Jízda Lamayuru - Léh

Jízda Lamayuru - Léh

Dlouhá jízda údolím Indu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 4:30 hod

Cesta z Lamayuru do Léhu vede většinu času relativně širokým údolím Indu, ale užijete si zde i jízdu úzkou soutěskou. Výhledy jsou převážně na vyprahlé Ladackhé hory na sever od Indu. Po cestě jsou i dva zajímavé buddhistické kláštery v Likiru a v Basgo.

Obsah článku
Recenze

Na odpočívadle

Z Lamayuru silnice klesá vyprahlým kaňonem až k docela velké řece Yapola (Wanla) odvodňující severní svahy Zanskarských hor. U řeky je i malé odpočívadlo, kde si můžete dát pozdní snídani.

Na odpočívadle

Soutěska Yapoly

Navigovat na mapě

Most přes Yapolu je vybrán na taktickém místě, kde je řeka „stěsnána“ úzkou soutěskou. Dál proti proudu ve Wanle vypadá daleko širší. Toto údolí je východiskem na treky z Lamayuru do Chillingu nebo Lamayuru – Padum.

Soutěska Yapoly

Zanskarské hory

Navigovat na mapě

U soutoku Yapoly s Indem se dokonce dostanete i pod tři tisíce metrů nad mořem. Ale jen opravdu na krátko. Následují dlouhé kilometry jízdy širokým údolím Indu. Jižní obzor uzavírají Zanskarské hory.

Zanskarské hory

Basgo

Navigovat na mapě

Zajímavým místem po cestě je městečko Basgo s gompou a zříceninou hradu vysoko nad oázou. Zde určitě stojí za to si udělat malou zastávku.

Basgo

Ladackhé pohoří

Za Basgem vede silnice po vyprahlé plání s vyhlídkami na Ladackhé hory – pohoří s vrcholky mezi 5 500 a 6 000 metry nad mořem oddělující údolí Indu od údolí Nubra.

Ladackhé pohoří

Vyhlídka do údolí Indu

Silnice, která dlouho vede po náhorní pláni vysoko nad Indem, se kousek před odbočkou do údolí Phyang přiblíží k řece. Vyhlídka do údolí z tohoto místa je vyhlášená.

Vyhlídka do údolí Indu

Phyang

Navigovat na mapě

I od hlavní silnice je vidět mohutný klášter postavený na pahorku uprostřed údolí Phyang. Poslední kilometry do Léhu vedou kolem nekonečných kasáren.

Phyang


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam