Výstup k Namgyal Tsemo Gompa

Výstup k Namgyal Tsemo Gompa

Nejoblíbenější vyhlídka na Léh

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 1:00 hod

Vysoko nad starým městem a královským palácem se tyčí klášter Namgyal Tsemo (3 700m n. m.). Pro většinu turistů, kteří přiletí do Léhu a začínají prohlídku Ladakhu je to zároveň i první aklimatizační výstup na zdejší nadmořskou výšku. I z tohoto důvodu je lepší k ní vystoupat pěšky než se z druhé strany nechat dovézt taxíkem. Navíc výhledy z vrcholu jsou parádní, zvlášť při západu slunce.

Obsah článku
Recenze

Výhled ze starého města na gompu

Klasický pohled ze starého města prudce vzhůru na klášter vypadající zespoda jak orlí hnízdo. Hlavní pěší turistická cesta ke gompě začíná u královského paláce.

Výhled ze starého města na gompu

Výstupová cesta

Cesta stoupá spoustou zákrut do malého sedýlka mezi dvěma horami. Těsně před vrcholem je možné odbočit na vedlejší pěšinku a nejdřív navštívit i nižší kopec, od kterého jsou přes třepetající se vlaječky krásné výhledy na gompu.

Výstupová cesta

Výhled na staré město

Navigovat na mapě

Při výstupu je přes centrum starého města pěkný pohled až do údolí Indu a na hřeben Stok na obzoru.

Výhled na staré město

Výhled na královský palác

Nejen centrum města, ale i královský palác pomalu mizí v hloubce a je vidět i málo chozená pěšina k malé zřícenince nad palácem – dalším z tipů na málo viděné pohledy na město.

Výhled na královský palác

Výhled na Shanti Stúpu a oázu Léhu

Výhled na západ je na nejzelenější část celého Léhu – předměstí Changspa. Na obzoru je druhá nejoblíbenější vyhlídka na město Shanti stúpa a nad ní se tyčící bezejmenná hora, což je zase super vyhlídka pro znalce okolí.

Výhled na Shanti Stúpu a oázu Léhu

Gompa

Tato prastará třípatrová Gompa s bohatou historií (založená králem už v roce 1430) je daleko mohutnější než by se z prvních pohledů ze starého města zdálo.

Gompa

Pohled na sever k sedlu Khardung la

Pohled severním směrem je na Ladhácké pohoří – koncem června je na vrcholcích ještě poprašek sněhu, tak lze díky tomu i pěkně identifikovat silnici do sedla Khardung la. Vlastní průsmyk je schovaný za vedlejší hřeben, tak z něj není na Léh vidět.

Pohled na sever k sedlu Khardung la

Ladáckhé pohoří a oáza Changspa

Nejkrásnější na Ladakhu jsou asi neustálé protiklady krásně zelených oáz v okolí ledovcových řek a okolní vyprahlé hory.

Ladáckhé pohoří a oáza Changspa

Modlitební vlaječky

Navigovat na mapě

Západ slunce má u Namgyal Tsemo gompy nejkouzelnější atmosféru. Krajina se pozvolna zbarvuje do odstínů zlaté a oranžové a modlitební vlaječky ševelí v nepřestávají­cím větru.

Modlitební vlaječky

Úžasný západ slunce

Západy v Léhu jsou opravdu dech beroucí. Tímto směrem je navíc krásně vidět cesta do pustých kopců na východ od města, kudy vede stará pastevecká stezka do vesničky Sabu.

Úžasný západ slunce

Zlaté kopce

Opravdu se vyplatí počkat až do samého západu slunce a kochat se neskutečnou barvou okolí.

Zlaté kopce

Cesta z předměstí Changspa

Alternativní cesta ke gompě je z předměstí Changspa. Rozhodně jednodušší je touto cestou sejít než najít nástup na ní z Changspy.

Cesta z předměstí ChangspaČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam