Lamjung trek

Lamjung trek

Trek údolím Marsyangdi

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 4 dny

Lamjung trek vedoucí údolím Marsyangdi se nechodí většinou jako samostatný pochod. Je to vlastně začátek treku Okolo Annapuren či konečná fáze treku Okolo Manaslu. Případně je to ještě spojka do opuštěných údolí Nar a Phu v Manangu. Takže pokud jste milovníkem Nepálu, tak ho půjdete několikrát. Je to túra, kde si nadmíru užijete výhledů na neskutečný počet rýžových polí a občas i velmi příkrý kaňon řeky Marsyangdi.

Obsah článku
Recenze

1. den

Začátek treku

První den je hlavně ve znamení přesunu z Káthmándú do východiska treku v Besi Shaharu či o něco vzdálenější Bhulbule. Odměnou za dlouhou cestu po Prithvi Highway jsou krásné výhledy po okolní krajině (pravá strana autobusu je lepší na výhledy). Kdo chce rozhýbat ztuhlé údy, může si dát ještě krátký pochod do Bhulbule (pokud začíná v Besi Shahar) či do Nadi Bazar (pokud začíná v Bhulbule).

První den je hlavně ve znamení přesunu z Káthmándú do východiska treku v Besi Shaharu či o něco vzdálenější Bhulbule. Odměnou za dlouhou cestu po Prithvi Highway jsou krásné výhledy po okolní krajině (pravá strana autobusu je lepší na výhledy). Kdo chce rozhýbat ztuhlé údy, může si dát ještě krátký pochod do Bhulbule (pokud začíná v Besi Shahar) či do Nadi Bazar (pokud začíná v Bhulbule).

Článek: Túra Bhulbhule - Nadi Bazar

Začátek Annapurna treku

Oficiální místo startu treku kolem Annapuren je sice Besi Shahar (790m n. m.), hlavní město Lamjungu, ale většina turistů se chce v dnešní době vyhnout chůzi po prašné silnici a jedou autobusem z Káthmándú až do Bhulbhule (9,3 kilometr treku) (820m n. m.), odkud většinou vyráží ještě ten samý den do Nadi Bazar (13 kilometr treku) (930m n. m.) pohodlnou trekovou cestou podél řeky Marsyangdi.


2. až 3. den

Okolo majestátních rýžových teras

Druhý den vás čeká první větší stoupání na treku – výstup do vesnice Bahundanda obklopené úchvatnými rýžovými terasami (zde většinou spí turisté, kteří vyráží na trek až brzy ráno z Besi Shaharu). Posléze se traverzuje svahem do obce Syange s úchvatným vodopádem (i sem se dá teoreticky dojet autobusem). A nakonec zbývá prudší výstup do Chamje. Celá tato etapa se dá ujít za jediný den, ale většina turistů kráčí volněji a trvá jim to dny dva.

Článek: Túra Nadi Bazar - Bahundanda

Království rýžových teras

Na cestě z Nadi Bazar do vesničky Bahundanda (1 310m n. m.) čeká turistu první opravdové stoupání na treku okolo Annapuren. Cesta se zvedá od řeky Marsyangdi dlouhým stoupáním do vesnice /17,2 kilometr treku/ trůnící v malém průsmyku mezi neuvěřitelným počtem rýžových políček. Výhledy téměř po celé trase opravdu stojí za vykonanou námahu.

Článek: Túra Bahundanda - Syange

Turistika naproti silnici smrti

Cesta z Bahundandy (17,2 kilometr) do Syange (22,5 kilometr treku) mění svou náročnost hlavně dle denní doby. Rána a podvečery jsou zde příjemné. Putování okolo poledního v dlouhých pasážích bez stínu je hodně úmorné. Po prudším sestupu z průsmyku s krásnými výhledy do rýžového amfiteátru se kráčí víceméně po vrstevnici úbočím svahu. Zajímavé jsou hlavně výhledy na druhou stranu údolí na silnici vystřílenou ve svahu, po které se občas komíhají džípy či dokonce autobusy. Jednoznačně splňuje charakteristiku "deathroad" - minimálně dle vzhledu.


Článek: Túra Syange - Chamje

Prašná etapa

Cesta ze Syange (22,5km treku) do Chamje (29 kilometr treku okolo Annapuren) patří asi k nejméně zajímavé etapě celého pochodu. Hlavně díky několikakilometrové pasáži, kdy se jde po budované silnici. I tak je pořád na co se dívat - na svazích kopců se rozkládají rýžová políčka, mezi kterými je občas nějaký ten vodopád.

4. den

Zajímavým kaňonem řeky Marsyangdi do kraje Manang

Čtvrtý (či třetí pokud jdete rychle) den treku je ve znamení delšího výstupu do Talu, kde definitivně opustíte subtropickou a hinduistickou oblast Lamjung a vstoupíte do buddhistického Manangu. Za Talem začíná velmi hezká etapa vedoucí úzkým kaňonem Marsyangdi do Dharepani, kde opustíte souběžnou část Annapurna a Mánaslu treku a tím ukončíte i tentoLamjung trek.

Článek: Túra Chamje - Tal

Prudký výstup k bývalému jezeru

Etapa treku kolem Annapuren z Chamje (29km treku) do Talu (34km treku) má dvě naprosto odlišné tváře - jednak prudké stoupání s výhledem na protější břeh, kde je nová silnice vysloveně vybourávaná do skal, po naprosto plochou náhorní pláň, bývalé dno jezera, v okolí vesničky Tal. V Talu už začíná buddhistická oblast Manang. Good bye Lamjung!


Článek: Túra Tal - Dharapani

Krásná cesta kaňonem Marsyangdi

Velmi pěkná etapa treku kolem Annapuren vede z Talu divokým kaňonem přes visuté mosty, kolem spousty pěkných vodopádů až do Dharapani, kde se spojují trekové cesty kolem Annapuren a kolem Manaslu. Je to jedna z nejhezčích říčních pasáží celého treku. I zde bohužel platí, že několik pasáží je narušeno budováním nové silnice.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam