Velký okruh Ladakhem

Velký okruh Ladakhem

Krásné cestování v Ladakhu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3 týdny

Ladakh ležící na úplném severu Indie, láká cestovatele nejen svou hornatou krajinou se skvělými možnostmi trekingu, ale také autentickou buddhistickou kulturou, zde neomezovanou jako v sousedním Tibetu. Při tomto velkém okruhu navštívíte prakticky všechny zajímavá místa, která tato krásná oblast nabízí.

Obsah článku
Recenze [1x]

Jak se dostat do Ladakhu

Tři možnosti začátku této velké cesty

Klasickým a lehce a levně dostupným startovacím místem pro cesty do Ladakhu je Nové Dillí. z něj máte tři možnosti jak se dostat do Ladakhu.
 

  • Letecky do Léhu: nejjednodušší varianta, ale trochu nepraktická pokud chcete udělat kompletní okruh.
  • Autobusem přes Himachal Pradech: pro začátek nevýhodná z důvodu vysoké nadmořské výšky, ideální spíše jako návratová cesta
  • Autobusem / letadlem přes Kašmír: Pro nás ideální varianta, kdy navíc mimo Ladakhu můžete i pár dní poznávat zelený Kašmír

1. týden

Cestování západním Ladakhem

z Kašmíru se vydejte přes Himálaje a sedlo Zoji – La do Západního muslimského Ladakhu. Zde je nejkrásnějším místem údolí Suru

Článek: Cestování po Západním Ladakhu

Na rozhraní kultur

Většina cestovatelů Západním Ladakhem jen projíždí při cestě z Kašmíru do Léhu či opačně, nebo při cestách do Zanskaru a to je škoda. Zvlášť údolí Suru ležící pod sedmitisícovkami Nun a Kun má co nabídnout. Západní Ladakh je navíc tak trochu jiný než jeho známější a navštěvovanější větší část rozkládající se v okolí Indu. Hranice s Pákistánem "line of control" rozdělující původní území Kašmíru mezi tyto dvě země leží jen pár kilometrů odtud.

Vložený týden

Treking v Zanskaru

  • Pokud nejedete jen cestovat s malými túrami, pokračujte z údolí Suru dál do Zanskaru a odtud se vydejte takzvaným Zanskar trekem (Padum – Lamayuru trek) do Lamayuru. Ve starých itinerářích je tento trek uváděný na 8 dní, ale díky prodlužování silnice z obou stran se chodí už jen dní 5.
  • Jinak se musíte vrátit autobusem zpět do Kargilu a odtud pokračujte do Lamayuru – ideální na přestávku a prohlídku a pak přes Likir až do Léhu

Článek: Putování z Kargilu do Léhu

Cesta z muslimského do buddhistického La

Silnice vedoucí z Kargilu do Léhu překonává dva vysoké průsmyky Namika la a Fotu la v typické ladackhé krajině vyprahlých hor a zelených oáz. Na půl cestě je navíc zajímavý buddhistický klášter Lamayuru s vyhlášenými barvitými festivaly. Dál už silnice vede údolím Indu, kde stojí za to se zastavit v klášteru Likir. Kousek za vesnicí Nimu je zajímavý soutok řeky Zanskar s Indem, kde každá z nich má trochu jinou barvu vody. Na této cestě Ladakhem je tedy pořád na co se koukat.

2. týden

Léh a blízké okolí

Druhý týden (včetně jízdy ze Západního Ladakhu) můžete věnovat Léhu a jeho blízkému okolí, včetně krásných buddhistických klášterů v údolí Indu či sedlu Khardung la


Článek: Prohlídka Léhu a okolí

Srdce Ladakhu

Pro většinu turistů je Léh (3 520m n. m.) vstupní bránou do zajímavé krajiny jménem Ladakh. Určitě není od věci si pro nabrání aklimatizace na případné treky do ještě větších výšek prohlédnout nejen staré město, ale i okolní hory. V Léhu vás hlavně zaujme monumentální královský palác Malá Potala, vyhlídková Namgyal Tsemo gompa či krásná Shanti stupa. Rychlou prohlídku zvládnete za den pokud však chcete víc poznat pěšky i blízké okolí města počítejte klidně i s pěti dny.

Vložený týden č.2

Markha Trek či Stok Kangri

Další skvělé možnosti trekingu se naskýtají i v blízkosti Léhu. Můžete se zkusit vydrápat na šesti tisícovku Stok Kangri či si dát sice klasický, ale krásný Markha trek

Článek: Markha trek

Nejklasičtější trek v Ladakhu

Není snad klasičtějšího treku v Ladakhu než pochod údolím řeky Markha. I přes to má toto putování velké kouzlo v tom, že během jednoho týdne uvidíte prakticky všechny typy krajiny, které Ladakh nabízí. Navíc i přes to, že je tento trek tak známý tu rozhodně nějaké davy nečekejte. Jsou dny, kdy tu potkáte jen pár dalších lidí. Řeka Markha teče souběžně s Indem, od kterého je oddělena hřebenem pohoří Stok. Na jihu jsou zase hory Zanskar s mohutným vrcholkem Kang Yatse. Na treku zažijete nejen přechod pětitisícového sedla, ale i několikeré brodění řeky, tak nepatří k úplně nejlehčím.


3. týden

Nubra, Pangong Tso, Tso Moriri a cesta zpět

Poslední týden si vyberte některé z krásných výletů směřujících do indického Karákorámu či pustému kraji Rupshu. Nakonec vás čeká dlouhá epická jízda do Himachal Pradesche.

Článek: Výlet k jezeru Pangong tso

Výlet ke smaragdovému jezeru

Jeden z nejhezčích výletů, které můžete v Ladakhu podniknout, je cesta k jezeru Pangong tso. Mimo něj po cestě zažijete přejezd víc jak pět tisíc metrů nad mořem vysokého průsmyku Chang la a užijete si vyhlídku na krásný klášter Chemrey.

Článek: Po silnici z Léhu do Manalí

Epická silnice přes Himaláje

Dlouhá cesta mezi Léhem a Manalí překonává hned pět velmi vysokých průsmyků. Nejvyšší z nich - Taglang la (5 328m n. m.) patří i mezi nejvyšší motorizované na světě. Po cestě si užijete výhledy nejen na Ladackhou "měsíční" krajinu a na okolní vysoké himalájské vrcholy. Čím víc budete na jihu, tím bude krajina zelenější. V údolí Lahaul uvidíte i spoustu zajímavých vodopádů. Nakonec vás bude čekat přejezd průsmyku Rohtang, který je sice ze všech nejnižší, ale i nejdeštivější a nejblátivější, tak je zde i spousta sesuvů půdy. Navíc je to oblíbené místo pro Indy z nížiny, tak tu v posledních letech vznikají neuvěřitelné zácpy. Několik míst na této silnici jsou navíc východiska na parádní treky, takže pokud vás Ladakh chytne za srdce, tak tu budete projíždět i několikrát.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam