Trek okolo Annapuren

Trek okolo Annapuren

Nejpestřejší trek v Nepálu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 2-3 týdny

Kdo chce poznat prakticky všechny typy krajiny v Nepálu během jednoho dlouhého pochodu, tomu nezbývá nic jiného než vyrazit na krásný trek okolo hřebenu Annapuren. Malebný kaňon řeky Marsyangdi s množstvím vodopádů, úžasné terasové systémy rýžových políček, zalednění velikáni třech osmitisícových masivů, téměř měsíční tibetská krajina, nejhlubší údolí světa Kali Gandaki, rododendronové mlžné pralesy, rázovité vesničky – to vše je tu k vidění. K tomu navíc velmi stabilní počasí v hlavní sezóně. Co víc si přát než pochodovat v krásné krajině se sluníčkem nad hlavou.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. až 4. den

Start treku Okolo Annapuren

První tři až čtyři dny pochodu Okolo Annapuren jsou jen takové „zahřívací“. Čeká vás nejdřív dlouhá, unávná, ale i zároveň zajímavá jízda po Prithvi highway a následně takzvaný Lamjung trek kdy z Besi Shaharu budete stoupat mezi rýžovými terasami kaňonem Marsyangdi až do Dharapani, ležící v oblasti Manang.

Článek: Jízda po Prithvi Highway

Káthmándú - Pokhara

Turisty asi nejčastěji projížděná silniční trasa v Nepálu je víc jak 200 km dlouhá Prithvi Highway vedoucí z Káthmándú do Pokhary. Navíc je po cestě řada dalších důležitých odboček: do Arughat Bazaru (východisko na Mánaslu trek), Bharatpuru/Sauraha (NP Chitwan), Gorkhy (historické městečko a alternativní start na trek okolo Mánaslu) a Besi Shaharu (východisko na trek okolo Annapuren), takže pokud se budete do Nepálu vracet, bude pro vás až důvěrně známá. Dlouhá doby jízdy mezi 6-8 hodinami v často přeplněném autobusu je vykoupena nádhernými výhledy po zeleném pohoří Malého Himaláje Mahábhárat. Okolo vás bude nespočet rýžových políček, a pokud vám vyjde počasí, tak obzoru budou dominovat vrcholky Ganeshe a Mánaslu. Většinu trasy pojedete podél pěkné řeky Trisuli, ráji raftařů. Pokud byste si chtěli tuto cestu ještě víc užít a fotit lépe než z okýnka autobusu, je ideální si půjčit na tuto trasu motorku, ale v místní dopravě je to dost riskantní záležitost.

Článek: Lamjung trek

Trek údolím Marsyangdi

Lamjung trek vedoucí údolím Marsyangdi se nechodí většinou jako samostatný pochod. Je to vlastně začátek treku Okolo Annapuren či konečná fáze treku Okolo Manaslu. Případně je to ještě spojka do opuštěných údolí Nar a Phu v Manangu. Takže pokud jste milovníkem Nepálu, tak ho půjdete několikrát. Je to túra, kde si nadmíru užijete výhledů na neskutečný počet rýžových polí a občas i velmi příkrý kaňon řeky Marsyangdi.


5. až 13.den

Trek Manangem

Víc jak týdenní pochod Manangem je hlavní atrakcí celého treku okolo Annapuren. z krásných vyhlídek uvidíte jednotlivé vrcholky tohoto osmiti­sícového masivu. Po cestě se budete moc seznámit s buddhistickou kultůrou a architekturou. Je zde také nejvíc možností na boční výlety, tak ten, kdo má hodně času, zde může strávit výrazně déle. Jsou tu i dvě trekingové hory – Pisang peak a Chulu. Ty jsou však jen pro opravdu zkušené a dobře aklimatizované. Varianty přechodu do Dolního Mustangu jsou dvě – klasická přes sedlo Thorong la a podél jezera Tilicho přes průsmyk Mezokanto la. Navíc je tu díky srážkovému stínu bývá daleko lepší počasí než na druhé straně hor

Článek: Trek Manangem

Na sever od Annapuren

Trek Manangem je pro většinu turistů stěžejní částí velkého pochodu okolo Annapuren. Z krásných vyhlídek uvidíte jednotlivé vrcholky tohoto osmitisícového masivu. Po cestě se budete moct seznámit s buddhistickou kulturou a architekturou. Navíc tu díky srážkovému stínu bývá daleko lepší počasí než na druhé straně hor.

14. až 18. den

Krajinou Dolního Mustangu

Po přejití sedla Thorong la vás čeká poslední část treku okolo Annapuren po trase takzvaného Jomsom treku. Cesta vede prakticky pořád dolů údolím Kali Gandaki až do Tatopani, kde můžete pochod ukončit či pokračovat ještě dál na Poon Hill (původní konec treku je až v Beni). Tuto část treku Okolo Annapuren už v dnešní době mnozí vynechávají, díky prašné silnici, po které vede nyní většina treku, a z Jomsomu letí či jedou autobusem zpět do Pokhary. Přitom je po cestě celá řada parádních výhledů, jak na masiv Nilgri, tak hlavně na monumentální Dhaulagiri. Navíc provoz není nijak vysoký, aby vás to tolik obtěžovalo.


Článek: Jomsom trek

Trek údolím Kali Gandaki

Jomsom trek vedoucí údolím Kali Gandaki je v podstatě jen část treku Okolo Annapuren chozený z Tatopani do Jomsomu či až do poutního Muktinahu (tzn. proti směru klasického treku Okolo Annapuren), který se ale nechá jít samostatně. V dnešní době je chozený jen zřídka, protože prakticky po celé své trase vede po prašné silnici. I tak stojí za to se přemoci a místo autobusu či džípu tuto cestu absolvovat pěšky, protože jsou po cestě krásné výhledy na zaledněné masivy Dhalagiri, Tukuche a Nilgri. Popis trasy zde je uváděn od Muktinahu do Tatopani (tzn. po trase Annapurna treku).

Článek: Jízda Jomsom - Pokhara

Pozemní cestou v období monzunu

Tato cesta se dá za příznivých klimatických podmínek autobusem zvládnout s rezervou za 1 den. Je ale období monzunu a dostáváme informaci, že na cestě je několik sesuvů půdy. Nezbývá, než doufat, že jednotlivé spoje budou nějak navazovat a mezi nimi se stihneme přesunout pěkně po svých. Ano, máme letenku z Jomsomu do Pokhary, ale stávka pozemního personálu letiště v Pokhaře nám udělala čáru přes rozpočet.

19. a 21. den

Poon Hill a Ghandruk trek

Trek okolo Annapuren můžete samozřejmě ještě prodloužit o cestu přes vyhlídkový Poon Hill a horské vesnice Tadapani a Ghandruk


Článek: Poon Hill trek

Ve znamení Dhaulagiri

Díky své dobré dostupnosti z Pokhary a malé časové náročnosti treku je výstup na krásnou vyhlídku Poon Hill velmi oblíbený i mezi návštěvníky Nepálu, kteří nemají v plánu nějaké dlouhé pochody. Zároveň tato trasa funguje jako spojka mezi okruhem okolo Annapuren a treku do base campu Annapurna. Díky tomu, že celá tato oblast leží na návětrné straně hor, musíte počítat, že zde bude počasí horší a proměnlivější než v Manangu na severní straně pohoří. Sice se zde budete pohybovat ve výrazně nižší nadmořské výšce než na jiných trecích v Nepálu, ale stoupání jsou zde výrazně prudší a cesty blátivější. Každopádně výhled na Dhaulagiri, Annapurnu South a další stojí určitě za to.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam