Túra Ghar Gumba - Lo Manthang

Túra Ghar Gumba - Lo Manthang

Přes nejvyšší sedlo Mustang treku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1:00 hod

Mustang trek 4: Jednodenní trek z Ghar Gumba přes sedlo Marang La (4 230m n.m.), nejvyšší místo Mustang treku, vede do královského města Lo Manthang. Tahle cesta je pro trekaře skutečnou lahůdkou. Nabízí nádherné výhledy jak na krajinu Horního Mustangu, tak na hřeben Annapuren na jihu.

Obsah článku
Recenze [1x]

Ghar Gumba

Čistá ranní obloha a průzračný vzduch – na jižním horizontu za skupinkami čhörtenů se tyčí himalájští velikáni. Téměř v bezvětří opouštíme mystickou Ghar Gumbu. 

Ghar Gumba

Řeka Charang Khola

Klesáme k dravým vodám řeky Charang Khola, abychom posléze začali o to radostněji stoupat strmým břehem říčního koryta.

Řeka Charang Khola

Nad Marangem

Nad vesničkou Marang míjíme tři polorozbořené čhörteny. Na jižním horizontu se opět vynořují ostře řezané vrcholky sedmi a osmitisícovek.

Nad Marangem

Nilgiri

Tahle hora, tyčící se východně od Jomsomu, nás provází po celou cestu. Teď už je docela daleko, ale na detailní pohled je tu přeci technika.

Nilgiri

Nilgiri a Annapurny

Cesta od řeky Charang Khola nejdříve stoupá poměrně pozvolně. Potom se ale zařízne do žlabu a je dostatečně strmá na to, abychom tomu přizpůsobili své tempo. Zastavit se a otočit zpět je radost – výhled je čím dál tím víc úchvatnější.

Nilgiri a Annapurny

V sedle Marang La

Konečně nahoře. Po překonání zhruba 400 výškových metrů se ocitáme v nejvyšším bodu naší dnešní i celkové cesty, které se říká Mustang trek. Sedlo Marang La je 4230 m.n.m.

V sedle Marang La

Mani zídka

Definitivně se loučíme s výhledy na Nilgiri a hřeben Annapuren na jihu. Otevírá se před námi krajina Horního Mustangu ve své části zvané Lo-Manthang. A nezapomeňte obcházet mani zídky zásadně ve směru hodinových ručiček, tedy zleva.

Mani zídka

Nad Lo Manthangem

Časně odpoledne se blížíme k dnešnímu cíli. Zelená barva zavlažovaných políček obklopená suchou drsnou krajinou je neklamným znamením blížícího se lidského sídla.

Nad Lo Manthangem

Horní Mustang

Tohle není mustang, to je Mustang …

Horní Mustang

Lo Manthang

Teď už nám zbývá do královského města asi 15 minut. Středověké sídlo obklopené hradbami, to je Lo Manthang.

Lo Manthang


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam