Túra Tsarang - Jhaite

Túra Tsarang - Jhaite

K nejkrásnější vyhlídce na Annapurny

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Průměrná
Čas: 8:00 hod

Mustang trek 6: Cesta z Tsarangu přes Ghemi do malého sídla Jhaite je jako na houpačce a vede přes 3 sedla. Profil je následující: Tsarang (3 560m n. m.), Chingell La (3 870m n. m.), Ghemi (3 510m n. m.), Ghemi La (3 765m n. m.), Nyi La (4 020m n. m.), Jhaite (3820m n. m.). Je to atraktivní celodenní pochod, na jehož konci je snad nejkrásnější vyhlídka na himalájský hřeben Annapuren.

Obsah článku
Recenze [1x]

V objetí mraků

Cesta z Tsarangu (3 560m n. m.) bez přerušení stoupá o 300 výškových metrů až do sedla Chingell La (3 870m n. m.). Je to ale poměrně pohodlný výstup širokou vozovou cestou. V srpnu bývá jih zahalen monzunovou oblačností.

V objetí mraků

Oáza mezi horami

Tam, kde teče voda, tam je i život. Člověk tu vytvořil oázy přinášející obživu v objetí hor.

Oáza mezi horami

Gompa pod skalami

Ze sedla Chingell La (3 870m n. m.) cesta výrazně klesá četnými serpentinami k vesnici Ghemi (3 510m n. m.). Zvolit lze i zkratku přiměřeně prudší. Pod typickými skalními útvary s jeskyněmi se krčí buddhistické stavby.

Gompa pod skalami

Nejdelší mani zídka

Ještě před Ghemi míjíme jednu z nejznámějších staveb Horního Mustangu – nejdelší mani zídku.

Nejdelší mani zídka

Horní Mustang

Po odpočinku v Ghemi (kde jsme spali před etapou do Ghar Gumba) prudce stoupáme do sedla Ghemi La (3 760m n. m.). Před námi je poté další stoupání až do výšky čtyř kilometrů. Dnes je to celodenní pochod.

Horní Mustang

Annapurny

Ze sedla Nyi La (4 020m n. m.) je to do Jhaite jen krátké klesání. Pozdní odpoledne čistí oblohu a před námi se otevírá snad nejkrásnější scenérie treku. Annapurny jsou jako na dlani: napravo v popředíTilicho peak (7 134m n. m.), v centruAnnapurna I (8 091m n. m.)  a úplně nalevo, z této strany nevýrazný  Khangshar Kang.

Annapurny

Jhaite

Jhaite je velmi malé sídlo. O to příjemnější je tu být a vychutnávat si podvečerní atmosféru.

Jhaite

Před západem slunce

Nízko položené slunce vytváří na okolních horách hru světel a stínů.

Před západem slunce

Večer v Himalájích

Západ slunce je tu rychlý. Mraky se na pár minut zbarví do červených tónů, ale za chvilku pohltí i himalájské velikány tma.

Večer v HimalájíchČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam