Túra Pisang - Ghyaru

Túra Pisang - Ghyaru

Výstup na vyšší cestu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 2:00 hod

V Pisangu vás čeká jedno ze zásadních rozhodnutí na treku okolo Annapuren a to zda půjdete rychlou a kratší spodní cestou, či takzvanou „vyšší“ přes Horní Pisang, Ghyaru a Ngawal s krásnými výhledy. Jelikož jste vyrazili na trek hlavně proto, abyste něco viděli, tak se rozhodně vyplatí jít horní cestou, odkud je navíc možno podniknout několik bočních aklimatizačních výletů.

Obsah článku
Recenze

Annapurna II z Horního Pisangu

Samotný Pisang se dělí na dvě části – Dolní (3 207m n. m.) ležícím přímo u řeky s novou řadou lodží a Horní (3 320m n. m.), což je v podstatě původní stará osada, kde je možností ubytování výrazně méně. O něco výše je místní gompa, kde se na východ slunce schází docela dost turistů, aby se pokochali výhledem na Annapurnu II., i když z tohoto pohledu se zdá větší její špičatý předvrchol (7 744m n. m.). Pro fotografy je to ale trochu zklamání, jelikož sluníčko nasvěcuje při východu jen malou část stěny.

Annapurna II z Horního Pisangu

Hory na obzoru

Šestitisícové hory v dálce na obzoru jsou nastaveny vycházejícímu sluníčku výrazně lépe. Přímo sousedící Lamjung Himal bohužel z tohoto úhlu vidět nelze.

Hory na obzoru

Kopec nad Pisangem

Přímo nad Pisangem se tyčí kopeček s velmi plochým vrcholem. Málokdo ví, že na jeho vrcholku jsou docela rozsáhlá políčka.

Kopec nad Pisangem

Annapurna II cestou do Ghyaru

Cesta z Horního Pisangu pak pokračuje cca 3 km docela po vrstevnici ve výšce okolo 3300 metrů nad mořem až k mostu přes říčku z vedlejšího údolí. Po cestě jsou výhledy na Annapurnu II. Nyní je už docela vidět, že hlavní vrchol není ta špička, jak se zdálo v Pisangu.

Annapurna II cestou do Ghyaru

První pohled na Annapurnu III

Předchozí cesta po vrstevnici byla dobrá rozcvička na pořádný výstup do Ghyaru, který je před vámi: 23 nekonečných zákrut a 400 výškových metrů. Při výstupu se pozvolna začíná otvírat výhled na pokračování údolí a na mohutnou stěnu Annapurny III.

První pohled na Annapurnu III

Annapurna II a IV

Pozvolna začíná vykukovat i Annapurna IV, ale ta z této strany od Manangu vypadá jako bezvýznamný vrcholek.

Annapurna II a IV

Vesnice Ghyaru

Navigovat na mapě

Po cca dvou hodinách pochodu z Pisangu konečně vystoupáte do Ghyaru. Zde si většina lidí dá jen čaj a chvátá dál, aby stihla ještě dnes dojít do Manangu, ale daleko lepší je si zde nechat baťoh v úschově a vystoupat k čortenu nad vesnicí, odkud jsou výhledy o řád lepší než odtud z vesnice.

Vesnice Ghyaru

Ledovcová stěna Annapurny IV.

Annapurna IV (7 525m n. m.) vypadá z dálky spíš jak neprostupná ledová stěna než nějaký zajímavý vrcholek. Kdo má ale chvíli času ji pozorovat, ten se určitě dočká alespoň malé laviny.

Ledovcová stěna Annapurny IV.

Výhled do údolí Marsyangdi

Z Ghyaru je dobře vidět pokračování cesty směr Ngawal a obrovská Annapurna III. strážící údolí.

Výhled do údolí MarsyangdiČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam