Túra přes průsmyk Kongmaru la

Túra přes průsmyk Kongmaru la

Královská vyhlídka na Kang Yatse

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 5:00 hod

**Markha Trek 4: ** Nejvyšší bod klasického Markha treku je sedlo Kongmaru la, přes které se přechází pohoří Stok. Ze sedla je úžasný výhled na nejvyšší horu Zanskaru – Kang Yatse a celou další řadu zaledněných štítů. Výstup do sedla má z každé strany různý charakter. Z pastýřské pláně Nimaling je to pozvolný výstup, že vám ani nepřijde, že jste výš jak pět tisíc metrů nad mořem. Z druhé strany je to prudký svah, který vám dá určitě zabrat, pokud putujete na těžko a nejste ještě pořádně aklimatizovaní. Každopádně na jeho vrcholu si za ševelu plápolajících modlitebních vlaječek uvědomíte, že to nejhorší už máte za sebou a prakticky už půjdete jen pořád z kopce :-)

Obsah článku
Recenze

Výhled na sedlo

Navigovat na mapě

Oblast okolo hory Kang Yatse je vyhlášená silně nestálým počasím – mraky mohou během pár minut zakrýt sluníčko a může začít sněžit, tak není vůbec od věci vstát velmi brzy a pokusit se být v sedle co nejdříve.

Z kempu Lartsa je už vidět až do sedla, které nevypadá zrovna dvakrát hrozivě. Ani vám nepřipadne, že vás čeká ještě víc jak 600 výškových metrů. Cesta nevede přímo, ale zabočuje doprava a stoupá sezonním korytem potoka, kde nejspíš na vodu nenarazíte, takže si musíte načepovat už s předstihem.

Výhled na sedlo

Barevné kopce

Cesta zpočátku jen pozvolna stoupá malým bočním údolím obklopeným barevným stráněmi.

Barevné kopce

Malý ledovec

Cesta se postupně stáčí zpět a stoupá na plochý hřebínek a čím dál víc se blíží hlavnímu prudkému svahu. V dálce vykukuje hora, pracovně nazvaná Kongmaru peak (5 680m n. m.), na jejímž úbočí je malý ledovec, který zásobuje celé údolí vodou.

Na tento vrchol se dá jednoduše ze sedla vystoupat, pokud máte víc času, sil a hlavně počasí přeje. Je to takový malý tajný tip.

Malý ledovec

Ploché plato

Navigovat na mapě

Na plochém platu v cca 4 950m n. m. končí relativně pohodlný výstup a začíná prudký svah, který prověří vaše síly. Při pohledu zpět se můžete kochat zerodovanými svahy místních hor.

Ploché plato

Prudký výstup do sedla

Cesta stoupá klikaticemi v prudkém svahu a přestávek na vydýchání je čím dál více. Při pohledu zpět je pěkně vidět náhorní planina i obě dvě údolíčka.

Prudký výstup do sedla

Sedlo Kongmaru la (5 276m n. m.)

Navigovat na mapě

Po namáhavém výstupu konečně vystoupáte do sedla Kongmaru la. Přivítají vás zde třepetající se vlaječky a krásný pohled na pustou krajinu spadající už do povodí řeky Markha /podle které se jmenuje tento trek/, respektive Zanskaru.

Sedlo Kongmaru la (5 276m n. m.)

Proměny Kang Yatse

Přímo proti vám stojí nejvyšší hora široko daleko – Kang Yatse (6 400m n. m.). Může se stát, že za hodinu co se budete kochat v sedle, nad ní bude svítit sluníčko a za chvíli zase sněžit.

Proměny Kang Yatse

Pohled zpět

I pohled zpět do rozeklaných hřebenů má své kouzlo. Cítíte zde i relativní osamocenost, protože za dne zde potkáte jen jednu či dvě organizované výpravy a málokdy někoho nezávisle putujícího.

Pohled zpět

Sestup na Nimaling

Po čase nezbývá než opustit sedlo a vydat se na sestup dolů – na pláň Nimaling, oblíbené letní pastviště pro jaky. Je tam i další tea tent, takže možnost alespoň malého občerstvení.

Sestup na Nimaling

Kongmaru la z jihu

Navigovat na mapě

Z jižní strany vypadá sedlo a přilehlý hřeben ještě víc „snadnější“ – jak nějaký naprosto bezvýznamný kopeček, ne jako pětitisícovka.

Kongmaru la z jihu

Karavany

Dřív přes sedlo procházeli jen pastevci a vesničani, kteří to měli do údolí Indu blíž tudy než podél řeky. Nyní tu chodí už jen trekařské karavany s podporou.

Karavany

Nimaling na dohled

Úplně finální sestup na pláň Nimaling obklopující řeku Markhu je nakonec přeci jen trochu prudší. Naposledy se pokochejte výhledem na Kang Yatse, protože pak zmizí za hřebínek a z kempu není vidět. Jako tajný tip může sloužit plochý nezaledněný hřeben přímo nad kempem, kde můžete vylézt víc jak 5 900 metrů nad mořem bez toho, abyste šlápli na ledovec.

Po přibližně 5 hodinách chůze dorazíte do kempu, kde určitě nepohrdnete horkým čajem.

Nimaling na dohledČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam