Trek Horním Mustangem

Trek Horním Mustangem

Zakázané království

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 1-2 týdny

Trek Horním Mustangem vás zavede do prostředí náhorní plošiny ve výšce nad 3 000 metrů nad mořem. Celá oblast měla ještě donedávna částečnou autonomii, která byla zrušena v roce 2008. Přístup je stále regulován nutností získat (a zaplatit) vstupní povolení a mít s sebou nepálského průvodce. Páteří Horního Mustangu je řeka Kali Gandaki. na jejích březích je dodnes množství nádherných zkamenělin rostlin i živočichů. Trekem vás budou provázet výhledy na himalájské vrcholy včele s hřebenem Annapuren a Dhaulagiri. Budhistické kláštery a stavby pak dávají celému putování příjemný duchovní rozměr. 

Obsah článku
Recenze [1x]

Článek: Túra Chhusang - Syangboche

První horská sedla

Mustang trek1: První etapa Mustang treku, která prověří trekaře svým výškovým profilem. Po cestě je několik sedel, z nichž nejvyšší je 3 830m n.m., které však nabízejí atraktivní výhledy na okolní drsnou krajinu.

Článek: Túra Syangboche - Ghemi

Do úzkých uliček Ghemi za místními lidmi

Mustang trek2: Další jednodenní etapa Mustang treku opět trochu „popostrčí“ maximální výšku na 4 020m n.m. Zvlněný terén se dvěma sedly vede do městečka Ghemi, ve kterém je odpoledne ještě dost času na zajímavý výzkum života místních lidí v úzkých uličkách starých domů a stavení.

Článek: Túra Ghemi - Ghar Gumba

K čhörtenům a buddhistickému klášteru

Mustang trek 3: Celý trek Horním Mustangem je o překonávání řady sedel ve výšce kolem 4 000m n.m. I tato jednodenní etapa není výjimkou. Nabízí velmi zajímavé pohledy na známé tajemné skalní jeskyně, výhled na hradbu zasněžených velikánů v jižním směru. Skutečnou odměnou je nádherné místo, Ghar Gumba, cíl tohoto jednodenního pochodu. Jsou tu ve stráni umístěny skupiny čhörtenů a lze tu strávit krásný podvečer plný duchovní pohody a nezapomenutelných pohledů.


Článek: Túra Ghar Gumba - Lo Manthang

Přes nejvyšší sedlo Mustang treku

Mustang trek 4: Jednodenní trek z Ghar Gumba přes sedlo Marang La (4 230m n.m.), nejvyšší místo Mustang treku, vede do královského města Lo Manthang. Tahle cesta je pro trekaře skutečnou lahůdkou. Nabízí nádherné výhledy jak na krajinu Horního Mustangu, tak na hřeben Annapuren na jihu.

Článek: Prohlídka Lo Manthangu

Procházka královským městem

Lo Manthang je hlavní město starého království Mustang. Nabízí několik zajímavých gomp, královský palác, úzké uličky a tradiční stavení. Je na něm znát, že se stává cílem turistů, kteří se vydají na mustang trek a mnohdy tu tráví i několik dnů. Město lze projít a prohlédnout za půl dne. Okolí ovšem nabízí aktivity i na několik dnů, záleží na tom, kolik času kdo má.

Článek: Túra Lo Manthang - Tsarang

Půldenní pochod do atraktivní vesnice

Mustang trek5: Jednoduchá půldenní cesta z hlavního města království Lo do vesničky Tsarang, atraktivního místa s buddhistickým klášterem, starou pevností a s úchvatnou přírodní scenérií kolem dokola.


Článek: Prohlídka Tsarangu

Tichá vesnička uprostřed hor

Po snadném půldenním přesunu z Lo Manthangu do Tsarangu se nabízí skvělá příležitost vychutnat si toto krásné místo. Tsarang má mnoho čhörtenů, buddhistický chrám (gompa) a starou pevnost (dzong). Některé budovy jsou renovovány, jiné zas téměř před kolapsem. Okolní krajina plná útesů a skal nabízí úchvatnou kulisu.

Článek: Túra Tsarang - Jhaite

K nejkrásnější vyhlídce na Annapurny

Mustang trek 6: Cesta z Tsarangu přes Ghemi do malého sídla Jhaite je jako na houpačce a vede přes 3 sedla. Profil je následující: Tsarang (3 560m n. m.), Chingell La (3 870m n. m.), Ghemi (3 510m n. m.), Ghemi La (3 765m n. m.), Nyi La (4 020m n. m.), Jhaite (3820m n. m.). Je to atraktivní celodenní pochod, na jehož konci je snad nejkrásnější vyhlídka na himalájský hřeben Annapuren.

Článek: Túra Jhaite – Samar

Rozloučení s výškou čtyř kilometrů

Mustang trek 7: Poslední etapa zpáteční části Mustang treku, která naposled trekaře prověří výstupy a sestupy horských sedel. Ve Jhaite se začíná ve 3 820 m n.m. a cílový Samar je 3 620m n.m. Ale sedlo Yamda La dá okusit výšky 4 010 metrů a výškový profil cesty je hodně proměnlivý.


Článek: Túra Samar – Chhusang

Návrat k řece Kali Gandaki

Mustang trek 8: Pohodová půldenní cesta, na které se opět vracíme do údolí řeky Kali Gandaki. Za Samarem jsou sice dvě horská sedla (Dajong La a Taklam La), ale výškový rozdíl je minimální. Za nimi následuje klesání po atraktivní vzdušné cestě nad hluboce zařízlým údolím Ghyakar Khola. A pak už jen další klesání do Chele a podél Kali Gandaki do Chhusangu.

Článek: Túra Chhusang – Kagbeni

Poslední etapa treku po Horním Mustangu

Mezi Chhusangem a Kagbeni je poslední část treku po Horním Mustangu, která ještě spadá do oblasti, na kterou je zapotřebí vstupní povolení. Svým výškovým profilem je to ale celkem příjemná procházka až na krátké, ale strmé stoupání za sídlem Tangbe. Tato cesta se dá zvládnout za půl dne, takže zbyde hodně času na prohlídku Kagbeni a jeho okolí.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam