Po silnici z Léhu do Manalí

Po silnici z Léhu do Manalí

Epická silnice přes Himaláje

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 den

Dlouhá cesta mezi Léhem a Manalí překonává hned pět velmi vysokých průsmyků. Nejvyšší z nich – Taglang la (5 328m n. m.) patří i mezi nejvyšší motorizované na světě. Po cestě si užijete výhledy nejen na Ladackhou „měsíční“ krajinu a na okolní vysoké himalájské vrcholy. Čím víc budete na jihu, tím bude krajina zelenější. V údolí Lahaul uvidíte i spoustu zajímavých vodopádů. Nakonec vás bude čekat přejezd průsmyku Rohtang, který je sice ze všech nejnižší, ale i nejdeštivější a nejblátivější, tak je zde i spousta sesuvů půdy. Navíc je to oblíbené místo pro Indy z nížiny, tak tu v posledních letech vznikají neuvěřitelné zácpy. Několik míst na této silnici jsou navíc východiska na parádní treky, takže pokud vás Ladakh chytne za srdce, tak tu budete projíždět i několikrát.

Obsah článku
Recenze

Článek: Jízda přes průsmyk Taglang la

Tibetskou krajinou Rupshu

Silnice Léh-Manalí I.díl: Tato jedna z nejslavnějších velehorských silnic světa začíná v hlavním městě Ladakhu - Léhu. Za začátku jen volně stoupá širokým údolím Indu, aby ho ve vesničce Upshi opustila a stoupala kaňonem barevných skal až do nejvyššího bodu této silnice - průsmyku Taglang la (5 328m n. m.) obklopeného částečně zaledněnými plochými hřebeny. Dál cesta vede přes náhorní planiny More spadající už do kraje s tibetským rázem Rupshu až po stanový tábor Pang, kde je většinou delší přestávka na snídani.

Článek: Jízda přes průsmyky Lachalung la a Nakeela

Krajem kaňonů a skal

Silnice Léh-Manalí II.díl: Cesta z Pangu do Sarchu vede hned přes dva vysoké průsmyky - Lachalung la (5 066m n. m.) a Nakeela (4 920m n. m.). Jede se krásnými kaňony a okolo jsou pohádkové zvětralé skály. V blízkosti spíš ostrohu než průsmyku Nakeela je parádní vyhlídka do hloubi kaňonu a na nejvyhlášenější serpentýny na této silnici "Gata loops". Zbývající část cesty do stanového tábora Sarchu vede už širokým údolím řeky Tsarap, což je jedna z hlavních zdrojnic druhé největší řeky Ladakhu - Zanskaru.

Článek: Jízda přes průsmyk Baralacha la

Silnice přes Himaláje

Silnice Léh-Manalí III.díl: Ze stanového kempu Sarchu vás čeká 80 kilometrový úsek, při kterém překonáte hlavní hřeben Himalájí průsmykem Baralacha la (4 891m n. m.). Tato cesta má zvláštní kouzlo hlavně při začátku sezóny, kdy jsou okolo silnice velké sněhové závěje a máte o něco větší pocit dobrodružství než koncem léta. V průsmyku se navíc můžete nechat vysadit a trekovat údolím řeky Chandra do údolí Lahaul (to je zase vhodnější v době hlavní sezóny, kdy je nižší stav vody v řece).


Článek: Jízda údolím Lahaul

Na pomezí Himaláje a Pir Panjalu

Silnice Léh-Manalí IV.díl: Po té co překonáte Himaláje průsmykem Baralacha la, budete klesat údolím řeky Bhaga směr známé východisko treků Darcha (odtud se chodí přes sedlo Shingu la do Zanskaru), Keylong - hlavní město Lahaulu až do Tandi na soutoku řek Bhaga a Chandra. Odtud cesta do Manali pokračuje údolím řeky Chandra pod Rohtang pass. Po cestě uvidíte celou řadu krásných hor a mohutných vodopádů. Celá krajina působí daleko zeleněji než pohoří v Ladakhu, odkud jste přijeli.

Článek: Jízda přes průsmyk Rohtang la

Průsmyk jménem Hromada mrtvol

Silnice Léh-Manalí V.díl: po jízdě krásným údolím Lahaul stojí před vámi poslední překážka, než cestu ukončíte v Manalí - přejezd průsmyku Rohtang (3 978m n. m.) ležící na hřebeni pohoří Pir Panjal. To tvoří hlavní srážkový stín a zachytává většinu mraků. Takže údolí Lahaul a Spiti jsou relativně suché a údolí Kullu na druhé straně hor vlhké se spoustou srážek. Za starých dob zde díky špatnému počasí trvajícímu téměř po celý rok umřela spousta lidí, tak dostal jméno Hromada mrtvol. I v dnešní době je jízda přes průsmyk ošidná - jsou zde časté sesuvy půdy, sněžné vichřice a hlavně neuvěřitelné zácpy způsobené davy Indů z nížiny, kteří si poprvé v životě chtějí sáhnout na sníh. V dnešní době se zde proto staví nejdelší indický tunel, který má mít přes 8 km a má být dostavěný v roce 2016, který zkrátí cestu o 60 km a několik hodin.

Treky, na které se vychází ze silnice Léh-Manalí (mimo těch z údolí Indu)

Možné treky jdou v pořadí od severu k jihu…

  • Z Lato přes Lalung la na pláň Nimaling pod horu Kang Yatse /velmi málo chozený trek/
  • Z Rumtse přes jezero Tso Kar k jezeru Tso Moriri. Náročný trek po vysokohorských pláních
  • Z Pangu k jezeru Tso Moriri
  • V okolí Sarchu: Přes Pangpo la k jezeru Tso Moriri a nebo přes Phirtse la do Zanskaru
  • Z průsmyku Baralacha dolů údolím Chandra. Trek převážně jen z kopce
  • Z Darchy: slavný trek přes sedlo Shingu laČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam