chci tam
Byl jsem tam
engl
Gent
51.054, 3.717
8 m / 26 ft

#20 Gent

studentské město cyklistů

Gent je menší město nacházející se asi 50km na západ od hlavního města Belgie Bruselu. Je to město plné studentů, cyklistů, milovníků piva a čokolády. Malebný pohled je v centru na náměstí s hned třemi katedrálami, procházkou podél říčního kanálu řeky Šeldy po nábřeží Graslei se dojde až k hradu Gravensteen z roku 1180. Gent je říčním kanálem spojený až k moři a má tak také velký obchodní přístav. Poklidné životní tempo místních občas rozvíří studenti posedávající s pivem na nábřeží.

Chci tam
Byl jsem tam
be
Antverpy
51.219, 4.402
8 m / 26 ft

#21 Antverpy

jeden z největších přístavu Evropy

Na samé severní hranici Belgie sousedící s Nizozemskem najdeme jeden z největších přístavů Evropy a to druhé největší belgické město Antverpy. Město samotné leží na řece Šelda, která protéká několika dalšími velkými městy v Belgii a je tak jejich spojnicí s přístavem. Antverpy jsou krásné historické město s malebnou starou i moderní architekturou. Známé je místní historické vlakové nádraží, obchody s diamanty nebo fakt, že zde žil a tvořil známý malíř Rubens.

Chci tam
Byl jsem tam
be