Prohlídka Tsarangu

Prohlídka Tsarangu

Tichá vesnička uprostřed hor

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 1 den

Po snadném půldenním přesunu z Lo Manthangu do Tsarangu se nabízí skvělá příležitost vychutnat si toto krásné místo. Tsarang má mnoho čhörtenů, buddhistický chrám (gompa) a starou pevnost (dzong). Některé budovy jsou renovovány, jiné zas téměř před kolapsem. Okolní krajina plná útesů a skal nabízí úchvatnou kulisu.

Obsah článku
Recenze [1x]

Stará pevnost

Stará pevnost je mohutná stavba na skalním útesu. Vypadá, jak už to u pevností bývá, dost nepřístupně. Máme štěstí, zastavujeme místního mnicha a ten nás za malý příspěvek na rekonstrukci pouští dovnitř…moc zajímavé, staré, plné historie, autentické, místy až strašidelné …

Stará pevnost

Okolí Tsarangu

Hluboký zářez říčky Charang Khola ústí za pár kilometrů do ještě mohutnější průrvy, na jejímž dně hučí vody Kali Gandaki.

Okolí Tsarangu

Charang Khola

Na konci útesu, na němž stojí stará pevnost, je rozbořený čhörten. Modlitební praporky vzdorují ostrému odpolednímu větru. Kdesi hluboko pod námi hučí horská řeka.

Charang Khola

Tsarang – nádvoří chrámu

Na prostorném nádvoří jsme jen sami. Nikde žádný pohyb, jen z útrob tajemného buddhistického chrámu znějí modlitby, doprovázené občasným zvukem bubnů a trubek.

Tsarang – nádvoří chrámu

Vesnička Tsarang

Zdá se, že se tu čas zastavil a lidé tu stále žijí navzdory postupující civilizaci po svém. Teď v srpnu je příroda přívětivá, ale jak se tu asi musí žít v zimě?

Vesnička Tsarang

Pevnost od chrámového komplexu

Odpoledne celé strávené v Tsarangu je dobře investovaný čas. Odměnou je duchovní hloubka toho místa a nádherné přírodní kulisy.

Pevnost od chrámového komplexu

Strážce hor

Mystický rozměr krajiny umocňuje orel, majestátně plachtící na pozadí hlubokého himalájského nebe.

Strážce hor

Drsná, ale krásná

Okolní krajina je plná vrás, skalních útvarů a strmých útesů. Skrývá stovky jeskyní, vybudovaných z náboženských i jiných důvodů. Převážná většina z nich není přístupná a nebyla nikdy nikým probádána. 

Drsná, ale krásná


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam