Markha trek

Markha trek

Nejklasičtější trek v Ladakhu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1 týden

Není snad klasičtějšího treku v Ladakhu než pochod údolím řeky Markha. I přes to má toto putování velké kouzlo v tom, že během jednoho týdne uvidíte prakticky všechny typy krajiny, které Ladakh nabízí. Navíc i přes to, že je tento trek tak známý tu rozhodně nějaké davy nečekejte. Jsou dny, kdy tu potkáte jen pár dalších lidí. Řeka Markha teče souběžně s Indem, od kterého je oddělena hřebenem pohoří Stok. Na jihu jsou zase hory Zanskar s mohutným vrcholkem Kang Yatse. Na treku zažijete nejen přechod pětitisícového sedla, ale i několikeré brodění řeky, tak nepatří k úplně nejlehčím.

Obsah článku
Recenze

1. den - Okolo klášterů do Shang Sumda

První den vás čeká jízda do východiska treku v Martselangu. Ideální je tento přesun spojit s návštěvou klášterů v údolí Indu. Z Martselangu se jde po prašné silničce do Shang Sumda, kde je ideální se ubytovat. Pokud spěcháte, nebo jste už kláštery viděli při jiném výletě, jeďte z Léhu přímo až do Shang Sumda a ještě ten den pokračujte do Chuskyurma (ušetříte tak den oproti tomuto itineráři).

Článek: Buddhistické kláštery v údolí Indu

Úžasná ukázka Buddhismu

Při návštěvě Ladakhu, respektive Léhu, stojí určitě za to vyrazit na jednodenní výlet po klášterech ležících v údolí Indu na jihozápad od města a užít si nefalšovanou buddhistickou atmosféru. Největším magnetem je velmi fotogenický klášter Thiksey, kam vyrazte co nejdříve, ideálně brzy ráno, ať se vyhnete davům turistů a uvidíte i nějaké ceremonie. Zajímavou zastávkou je i klášter Stakna či rozsáhlý Hemis vysoko nad údolím. Na zpáteční cestě se zastavte ještě v rozvalinách Shey s perfektním výhledem na zelené údolí Indu.

Článek: Túra Martselang - Shang Sumdo

Začátek či konec Markha Treku

Markha Trek 1: Martselang (3 350m n. m.) ležící jen pár metrů od břehu životodárné řeky Indus je krásně zelenou oázou v jinak vyprahlé krajině. Většina lidí zde svůj trek údolím řeky Markha končí, ale v naprosté pohodě zde můžete i začínat. Ale musíte počítat s tím, že z této strany se do výšek dostanete výrazně rychleji, tak je lepší mít už nějakou aklimatizaci či postupovat cíleně pomaleji s návštěvou bočních údolí. Tento fotoreport popisuje první etapu treku do 7 km vzdáleného Shang Sumda, kam se ale většina lidí nechá dovézt, jelikož až tam vede silnička. Pěší túra ale má taky rozhodně své kouzlo.


2. den - Ze Shang Sumdo do kempu Chuskyurmo

Druhý den je relativně krátký, ale v rámci aklimatizace je potřebné zvyšovat výšku postupně. Navíc je možné vyrazit z Chuskyurma na parádní aklimatizační výstup, kde si užijete i perfektní západ slunce nad mystickou Ladackhou krajinou.

Článek: Túra Shang Sumdo - Chuskyurmo

Do kempu před kaňonem

Markha Trek 2: Cesta podél červených svahů hor a zvětralých skalních útvarů a dlouhé pasáže kamenitým řečištěm charakterizuje druhou etapu obráceného treku Markha. Po cestě projdete i poslední vesnicí na této straně hor - Chogdo, kde můžete mezi políčky alternativně přespat, pokud nestihnete dojít až do tábořiště Chuskyurmo.

Článek: Výstup nad Chuskyurmo

Utajené pohádkové výhledy

Z kempu Chuskyurmo lze po pasáckých stezkách vystoupat vysoko nad údolí a kochat se, hlavně v podvečer, úžasnými pohledy po ladáckhé krajině s nespočtem barevných vyprahlých horských hřebenů. Navíc ta vyhlídka bude jen pro vás, jelikož není zapsaná v žádném klasickém rozpisu Markha treku.


3. den - Kaňonem do Lartsy

Tento den vás čeká jen výstup zajímavým kaňonem na malý kempovací plácek Lartsa. Pouze velmi dobře aklimatizovaní zvládnou přejít v jednom dnu z Chuskyurma sedlo Kongmaru la až na Nimaling.

Článek: Túra Chuskyurmo - Lartsa

Pochod úžasným kaňonem

Markha Trek 3:  Většina turistů, kteří jdou tento trek obvyklejším směrem, přejdou z Nimalingu sedlo Kongmaru la, projdou kaňonem a utáboří se v kempu Chuskyurmo. Případně seběhnou a utáboří se ještě níž. Pokud to jdete obráceně, nejspíš na přechod sedla během jednoho dne nebudete mít ještě dostatečnou aklimatizaci a sílu a budete se muset utábořit v kempu Lartsa. To je jen malý plácek maximálně na dva stany nad koncem kaňonu Chuskyurmo, jen pár set metrů od úpatí sedla. Tea tent s občerstvením zde rozhodně nehledejte.

4. den - Přes sedlo Kongmaru la

Čtvrtý den treku se dostanete do jeho nejvyššího bodu, do sedla Kongmaru la (5 276m n. m.), tedy pokud nepodniknete ze sedla nějakou procházku výše po hřebeni (doporučujeme), nebo se nechystáte na nějaký výstup z Nimalingu. Po sestupu na pastýřskou pláň Nimaling se musíte rozhodnout, zda budete odtud podnikat nějaké další výlety (cesta k pramenu řeky Markha, výstup na Kang Yatse či další okolní hory) nebo zda se vám tak vysoko spát nechce a sejdete ještě dnes do Thachungtse. 


Článek: Túra přes průsmyk Kongmaru la

Královská vyhlídka na Kang Yatse

Markha Trek 4:  Nejvyšší bod klasického Markha treku je sedlo Kongmaru la, přes které se přechází pohoří Stok. Ze sedla je úžasný výhled na nejvyšší horu Zanskaru - Kang Yatse a celou další řadu zaledněných štítů. Výstup do sedla má z každé strany různý charakter. Z pastýřské pláně Nimaling je to pozvolný výstup, že vám ani nepřijde, že jste výš jak pět tisíc metrů nad mořem. Z druhé strany je to prudký svah, který vám dá určitě zabrat, pokud putujete na těžko a nejste ještě pořádně aklimatizovaní. Každopádně na jeho vrcholu si za ševelu plápolajících modlitebních vlaječek uvědomíte, že to nejhorší už máte za sebou a prakticky už půjdete jen pořád z kopce :-)

Článek: Túra po hřebeni Kongmaru

Na opuštěnou vyhlídku

Pokud vám po výstupu do sedla Kongmaru la ještě zbývají síly, můžeme doporučit odložit tu velký baťoh a pokračovat jen tak nalehko ještě výše po východní části hřebenu Kongmaru. Na této "procházce" si uděláte pěkný přehled o okolí velehory Kang Yatse a pokocháte se i závěrem údolí Markha, do kterého přímo ze sedla není vidět. Cesta není náročná, ale kdyby tu nebyly modlitební praporky, tak byste si mohli myslet, že tu snad ještě nikdo před vámi nešel.

Článek: Túra po náhorní pláňi Nimaling

Pláň pod Kang Yatse

Nimaling (4 840m n. m.) je nejvýše položené místo na Markha treku, kde je postavený "občerstvovací" tea tent. Je to zároveň základna pro přechod sedla Kongmaru la, výstup na nejvyšší horu Zanskaru - Kang Yatse, méně chozený trek přes Lalung la do Rupshu, dobrodružný trek přes sedla Konka Wangpo a Zalung Karpo la do Zanskaru, k prameni řeky Markha či jen po okolních výhledových kopcích. Pokud vám bude tedy přát počasí a budete mít trochu času nazbyt, není špatné tu chvíli pobýt a prozkoumat okolí. V dobách předturistických to bylo oblíbené místo pro letní pastvu yaků.


Článek: Túra Nimaling - Thachungtse

Vstup do kaňonu Markha

Markha Trek 5:  Sedm kilometrů a šest set výškových metrů od sebe dělí nomádský kemp a východisko horolezců Nimaling a malý kemp s teatentem v Thachungtse. Pokud se v Thachungtse rozhodnete ubytovat v kempu přes noc, nejspíš tam budete spát sami, protože to není zrovna dvakrát rušné místo. Samotný trek je náročný hlavně svou nadmořskou výškou než profilem. Cesta po pláních Nimalingu se zdá nekonečná, naštěstí jsou po cestě pěkné vyhlídky na Kang Yatse a zvětralé skalní věže v okolních svazích. Jelikož půjdete z kopce, tak pro vás bude tato etapa výrazně lehčí než pro většinu těch, co chodí tento trek obráceně.

5. den - Dlouhý pochod do vesnice Markha

Pátý den Markha treku patří mezi dlouhé etapy tohoto pochodu plného přírodních krás, který Ladakh nabízí. Po delší době se dostanete pod čtyři tisíce metrů nad mořem.

Článek: Túra Thachungtse - Hankar

Nejhezčí část údolí Markha

Markha trek 6: Pochod z Thachungtse do Hankaru patří mezi nejkrásnější pasáže celého Markha treku. Užijete si tu krásnou ladáckhou krajinu plnými doušky. Zelená políčka oázy v okolí Hankaru kontrastují s ostrými barevnými štíty a nad vším trůní ruiny staré pevnosti (Dzong). Na obzoru okolní krajinu převyšuje bílá špice Kang Yatse.


Článek: Túra Hankar - Umlung

Dlouhý pochod širokým údolím

Markha trek 7: Při pokračování treku z Hankaru do Umlungu, bude klesat jak nadmořská výška pod čtyři tisíce metrů nad mořem, tak vás začne spalovat zdejší slunce a budete procházet první pasáže s nánosy říčního prachu. Za odměnu si ale budete moct prohlížet divoké hory po obou březích řeky.

Článek: Túra Umlung - Markha

Do hlavní vesnice v údolí

Markha trek 8: Při pochodu z Umlungu do Markhy uvidíte úžasné orlí hnízdo v podobě klášteru Tachi, zajímavou skalní špici a nejspíš se budete muset i několikrát brodit než dorazíte do cíle v podobě největší vesnice v údolí obklopené spoustou políček.

6. den - Ke křižovatce cest ve Skyu

Pochod z Markhy do Skyu patří mezi nejúnavnější dny celého treku, hlavně díky tomu, že se prakticky po celou cestu nedostanete do stínu a slunce je zde opravdu intenzivní.


Článek: Túra Markha - Skyu

Do křižovatky treku

Marka trek 9: Pochod z Markhy do Skyu je náročný nejen kvůli své délce a prašným úsekům, ale hlavně kvůli vysokým teplotám, které zde v hlavní trekařské sezóně panují. Díky častým křoviskům je i o něco málo malebnější než předchozí etapy treku. I tak si zde užijete krásné vyhlídky na zubaté hřebeny a pěkné oázy v okolí řeky.

7. den - Ze Skyu ke kaňonu Zanskaru

Sedmý a poslední den tohoto treku už je docela krátký. Čeká vás cesta k soutoku řeky Markha s obrovským Zanskarem a pak už jen k lanovce přes řeku do Chillingu.

Článek: Túra Skyu - Chilling

Cesta k soutoku Markhy se Zanskarem

Markha trek 10: Pokud jste se vydali na kratší verzi Markha treku, tak vás ze Skyu čeká už jeho poslední pěší etapa do Chillingu ležícího už u mohutné řeky Zanskar. Čeká vás relativně snadná a malebná etapa s nečekaným výstupem do posledního sedla Kuki la a jako finální třešnička na dortu přesun přes Zanskar primitivní lanovkou.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam