Nejkrásnější treky světa

Nejkrásnější treky světa

Nejúžasnější pochody této planety

V tomto přehledu jsou vybrané treky, které mají alespoň týdenní dobu trvání. na všech z nich vás čekají  dechberoucí výhledy, monumentální hory, divoké ledovce a hluboké kaňony.

Obsah článku
Gondogoro Trek
35.74, 76.286
5 625 m / 18 455 ft

#1 Gondogoro Trek

Trek do nitra Karákorámu

Jedna z nejimpozantnějších horských oblastí světa se rozkládá po obou stranách ledovce Baltoro. Pohoří Karákorám tu vrcholí hřebenem Baltoro Muztag s druhou nejvyšší horou světa K2 (8 611m n. m.). A právě tudy vede trek Gondogoro (někdy uváděný také jako Concordia trek, K2 trek či Baltoro trek). Východiskem do celé oblasti je provinční město Skardu dosažitelné nejen autobusem po karákorámské silnici, ale i letecky z Islámábádu. Odtud už je to jen několik hodin jízdy jeepem do začátku či konce treku v Askole, respektive Hushe. Na rozdíl od "konkurenční" oblasti okolo Everestu, která občas vypadá jak rekreační místo pro důchodce a kde masová turistika kvete na každém kroku, to tu má pořád takovou pěknou expediční atmosféru. Jen kvůli oblasti okolo ledovce Baltoro se vyplatí vyrazit na výlet do Pákistánu. Z Askole trvá minimálně pět dnů, než se dojde na pohádkové místo Concordie, které je obklopenou spoustou nádherných hor a nejlepším výhledem na K2.

Chci tam
Byl jsem tam
pk
BC Everest Trek přes tři sedla
27.98, 86.828
5 648 m / 18 530 ft

#2 BC Everest Trek přes tři sedla

Pod Everest trochu jinak

Trek přes tři sedla (Renjo la, Cho la a Kongma la) vás provede náročnější, ale o to krásnější a daleko méně navštěvovanou částí oblasti Khumbu. I zde je vaším cílem Everest BC a nejkrásnější horská vyhlídka světa Kala Patthar. Jako bonus můžete navíc vystoupat na další dvě pětitisícové vyhlídky Gokyo Ri a Chukhung Ri. Pokud vám štěstí bude přát, uvidíte hned několik osmitisícovek – nejen Mount Everest i Lhotse, Cho Oyu a trůn bohů Makalu, ale také jednu z nejkrásnějších hor světa Ama Dablam a celou řádku dalších velehor.

Chci tam
Byl jsem tam
np
Trek okolo Annapuren
28.643, 84.081
5 416 m / 17 769 ft

#3 Trek okolo Annapuren

Nejpestřejší trek v Nepálu

Kdo chce poznat prakticky všechny typy krajiny v Nepálu během jednoho dlouhého pochodu, tomu nezbývá nic jiného než vyrazit na krásný trek okolo hřebenu Annapuren. Malebný kaňon řeky Marsyangdi s množstvím vodopádů, úžasné terasové systémy rýžových políček, zalednění velikáni třech osmitisícových masivů, téměř měsíční tibetská krajina, nejhlubší údolí světa Kali Gandaki, rododendronové mlžné pralesy, rázovité vesničky - to vše je tu k vidění. K tomu navíc velmi stabilní počasí v hlavní sezóně. Co víc si přát než pochodovat v krásné krajině se sluníčkem nad hlavou.

Chci tam
Byl jsem tam
np

Alpamayo BC Trek
-8.846, -77.679
5 025 m / 16 486 ft

#4 Alpamayo BC Trek

Pod jednu z nejkrásnějších hor světa

Alpamayo BC Trek patří mezi jeden z nejúžasnějších treků, které může Peru nabídnout. Navíc většina jeho trasy vede neobydlenou krajinou, tak si po cestě užijete i trochu dobrodružství a romantiky. Na druhou stranu se budete muset spolehnout sami na sebe, protože případná pomoc může být velmi daleko. Po cestě uvidíte celou řadu krásných hor včetně Alpamaya, považovaného za jednu z nejhezčích hor na světě vůbec.

Chci tam
Byl jsem tam
pe
Trek přes Mugu Himal do Dolpa
29.352, 82.966
2 373 m / 7 785 ft

#5 Trek přes Mugu Himal do Dolpa

Aneb jak ujít za 23dnů 333km a vystoupat 25km

Na trek jsme vyrazili v listopadu 2015, po ničivém zemětřesení. Trasa vedla přes MUGU HIMAL, okolo jezera RARA, do království DOLPO, návštěva SHEY GOMPY, kolem Křišťálové hory a zpět kolem jezera PHOKSUNDO. Celkem 333kilometrů, celkové převýšení 25kilometrů a to ve 23dnech. Bylo nás osm trekařů, 10 nepálských nosičů, průvodce a kuchař. Naše skupina si vše nesla sebou, od stanů, vařiče, paliva a hlavně jídla. Trek začínal vnitrostátním letem z Kathmandu do Nepalgnj a následující den let do Jumly.

Chci tam
Byl jsem tam
np
Manaslu Circuit trek + Tsum Valley
28.661, 84.501
5 075 m / 16 650 ft

#6 Manaslu Circuit trek + Tsum Valley

19-ti denní trek kolem Manáslu

Ze všech nádherných treků v Nepálu jsme si zvolili okruh kolem Manaslu 8 163m (Hory duchů a osmé nejvyšší hory světa), která leží v turisticky méně navštěvované, donedávna zakázané pohraniční oblasti s Tibetem. Cesta je geograficky nádherná a kulturně fascinující. Obyvatelé horního toku Buri Gandaki jsou přímými potomky tibetských imigrantů, kteří se zde usadili na počátku 17. století. Díky tomu jazyk, oblečení a zvyky jsou tu výlučně tibetské. Perlou treku je pětidenní návštěva Tsum Valley – údolí zpřístupněné od roku 2010. Trek jsme šli na konci října do poloviny listopadu a počasí bylo naprosto luxusní.

Chci tam
Byl jsem tam
np

Trek Horním Mustangem
29.183, 83.957
4 170 m / 13 681 ft

#7 Trek Horním Mustangem

Zakázané království

Trek Horním Mustangem vás zavede do prostředí náhorní plošiny ve výšce nad 3 000 metrů nad mořem. Celá oblast měla ještě donedávna částečnou autonomii, která byla zrušena v roce 2008. Přístup je stále regulován nutností získat (a zaplatit) vstupní povolení a mít s sebou nepálského průvodce. Páteří Horního Mustangu je řeka Kali Gandaki. Na jejích březích je dodnes množství nádherných zkamenělin rostlin i živočichů. Trekem vás budou provázet výhledy na himalájské vrcholy včele s hřebenem Annapuren a Dhaulagiri. Budhistické kláštery a stavby pak dávají celému putování příjemný duchovní rozměr. 

Chci tam
Byl jsem tam
np
Markha trek
33.886, 77.423
5 276 m / 17 310 ft

#8 Markha trek

Nejklasičtější trek v Ladakhu

Není snad klasičtějšího treku v Ladakhu než pochod údolím řeky Markha. I přes to má toto putování velké kouzlo v tom, že během jednoho týdne uvidíte prakticky všechny typy krajiny, které Ladakh nabízí. Navíc i přes to, že je tento trek tak známý tu rozhodně nějaké davy nečekejte. Jsou dny, kdy tu potkáte jen pár dalších lidí. Řeka Markha teče souběžně s Indem, od kterého je oddělena hřebenem pohoří Stok. Na jihu jsou zase hory Zanskar s mohutným vrcholkem Kang Yatse. Na treku zažijete nejen přechod pětitisícového sedla, ale i několikeré brodění řeky, tak nepatří k úplně nejlehčím.

Chci tam
Byl jsem tam
ld
Trek přes Hardangerviddu
60.548, 7.448
1 869 m / 6 132 ft

#9 Trek přes Hardangerviddu

140km trek náhorní plošinou Hardangervidda

Hardangervidda ve středu jižního Norska je obrovskou náhorní planinou zaujímajíci rozlohu zhruba 8 000 km2, což je přibližně 1/10 rozlohy České republiky. Povrch plošiny ovšem není zase až tak naprosto rovný, jak by se mohlo zdát. Dal by se charakterizovat jako mírně zvlněný s mnoha výraznějšími vrcholy a údolími.

Chci tam
Byl jsem tam
no