Prohlídka Léhu

Prohlídka Léhu

Turistický středobod Ladakhu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Minimální
Čas: 2:00 hod

Pod královským palácem a ještě výše položenou Namgyal Tsemo gompou se choulí rušné staré centrum Léhu. Většina turistů se sem dostává letecky z Delhi, takže pro ně je to opravdu taková brána do Ladakhu. Hlavní bulvár plný džípů cestovních kanceláří a rozvážečů pitné vody je vrouben restauracemi s pěknými výhledovými terasami a všudypřítomnými obchůdky se suvenýry. Na chodnících prodávají babky zeleninu a v zapadlých prašných uličkách se honí smečky psů. Většina turistů se již ubytovává v moderních hotelích v severním zeleném předměstí Changspa, ale daleko lepší je se ubytovat v malých guesthousech přímo ve starém městě a užívat si nezaměnitelnou atmosféru při posezeních na jejich střechách.

Obsah článku
Recenze

Královský palác Malá Potala

Navigovat na mapě

Největší dominantou celého Lehu je obrovský opuštěný královský palác ze 17. století vypínající se těsně nad uličkami starého města. Král ho opustil již dávno (polovina 19.století) a nyní se zvolna restauruje. Výstupem k němu začněte prohlídku starého města-

Královský palác Malá Potala

Malá gompa Soma

Navigovat na mapě

Při krátkém výstupu ke královskému paláci se jde i kolem malé gompy Soma s typickými čorteny

Malá gompa Soma

Uličky starého města

Navigovat na mapě

Z uliček převážně buddhistického Léhu se tyčí i několik mešit. Některá zákoutí starého města jsou bohužel stále i docela znečištěna nejen odpadky, ale i výkaly. 

Uličky starého města

Panoráma Léhu

Nad starým městem se tyčí pusté čtyřtisícové hory lákající na výstupy za originálními pohledy na město.

Panoráma Léhu

Zelináři

Zelináři v Léhu prodávají své výdobytky přímo na chodníku.  Zelenina je vždy čerstvá, sklizená obvykle v ten samý den.

Zelináři

Zelináři v Léhu

Navigovat na mapě

Místní většinou prodávají zeleninu či suvenýry z buddhistickou tématikou. Kašmířané zase ovládají trh s oblečením a látkami.

Zelináři v Léhu

Potulní psi v Léhu

Další charakteristikou starého města, tedy hlavně přilehlých uliček, jsou smečky potulných psů. Přes den se jen líně poflakují, hrabají v odpadcích, spí ve stínu a člověka si ani nevšimnou. V noci ale téměř převezmou vládu nad městem. Začne se ze všech stran ozývat vytí a štěkot. Pokud musíte jít okolo půlnoci na džíp směr Manali nebo kamkoliv jinam, je lepší mít v ruce trekovou hůlku na odhánění těch nejagresivnějších.

Potulní psi v Léhu

Jama Masjid / Páteční mešita

Navigovat na mapě

Největší mešita v Léhu je na rozhraní hlavního bazaru a starého města. Nejdůležitější pro turisty je ale to, že v jejich útrobách se nachází nejlepší obchůdek s mapami v celém Ladakhu. 

Jama Masjid / Páteční mešita

Malá mešita Shia

V zákoutích města lze narazit i na malou roztomilou mešitu Shia.

Malá mešita Shia

Výhled z terasy na Main Bazaar

Kde jinde si dát v Léhu jídlo než na jedné z mnoha vyhlídkových teras (terrace view restaurant) nad Main Bazaarem. Celé město jako na dlani, hřeben Stok Kangri v pozadí. Je odtud pěkně vidět i střecha obestavené Soma gompy.  

Výhled z terasy na Main Bazaar

Západ slunce nad Léhem

Léh je vyhlášený svými úžasnými západy slunce – staré město sice padá rychle do stínu, ale pouštní kopce okolo se zabarvují ze zlatých až do rudých barev, takže je ideální vyrazit na jeden z mnoho vyhlídkových míst, třeba na Namgyal Tsemo gompu nebo Shanti Stúpu.

Západ slunce nad Léhem

Brána do Léhu

Navigovat na mapě

Kousek nad autobusovým nádražím, je takový nepsaný vstup do starého města – brána obklopená čorteny.

Brána do LéhuČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam