Prohlídka Léhu a okolí

Prohlídka Léhu a okolí

Srdce Ladakhu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 3 dny

Pro většinu turistů je Léh (3 520m n. m.) vstupní bránou do zajímavé krajiny jménem Ladakh. Určitě není od věci si pro nabrání aklimatizace na případné treky do ještě větších výšek prohlédnout nejen staré město, ale i okolní hory. V Léhu vás hlavně zaujme monumentální královský palác Malá Potala, vyhlídková Namgyal Tsemo gompa či krásná Shanti stupa. Rychlou prohlídku zvládnete za den pokud však chcete víc poznat pěšky i blízké okolí města počítejte klidně i s pěti dny.

Obsah článku
Recenze

1. den

Prohlídka největších památek v Léhu

První den v Léhu je nejlepší začít na hlavním bazaru a poté vystoupat ke královskému paláci a pak ještě výše ke klášteru Namgyal Tsemo gompa. Po obědě, ideálně v restauraci s „roof top“ s výhledem na město, se vydejte na západ slunce k dalšímu symbolu města Shanti stúpě.

Článek: Prohlídka Léhu

Turistický středobod Ladakhu

Pod královským palácem a ještě výše položenou Namgyal Tsemo gompou se choulí rušné staré centrum Léhu. Většina turistů se sem dostává letecky z Delhi, takže pro ně je to opravdu taková brána do Ladakhu. Hlavní bulvár plný džípů cestovních kanceláří a rozvážečů pitné vody je vrouben restauracemi s pěknými výhledovými terasami a všudypřítomnými obchůdky se suvenýry. Na chodnících prodávají babky zeleninu a v zapadlých prašných uličkách se honí smečky psů. Většina turistů se již ubytovává v moderních hotelích v severním zeleném předměstí Changspa, ale daleko lepší je se ubytovat v malých guesthousech přímo ve starém městě a užívat si nezaměnitelnou atmosféru při posezeních na jejich střechách.

Článek: Výstup k Namgyal Tsemo Gompa

Nejoblíbenější vyhlídka na Léh

Vysoko nad starým městem a královským palácem se tyčí klášter Namgyal Tsemo (3 700m n. m.). Pro většinu turistů, kteří přiletí do Léhu a začínají prohlídku Ladakhu je to zároveň i první aklimatizační výstup na zdejší nadmořskou výšku. I z tohoto důvodu je lepší k ní vystoupat pěšky než se z druhé strany nechat dovézt taxíkem. Navíc výhledy z vrcholu jsou parádní, zvlášť při západu slunce.

Článek: Vycházka na Shanti Stúpu

Krásná vyhlídka na Léh

Výstup k jedné z nejznámějších dominant Léhu - Shanti stúpě je krásný v jakoukoliv denní dobu. Ideální je to však až na podvečerní vycházku, protože je to vyhlášené krásné místo na sledování západu slunce nad hřebenem Stok Kangri.

2. den

Kláštery v údolí Indu

Druhý den si udělejte pěkný výlet po malebných klášterech v údolí Indu. Navíc budete pozvolně nabírat potřebnou aklimatizaci na výšky, které vás budou teprve čekat.

Článek: Buddhistické kláštery v údolí Indu

Úžasná ukázka Buddhismu

Při návštěvě Ladakhu, respektive Léhu, stojí určitě za to vyrazit na jednodenní výlet po klášterech ležících v údolí Indu na jihozápad od města a užít si nefalšovanou buddhistickou atmosféru. Největším magnetem je velmi fotogenický klášter Thiksey, kam vyrazte co nejdříve, ideálně brzy ráno, ať se vyhnete davům turistů a uvidíte i nějaké ceremonie. Zajímavou zastávkou je i klášter Stakna či rozsáhlý Hemis vysoko nad údolím. Na zpáteční cestě se zastavte ještě v rozvalinách Shey s perfektním výhledem na zelené údolí Indu.

3. a další dny v okolí Léhu

Turistika v okolí města

  • Pokud máte rádi turistiku vyberte si některý z výletů v okolí města, nebo v rámci kvalitní akliamtizace zde courejte další tři dny
  • Program na půl den může zahrnovat i výjezd do vysokého sedla Khardung la, který pak můžete sjet dolů například na kole. Většina turistů však výstup sedlo kombinuje s několikadenním výletem do údolí Nubra.

Článek: Turistika v okolí Léhu

Pusté okolí rušného města

Pokud do Léhu přiletíte, tak je ideální se zde alespoň dva, tři dny aklimatizovat na vysokou nadmořskou výšku. Navíc v tomto případě to není žádná ztráta drahocenného času, protože turistické výlety po okolí jsou velmi pěkné. Dokonce se můžete vydat i na jednu krásnou náročnější celodenní túru přímo z Léhu. Je to dobrá příprava na další trekking, který máte v Ladakhu v plánu.

Článek: Výlet do průsmyku Khardung la

Falešné nejvyšší motorizované sedlo světa

Khardung la se pyšní na všech propagačních materiálech jako nejvyšší motorizované sedlo světa. Funguje to na turisty jako magnet, ale už dávno se ví, že jeho udávaná výška 5 602m n. m. je špatně, a to o dost, a ta správná je "jen" 5 359m n. m. To potvrdilo několik na sobě nezávislých měření a potvrdí to i vaše GPSka. Tím pádem tedy nejvyšší zdaleka není a v Tibetu a ostatně i zde v Ladakhu najdete vyšší. Při prozkoumání okolí sedla zjistíte, že udávaná kóta spíš sedí na horu s malým ledovcem čnící na východní straně průsmyku.  Ale to nemění nic na tom, že samotný výjezd do průsmyku stojí za výlet, který můžete vylepšit půjčeným kolem a sjet si to dolů či pokračovat do údolí Nubra na druhé straně hor.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam