Túra Thachungtse - Hankar

Túra Thachungtse - Hankar

Nejhezčí část údolí Markha

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 1:30 hod

Markha trek 6: Pochod z Thachungtse do Hankaru patří mezi nejkrásnější pasáže celého Markha treku. Užijete si tu krásnou ladáckhou krajinu plnými doušky. Zelená políčka oázy v okolí Hankaru kontrastují s ostrými barevnými štíty a nad vším trůní ruiny staré pevnosti (Dzong). Na obzoru okolní krajinu převyšuje bílá špice Kang Yatse.

Obsah článku
Recenze

U Thachungtse

Navigovat na mapě

Začátek této etapy vede podél úzkého, ale velmi strmého hřebene oddělujícího toto údolí od vedlejšího, kudy vede cesta přes sedlo Zalung Karpo la a dál do divokého a opuštěného údolí řeky Kurna – dobrodružná a alternativní cesta do Padumu v Zanskaru.

U Thachungtse

Kaňon s políčky

Navigovat na mapě

Jen co se kaňon na chvíli rozšíří, hned se objevují první zelená políčka. Na obzoru je řada špičatých krásně zbarvených hřebenů.

Kaňon s políčky

Před monumentální skalní bránou

Krásně drsnou krajinou se pozvolna přibližujete ke skalní bráně – řeka Markha měla co dělat než si tudy prorazila cestu.

Před monumentální skalní bránou

Skalní brána

Navigovat na mapě

Těsně před soutokem řek vás čeká průchod skalní bránou. Nakonec je širší než se z dálky zdálo, ale i tak už zde moc místa mimo řeku nezbylo.

Skalní brána

Výhled na Kang Yatse

Po překonání skalní brány se konečně dostanete za hřeben spadající osm kilometrů přímo z hory Kang Yatse, která na vás právě tady nečekaně znovu vykoukne. Od vedlejší řeky Langtang Chu stékající sem od průsmyku Zalung Karpo la vás stále dělí halda kamení a štěrku, skoro jako zbytek staré morény.

Výhled na Kang Yatse

Soutok řek před Hankarem

Navigovat na mapě

Řeka Markha těsně před Hankarem díky bočnímu přítoku Langtang Chu téměř zdvojnásobí svůj průtok.

Tímto údolím přes průsmyk Zalung Karpo la do Zanskaru chodí málokdo. Ti co jdou údolím Markha proti proudu a mají v plánu podniknout dobrodružný přechod do Zanskaru, volí většinou dřívější odbočku už ve vesničce Markha a stoupají údolím přes sedlo Rabrang la.

Soutok řek před Hankarem

Hankar Dzong

Po dvou hodinách pochodu z kempu Thachubgtse je konečně před vámi cíl této etapy (i když pravděpodobně ne trekového dne) – vesnička Hankar (4 030m n. m.) – poslední obydlená vesnice v tomto údolí.

Hankar Dzong

Hankar

Navigovat na mapě

Cesta pozvolna stoupá do malého průsmyku pod pevností a výhledy jsou opravdu dech beroucí. Všude okolo jsou stopy Buddhismu – spousta chortenů a mana zdí.

Na první pohled je však vidět, že má vesnice své nejlepší léta už za sebou – spousta stavení je opuštěná. Pozvolna se z ní stává vesnice duchů.

Hankar

Stavení v Hankaru

Pár obydlených stavení v Hankaru je typického Tibetského / Ladackhého stylu s rovnými střechami.

Stavení v Hankaru

Poslední pohled na Kang Yatse

Po vystoupání do malého průsmyku pod pevností se otevře znovu pohled na Kang Yatse a další mohutnou nepojmenovanou horu za ní.

Ti co chtějí jít do Zanskaru zkratkou, pokračují z Nimalingu přímo západním úbočím Kang Yatse do malého sedla Konka Wangpo a tím se vyhnou tomuto sestupu do Hankaru přes Thachungtse.

Poslední pohled na Kang Yatse

Údolí Markhy v Hankaru

Políčky vyplněné údolí v Hankaru je překrásné, ne nadarmo je tento úsek brán jako jedna z nejkrásnějších částí celého treku.

Údolí Markhy v Hankaru

Pod pevností

Navigovat na mapě

Konečně vystoupáte k pevnosti, která se jeví bez horolezeckého umu takřka nezdolná. Okolo vás je velký počet čortenů a mani zídek s krásně opracovanými kameny s modlitbami.

Pod pevností

Zídka Mani

Zdejší zídky Mani jsou nádherné. Není špatné se zde pomodlit, neboť další pokračování treku v neskutečném vedru je lehce zničující.

Zídka Mani


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam