Trek Manangem

Trek Manangem

Na sever od Annapuren

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 1-2 týdny

Trek Manangem je pro většinu turistů stěžejní částí velkého pochodu okolo Annapuren. Z krásných vyhlídek uvidíte jednotlivé vrcholky tohoto osmitisícového masivu. Po cestě se budete moct seznámit s buddhistickou kulturou a architekturou. Navíc tu díky srážkovému stínu bývá daleko lepší počasí než na druhé straně hor.

Obsah článku
Recenze

První výhledy na Annapurny

Dharapani začíná trek Managem (většina turistů sem přichází z Besi Shaharu po trase Lamjung treku, výrazná menšina si o tuto trasu natahuje trek okolo Manaslu). Cesta pokračuje stále proti proudu řeky Marsyangdi. V Danakyu vás čeká první velké rozhodnutí, kudy se dál vydat. Častěji chozená alternativa je po stezce blíž řece. Výrazně zajímavější je vystoupat kopec do Timangu, odkud jsou krásné výhledy na masiv Mánaslu, zvlášť při západu slunce. Stojí za to tedy naplánovat trek tak, abyste spali až v Timangu. Z Timangu pokračuje pohodlná cesta do Thanchoku, kde se napojíte na spodní trasu. Pak už vás budou čekat krásné výhledy na Annapurnu II a Lamjung Himal.

Článek: Túra Dharapani - Timang

Vyhlídka na Manaslu

Dharapani (1 930m n. m.) leží jen kousek od soutoku Marsyangdi a Dudh Khola - tedy v místech, kde je spojnice treku okolo Annapuren a Manaslu. Odtud se pokračuje cestou dál do Bagarchhapu (2 100m n. m.) a Danakyu, za kterým se musíte rozhodnout nejen dle vaší fyzické síly, ale hlavně dle aktuálních závalových podmínek, zda půjdete spodní cestou podél řeky či vystoupáte víc jak 400 výškových metrů do Timangu a půjdete horní cestou.

Článek: Túra Timang - Koto - Chame

První pohled na Annapurnu

Z Timangu (2 630m n. m.) vyhlášeného parádními západy slunce nad masivem Manaslu se pokračuje lesy do Thanchoku a za ním už se cesta napojuje na hlavní trasu vedoucí spodem přes Danakyu. Tato přibližně tříhodinová cesta z Timangu přes Koto do Chame je pro turistu nejzajímavější hlavně tím, že konečně po několika dnech chůze poprvé uvidí Annapurnu. I samotná vesnička Chame na konci této etapy stojí za prohlídku.


Pochod do Pisangu

Další den vás čeká pochod do Pisangu, který je relativně přímý bez možností alternativ. Ty začnou až na samém konci etapy, kdy se musíte rozhodnout, zda se ubytujete v prostorných nových lodgích u řeky v Dolním Pisangu nebo ve starém Horním Pisangu, kde však pozdě odpoledne bývá obtížné najít volné místo k přespání.

Článek: Túra Chame - Pisang

Pochod pod Lamjung Himalem

Téměř šestihodinový pochod z Chame (2 700m n. m.) do Pisangu je zpestřován občasnými výhledy na masivní horské štíty Lamjung Himal (6 983m n. m.) a Ngadi Chuli (7 871m n. m.) ve vzdálené skupině Manaslu. Další zajímavostí je kolmá naprosto vyhlazená stěna Pangri Danda a pasáže cesty vystřílené do skály. Těsně před Pisangem začíná malebná část etapy zakončená výstupem do Horního Pisangu s pěkným výhledem na Annapurnu II.

Pochod Spodní či Horní cestou

V Pisangu vás čeká velké rozhodnutí, zda budete dál pokračovat Spodní cestou přes Humde či Horní přes Ghyaru a Ngawal. Většina velkých cestovek upřednostňuje lehčí a rychlejší Dolní cestu, kdy během jednoho dne přejde z Pisangu do Manangu. Ale daleko lepší je Horní cesta s úžasnými výhledy na Annapurny a i Mánaslu. Navíc se tudy i víc aklimatizujete a jsou zde možnosti na boční výlety s ještě hezčími výhledy. Pro ty, kteří spěchají je možné zajímavé zjištění, že i při použití Horní cesty lze dojít z Pisangu do Manangu během jednoho dne. 

  • TIP: V Pisangu začíná taky krátký trek na šestitisícový vrcholek Pisang Peak. Takže pokud jste dobře aklimatizovaní a máte příslušné povolení, můžete se zkusit vydrápat na tento parádní vrcholek s unikátním výhledem.

Článek: Túra Pisang - Ghyaru

Výstup na vyšší cestu

V Pisangu vás čeká jedno ze zásadních rozhodnutí na treku okolo Annapuren a to zda půjdete rychlou a kratší spodní cestou, či takzvanou "vyšší" přes Horní Pisang, Ghyaru a Ngawal s krásnými výhledy. Jelikož jste vyrazili na trek hlavně proto, abyste něco viděli, tak se rozhodně vyplatí jít horní cestou, odkud je navíc možno podniknout několik bočních aklimatizačních výletů.

Článek: Výstup k Ghyarskému čortenu

Privátní vyhlídka nejen na Annapurny

Kdo chce ještě hezčí vyhlídku na Annapurny a údolí řeky Marsyangdi, než nabízejí terásky malých restaurací v Ghyaru, musí se připravit na cca 350 výškových metrů k chortenu vysoko nad vesnicí. Odměnou za výšlap, většinou už v poledním vedru, je opravdu nádherný panoramatický pohled na jih od Lamjungu Himalu (6 983m n. m.) přes Annapurny až k Tilicho peaku (7 134m n. m.). Severu vévodí ledová špice blízkého Pisang peaku (6 091m n. m.). Navíc je tu velká pravděpodobnost, že tu nepotkáte ani nohu a budete si užívat výhledy v naprostém soukromí.

Článek: Túra Ghyaru - Ngawal

Vyhlídka na Pisang Peak

Po obídku v Ghyaru či výletu k čortenu nad ním následuje krátká přibližně dvouhodinová etápka mezi vesnicemi Ghyaru a Ngawal vedoucí skoro po vrstevnici v cca 3700 metrech nad mořem s parádním výhledem na Pisang Peak a za údolím čnící Annapurny.


Článek: Výstup k čortenu nad Bhardoche

Zapomenutá vyhlídka za Ngawalem

Pěkný aklimatizační boční výlet z Ngawalu je krátký výšlap k vesničce duchů Bhardoche ležící na menší náhorní pláni a odtud výstup na výhledový kopeček.

Článek: Výstup na hřeben nad Ngawalem

Úžasná vyhlídka na Annapurnu III.

Ngawalem (3 660m n. m.) většina turistů kráčejících po "horní" cestě treku okolo Annapuren, spěchajících do Manangu, jen prochází. Přitom to je velmi slušné aklimatizační místo s perfektními výhledy a možností několika výletů na ještě lepší vyhlídky. Jednou z nejlepších místních vyhlídek je cesta po hřebínku přímo vzhůru nad trekovou stezkou vedoucí do sedla Kangla Bhanjyang. Záleží jen na vás, jak vysoko vyjdete, ale s každým metrem je vyhlídka lepší a lepší.

Článek: Túra Ngawal - Manang

Pochod mezi erodovanými skalami

Cesta z Ngawalu klesá víc jak 200 výškových metrů zpět do údolí Marsyangdi podél bizarních skalek vytvarovaných větrem a zakrnělých borovic. Po cestě jsou nádherné výhledy na hřeben Annapuren a je možné navštívit i velmi pěknou vesničku Bhraka než dorazíte do centra oblasti - do Manangu.


Manang a okolí

Manang (3 540m n. m.), největší sídlo ve stejnojmenné oblasti využívá většina turistů jako aklimatizační či odpočinkový den, takže z tohoto důvodu se zde akumuluje opravdu hodně turistů a pozdě odpoledne už zde bývá občas problém najít volnou lodge. Den či dva zde strávený však nemusí být vůbec „ztracený“. V jeho okolí je totiž spousta zajímavých míst stojících za navštívení. Například: 

  • Starobylá vesniceBhraka
  • Výstup ke zmrzlému jezeru Kicho tal
  • Gompa Bojo
  • Krásné ledovcové jezero Gangapurna Tal
  • Nejkrásnější výlet z Manangu je k úžasnému jezeru Tilicho. Zde však již počítejte s minimálně dvěma dny navíc.

Článek: Prohlídka Bhraky

Nejkrásnější vesnice v Manangu

Necelé dva kilometry před Manangem se nachází krásná vesnice tibetského typu Bhraka nalepená na zvětralém skalním masivu. Rozhodně stojí za to sejít těch pár desítek metrů z hlavní cesty a projít si tuto zajímavou vísku s malou gompou

Článek: Výstup ke gompě Bojo

Perfektní vyhlídka na Manang

Nejoblíbenější aklimatizační výlet z Manangu je ke gompě Bojo schované u skalní stěny vysoko nad Manangem. Zajímavostí jsou nejen krásné vyhlídky na hřeben Annapuren, ale i obřad, který vám má přinést štěstí při přechodu sedla Thorong la.


Článek: Túra Gangapurna tal a Chongkor

Aklimatizační výlet pod Gangapurnu

Jedním ze dvou nejoblíbenějších aklimatizačních výletů z Mangangu je pochod na pěknou vyhlídku Chongkor viewpoint. Stoupá se okolo pěkného jezera Gangapurna Tal, které zůstalo jako poslední pozůstatek starého ledovce, spadajícího sem z úbočí Gangapurny.

 

Článek: Trek k jezeru Tilicho

Nejkrásnější výlet v Manangu

Mezi nejkrásnější výlety v Manangu patří dvoudenní výlet k vysokohorskému jezeru Tilicho, proto vás překvapí, že ho absolvuje jen zlomek lidí, kteří se vydávají na trek okolo Annapuren. Na tomto treku se dostanete prakticky na dosah ruky ke Gangapurně a Tilicho peaku, jehož stěny spadají přímo do jižní strany jezera.

Z Manangu do Thorong Phedi

Relativně krátká vzdálenost mezi Manangem a Thorong Phedi se většinou, z aklimatizačních důvodů, jde dva dny s přespáním buď v Yak Kharce (4 035m n. m.) či v Ledaru (4 220m n. m.).

  • TIP: Na této etapě je možný výlet z Ledaru údolím pod Chulu West (6 419m n. m.) do BC. V případě, že byste chtěli udělat celý výstup na tuto horu, počítejte s minimálně 4 dny (Ledar-BC, BC-HC, HC-vrchol-HC, návrat).

Článek: Túra Manang - Yak Kharka

Cesta údolím Thorong Kholy

Krátký, jen deset kilometrů dlouhý, aklimatizační výstup z Manangu (3 555m n. m.) údolím Thorong Kholy do Yak Kharka (4 035m n. m.). Po cestě jsou krásné výhledy, hlavně na Gangapurnu.

Článek: Túra Yak Kharka - Thorong Phedi

Cesta do základního tábora

Cesta z Yak Kharka (4 035m n. m.) jen pozvolna stoupá údolím Thorong Kholy až do základního tábora Thorong Phedi (4 538m n. m.) (někdy psané jako Thorung Phedi). Na treku kolem Annapuren patří tato etapa k těm nejkratším. V Thorong Phedi, odkud každý den velmi brzy ráno vyráží turisté zdolávat průsmyk Thorong La, nejvyšší bod celého treku, je tedy spoustu času na odpočinek či na aklimatizační výlet vzhůru do High Campu.

Přechod sedla Thorong la

Před vámi je konečně přechod nejvyššího bodu celého treku sedla Thorong la (5 416m n. m.) sevřeného mezi vrcholky Yakwakangu (6 482m n. m.) a Thorong Peaku (6 144m n. m.). Většina turistů volí před přechodem průsmyku v Thorong Pedi, alias Thorong BC, volný aklimatizační den, či vystoupá do High Campu, aby to pak měli další den kratší, ale zase riskují, že se jim v High Campu neudělá přes noc dobře. Po dlouhém sestupu ze sedla dojdete do poutního místa Muktinah. Zde část turistů už svou pouť končí a jedou odtud jeepem do Jomsomu a dál letecky či autobusem do Pokhary. 

  • TIP: I zde jsou možnosti krátkých, ale pěkných výletů po okolí. Buďto na vyhlídku přímo nad High campem či po moréně pod horu Syagang, kde opravdu nepotkáte ani živáčka.

Článek: Túra Thorong Phedi - High Camp

Povinný výšlap s pěknými výhledy

Blikání čelovek naznačuje, že je jen pár hodin po půlnoci a většina turistů odtud startuje na nejdelší den treku kolem Annapuren – přechod sedla Thorong la (někdy psané jako Thorung la). Tím pádem procházejí nejstrmější úsek do High Campu ještě za hluboké tmy či za rozbřesku. Ti, kteří mají v plánu se ubytovat až v High Campu nebo tam jdou jen pro lepší aklimatizaci a odpoledne se vrací zpět do Thorong Phedi si narozdíl od nich můžou užívat krásné pohledy nejen na Annapurnu III. a Gangapurnu.

Článek: Výstup nad Thorong High Camp

Krásná vyhlídka na horské velikány

Jenom sedmdesát výškových metrů nad Thorong High Campem se nachází úžasná vyhlídka na šestitisícové hory Damodarského Himaláje a Annapurnu III. s Gangapurnou na obzoru. Hluboko ve strži dole se lesknou stříšky Thorung Phedi a na západě se vine cesta přes morény směr průsmyk Thorong la.

Článek: Túra pod Syagang

Po moréně k impozantnímu skalnímu zubu

V Thorong High Campu se člověk nemusí jen nudit a povalovat ve stanu s očekáváním zítřejšího přechodu sedla Thorong la, či si vyšlápnout pouze na pěkný výhledový kopeček nad kemp. Může vyrazit i volným, aklimatizačním tempem na docela zajímavou a hlavně nikým nechozenou vycházku po moréně nad posledními zbytky ledovce, nyní nadobro zasypaného sutí, směrem ke skalnímu zubu Syagang (6 026m n. m.)

Článek: Túra přes průsmyk Thorong La

Předlouhý pochod z Manangu do Mustangu

Nejnáročnější etapa celého treku kolem Annapuren vede přes jeden z nejvyšších „turistických“ průsmyků na světě – Thorong la (5 416m n. m.) (někdy v mapách též psaný jako Thorung la) na rozmezí nepálských krajů Manangu a Dolního Mustangu. Vysoká náročnost tohoto přechodu je dána hlavně jeho velkou nadmořskou výškou a dlouhým, únavným výstupem a sestupem než vlastní technickou obtížností trasy. Však již odpradávna tudy vedla obchodní cesta, po které se trmácely obtěžkané karavany se zbožím z Tibetu. Vlastní stezka je tedy za pěkného počasí docela pohodlná. Průsmyk se většinou stává na pár dní neprůchodný jen po přechodu větší bouře, kdy je zasypán sněhem.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam