Turistika v okolí Léhu

Turistika v okolí Léhu

Pusté okolí rušného města

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3 dny

Pokud do Léhu přiletíte, tak je ideální se zde alespoň dva, tři dny aklimatizovat na vysokou nadmořskou výšku. Navíc v tomto případě to není žádná ztráta drahocenného času, protože turistické výlety po okolí jsou velmi pěkné. Dokonce se můžete vydat i na jednu krásnou náročnější celodenní túru přímo z Léhu. Je to dobrá příprava na další trekking, který máte v Ladakhu v plánu.

Obsah článku
Recenze

1. den

Severní oáza města a výstup na Tajnou horu

První den aklimatizační turistiky se vydejte na severní konec města, kde na moréně trůní osamocený čorten. Odtud pak pokračujte na Tajnou horu nad Léhem, odkud se vám otevře úžasný výhled na celé město a široké údolí Indu s mohutnou Stok Kangri v pozadí. Celý tento okruh můžete kombinovat i s návštěvou Shanti stúpya rozvalin prastaré Tisserru stúpy.

Článek: Túra do severní oáza Léhu

Výlet na prastarou morénu

Procházky severním směrem z centra Léhu Vás mohou zavést až k pěknému čortenu (3 750m n. m.) stojícím na prastaré moréně. Skoro se nechce věřit, že až sem kdysi vedl ledovec. Políčka pod morénou zalévané ledovcovou vodou však vedou ještě výrazně dále, až skoro do čtyř tisíc metrů nad mořem.

Článek: Tajná hora nad Léhem

Zapomenutá vyhlídka

Rušné a turisty překypující hlavní město Ladakhu Léh vás možná překvapí tím, že v jeho těsné blízkosti je spousta krásných, polozapomenutých vyhlídek, kde za celý den nepotkáte ani živáčka. Jednou z nich je čtyřtisícová hora tyčící se přímo nad Shanti stúpou, což je zároveň ideální východisko na tuto túru. Z této vyhlídky uvidíte celý Léh hluboko pod vámi a jeho okolí si prohlídnete z úplně jiné perspektivy.

2. den

Turistika na východ od města

Druhý den vyrazte do kopců na východ od města. Zde zaručeně nepotkáte ani živáčka, maximálně osamoceného pastýře. Zde můžete zdolat několik tří a čtyřtisícových hor a dojít až do vesničky Sabo / Saboo. Odpoledne se můžete ještě vydat k téměř neznámé, přitom krásné vyhlídce od stúpy Nezer Latho.

Článek: Túra po kopcích mezi Léhem a Sabu

Naprostá pustina hned vedle Léhu

To by skoro nikdo neuvěřil, že hned v sousedství velmi rušného Léhu je naprostá pustina skýtající z několika téměř čtyřtisícových kopců originální výhledy na město a jeho okolí.

Článek: Vyhlídka od stúpy Nezer Latho

Opuštěná vyhlídka na Léh

Na půli cesty mezi autobusovým nádražím a starým městem se nachází na malém kopečku stará oprýskaná stúpa Nezer Latho, ze které je až nečekaně krásný pohled na všechny strany. Celá oáza Léhu s královským palácem, Namgyal Tsemo gompou i mešity trčící ze starého města jsou odtud jako na dlani. Najít k ní cestu nemusí být pro každého lehké, tak příjemně stojí mimo zájem masových turistů.


3. den

Trek do Phyangu

Poslední aklimatizační túrou, která vás připraví na výšky okolo pěti tisíc metrů nad mořem, je pochod do Phyangu ležícím ve vedlejším údolí. 

Článek: Túra z Léhu do Phyangu

Výlet do pohoří Ladakh

Prakticky nikým chozená skvělá túra z Léhu do Phyangu, ležícím ve vedlejším údolí, skýtá parádní pohledy na vyprahlé hřebeny Ladackých hor a kontrasty mezi úrodnými oázami a horskou pouští. Bezvadný tip na jednodenní horský pochod bez nutnosti se někam posouvat dopravou.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam