Túra Chamje - Tal

Túra Chamje - Tal

Prudký výstup k bývalému jezeru

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:00 hod

Etapa treku kolem Annapuren z Chamje (29km treku) do Talu (34km treku) má dvě naprosto odlišné tváře – jednak prudké stoupání s výhledem na protější břeh, kde je nová silnice vysloveně vybourávaná do skal, po naprosto plochou náhorní pláň, bývalé dno jezera, v okolí vesničky Tal. V Talu už začíná buddhistická oblast Manang. Good bye Lamjung!

Obsah článku
Recenze

Visutý most přes řeku

Hned z kraje treku se přechází na druhou stranu řeky Marsyangdi po super dlouhém visutém mostě.

Visutý most přes řeku

Tvrdí portýři

Na treku není nikdo, kdo by neobdivoval místní drsné portýry přenášející extrémně těžké náklady jen v jednoduchých krosnách na zádech. Není problém zde potkat portýry přenášející na zádech „kurníky“ plné slepic :-)

Tvrdí portýři

Skalní zub

Po hodině pochodu cestou traverzující svah se konečně dojde k zajímavé vyhlídce na ostrý skalní zub tyčící se nad bočním údolím, kde těsně pod jeho vrcholkem dělníci vystřelují novou silnici – no zatím vypadá tedy ta cesta dost neprůchodně.

Skalní zub

Práce na silnici

Skalní zub tyčící se nad soutokem řek je asi nejhezčím místem celé této etapy. Řeka Marsyangdi tu z Talu na malém kousku klesá o celých 200 výškových metrů. Taky díky tomu cesta za soutokem pořádně stoupá a turista se nemůže už dočkat pěkně rovné náhorní pláně u Talu. Celý protější svah je bohužel hodně zdevastovaný výstavbou silnice. Práce v bagrech a buldozerech tu musí být proklatě nebezpečná. Tyto obrovské stroje tu vůči horským svahům působí opravdu nepatrně.

Práce na silnici

Boční údolí

Boční údolí s malým vodopádem vypadá malebně, ale hodně neprůchodně.

Boční údolí

Bývalé jezero před Talem

Po téměř hodině prudšího výstupu turistovi vyrazí dech rozlehlé zbytky pěkného jezera. Vesnička Tal (1 670m n. m.) je už vidět v dálce.

Bývalé jezero před Talem

Vstup do Talu

Navigovat na mapě

Po dvou hodinách cesty je před námi první buddhistická vstupní brána do vesnice. Jsme v Talu – zatím je tedy relativně nuzná, ale i tak je poznat, že jsme vstoupili do jiné oblasti.

Vstup do Talu

Karavana koníků

Za Talem je opravdu malebná krajina okolo širokého řečiště s ostrůvky valounků (viz. úvodní snímek fotoreportu). Cestu křižují karavany koníků tahající tuny a tuny proviantu. Na jednom břehu je stará vystřílená treková cesta, na druhém vzniká i tady cesta pro auta.

Karavana koníků


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam