Túra po náhorní pláňi Nimaling

Túra po náhorní pláňi Nimaling

Pláň pod Kang Yatse

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 1:00 hod

Nimaling (4 840m n. m.) je nejvýše položené místo na Markha treku, kde je postavený „občerstvovací“ tea tent. Je to zároveň základna pro přechod sedla Kongmaru la, výstup na nejvyšší horu Zanskaru – Kang Yatse, méně chozený trek přesLalung la do Rupshu, dobrodružný trek přes sedla Konka Wangpo a Zalung Karpo la do Zanskaru, k prameni řeky Markha či jen po okolních výhledových kopcích. Pokud vám bude tedy přát počasí a budete mít trochu času nazbyt, není špatné tu chvíli pobýt a prozkoumat okolí. V dobách předturistických to bylo oblíbené místo pro letní pastvu yaků.

Obsah článku
Recenze

Kemp Nimaling

Po sestupu ze sedla Kongmaru la se před vámi objeví původně jen pastevecký kemp Nimaling. Většinou se zde pohybuje jen pár lidí, pokud tedy nemáte „štěstí“ na nějakou větší trekovou cestovku. Při posledních krocích ještě musíte překonat řeku Markha. Naštěstí je zde malý most, tak nemusíte brodit. Přímo nad vámi se tyčí Kang Yatse. Nalevo je plochý vyhlídkový kopec – tajný tip na výlet.

Kemp Nimaling

Pastevci

I v dnešní době zde stále narazíte na pastevce, kteří sem v létě vyhánějí svá stáda dobytka – zelená pastva je zde vždy zaručena.

Pastevci

Tea tent

Ladakh je sice vyhlášený slunečným počasím bez srážek, i když to v posledních letech už taky tolik neplatí. Ale oblast okolo Kang Yatse jakoby přitahovala špatné počasí, které naštěstí netrvá moc dlouho. V takovém případě ještě rádi využijete zázemí tea tentu.

Tea tent

Malebný Nimaling

Nimaling je malebný kombinací pustiny přetnuté řekou Markha.

Malebný Nimaling

Hřeben Kongmaru

Při pohledu zpět je krásně vidět sice víc jak pětitisícový, ale i tak z této strany hodně nevýrazný a plochý hřeben Kongmaru. Na druhé straně řeky suší pastevci trus skotu, cenné palivo na dlouhé zimy či na vaření.

Hřeben Kongmaru

Sušení hovínek

Pastevecký příbytek je doslova obestavěn trusem skotu. Je potřeba před zimou nasušit velké zásoby. Kupodivu při spalování vůbec nesmrdí, ale na druhou stranu docela čoudí.

Sušení hovínekČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam