Túra Syangboche - Ghemi

Túra Syangboche - Ghemi

Do úzkých uliček Ghemi za místními lidmi

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 6:00 hod

Mustang trek2: Další jednodenní etapa Mustang treku opět trochu „popostrčí“ maximální výšku na 4 020m n.m. Zvlněný terén se dvěma sedly vede do městečka Ghemi, ve kterém je odpoledne ještě dost času na zajímavý výzkum života místních lidí v úzkých uličkách starých domů a stavení.

Obsah článku
Recenze [1x]

Kaňon Kali Gandaki

Je období monzunu, a to je znát na ranní obloze. Ta je sice fotograficky atraktivní, ale slibuje i nějakou tu dešťovou přeháňku. Stoupáme do sedla Syangboche La (3 850m n. m.). Otevírá se pohled na krajinu Horního Mustangu. Na dně hlubokého zářezu je vidět i řeka Kali Gandaki.

Kaňon Kali Gandaki

Čhörten

Za sedlem zanedlouho míjíme typickou stavbu pro zdejší kraj. Je to čhörten – v tibetštině schránka na obětiny. Tyto stavby jsou symbolem Tibetu i tibetského buddhismu. Stojí v krajině jednotlivě i ve skupinách.  Je vhodné ho obcházet ve směru hodinových ručiček, tedy zleva.

Čhörten

Na vrcholu sedla

Cesta dále stoupá do malého sídla Jhaite, za nímž pomalým tempem stoupáme do sedla Nyi La ve výšce 4 020m n.m.  Silný nárazový vítr řádně cvičí se všemi modlitebními praporky. Ty se dle místních zvyklostí instalují právě na větrná místa. Jsou na nich různé modlitby a mantry.

Na vrcholu sedla

Skalní útvary

Krajina je zbrázděna hlubokými zářezy a zvětrávajícími skalními útvary. Ale i v takovém prostředí místní obyvatelé dovedou využít potůčků a říček k zavlažování políček, těžce vyvzdorovaných drsné přírodě.

Skalní útvary

Stráž

Po závěrečném klesání se dostáváme celkem brzy odpoledne do cíle dnešní etapy, městečka Ghemi. Na vstupu je pěkný čhörten, na němž bedlivě střeží pohyb v okolí rohatá stráž.

Stráž

V uličkách Ghemi

Odkládáme věci v lodžii a vydáváme se na průzkum do úzkých uliček.  Je pro nás nesmírně zajímavé sledovat místní obyvatele a jejich aktivity. Jen je někdy těžké najít ten správný přístup, kdy uspokojíme svoji zvědavost a při tom respektujeme soukromí zdejších lidí.

V uličkách Ghemi

Kluci

Děti jsou všude stejné, hlavně pak zvědavé, když vidí cizince. Kluci se o nás zajímali skutečně důkladně.

Kluci

Modlitební mlýnky

Procházíme uličkami Ghemi a narážíme na stěnu modlitebních mlýnků, dalšího symbolu buddhismu. Jsou na nich vyobrazeny různé buddhistické symboly a mantry. V souladu se zvyklostmi míjíme zídku zleva a ve směru hodinových ručiček postupně mlýnky roztáčíme.

 
Modlitební mlýnky

Pohled z Ghemi

Vracíme se zpět do našeho domu. Ze střechy je nádherný pohled směrem k jihu na vzdálené vrcholy himalájských velikánů.

Pohled z GhemiČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam