Túra po kopcích mezi Léhem a Sabu

Túra po kopcích mezi Léhem a Sabu

Naprostá pustina hned vedle Léhu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3:30 hod

To by skoro nikdo neuvěřil, že hned v sousedství velmi rušného Léhu je naprostá pustina skýtající z několika téměř čtyřtisícových kopců originální výhledy na město a jeho okolí.

Obsah článku
Recenze [1x]

Východní předměstí Léhu

Navigovat na mapě

Kdysi se chodilo z Léhu do vesnice Sabu (nebo taky Saboo) zkratkou přes pusté hory, což v době asfaltu už nedělá téměř nikdo. Málo znatelné pěšiny naštěstí zůstaly, takže turisté, kteří už nevědí, kam by z Léhu vyrazili na výlet, mohou prozkoumávat nepojmenované čtyřtisícové kopce, ze kterých jsou opravdu zajímavé výhledy na Léh nebo přejít sedlo cca 3800m n. m. a dojít do oázy Sabu po svých, což může být zároveň i dobrý aklimatizační vý­let.

Možnosti nástupu na tuto túru jsou dvě, takže se nechá případně udělat i kolečko. Buďto se vyrazí „skládkovým“ údolím, které začíná u silničního esíčka kousek nad autobusovým nádražím. To je ale zkraje dost nudná cesta mezi horami odpadků, které mají být turistickým očím skryty. Nebo se vystoupá do malého průsmyku z nejvýchodnějších předměstí Léhu, pěkně viditelném například z Namgyal Tsemo gompy.

Východní předměstí Léhu

Vzdálené oázy

Z malého průsmyku je i pěkný výhled na „daleký“ sever Léhu a cestu na náročnější celodenní výšlap do Phyangu.

Vzdálené oázy

Cesta do průsmyku

Z průsmyku se klesá do hlavního pustinného údolí, které je obklopené vyhlídkovými kopci. Vhodných hor na výšlap je tu po okolí minimálně pět.

Cesta do průsmyku

Údolí Indu

Životodárný Indus obklopený zelenými políčky pod Léhem zvolna plyne širokým vyprahlým údolím. Na obzoru je malá oáza vesničky Stok, sídla posledního Ladháckého krále a východisko treku na nejoblíbenější horu oblasti – Stok Kangri.

Údolí Indu

Léh v hloubi

Teprve z této výšky si člověk doopravdy uvědomí jakou pustinou je Léh obklopený.

Léh v hloubi

Jeden z vyhlídkových kopců

Navigovat na mapě

Tato vycházka je většinou v hodně zvětralém terénu suti a skalek. Na výhledové vrcholky se leze spíš intuitivními stezkami než nějakými vyšlapanými pěšinami.

Jeden z vyhlídkových kopců

Smeťákové údolí

Navigovat na mapě

Jedna z přístupových cest do pusté oblasti mezi Léhem a vesnicí Sabu.

Smeťákové údolí


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam