Túra přes Upper Khangsar

Túra přes Upper Khangsar

Krásná vyhlídka do údolí Marsyangdi

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1:00 hod

Pro turisty vracející se z výletu k jezeru Tilicho je výrazně praktičtější a navíc i hezčí nejít stejnou cestou zpět do Manangu, ale vyrazit horní trasou přes vesničku duchů – Upper Khangsar a dál sejít přímo do Yak Kharka přes krásný vyhlídkový ostroh vysoko nad údolím řeky. Navíc v rámci trekingu okolo Annapuren je to turisty prakticky nejméně procházená cesta.

Obsah článku
Recenze

Upper Khangsar

Navigovat na mapě

Po více jak dvou hodinách túry z Tilicho Base Campu zpět směrem na Manang se dojde k nově postavené lodgi (4 070m n. m.) – ideální na přestávku na čaj. Jen 200 metrů za ní je rozcestí, kde z hlavní cesty odbočuje pěšina do Upper Khangsaru. Z tohoto místa začíná tento fotoreport. Cesta traverzuje svah a jen zvolna stoupá. Po cestě je krásný výhled na celou dolinu, zaledněný hřeben a zajímavou horu Idam Phra (5 875m n. m.). Po půl hodince se objeví už Upper Khangsar (4 120m n. m.). Je to taková vesnice duchů, kde je docela hodně domů, ale nepotkáte zde ani živáčka.

Upper Khangsar

Políčka u Upper Khangsaru

Trošku matoucí je nově postavená, na mapách neuváděná, široká cesta vedoucí kamsi do kopců. Správná cesta je ale severovýchodním směrem podél okraje políček. Po cestě je i krásný výhled na Gangapurnu a Annapurnu III. Jelikož je to výhled jihovýchodním směrem, je to tu s focením těchto velikánů horší, neboť jsou většinu dne proti sluníčku.

Políčka u Upper Khangsaru

Výhled na Manang

Po cca hodině chůze z Upper Khangsaru se dojde na vrchol této zkratky – ostroh (4 150m n. m.) s úžasným výhledem do údolí Marsyangdi. Krásně je odtud vidět soutok řek a spodní cesta do Khangsaru a dál k jezeru Tilicho. Obzoru vévodí na jihu Annapurna II. a na severu Pisang peak. Přímo naproti přes boční údolí se vine hlavní cesta směrem na Thorong Phedi.

Výhled na Manang

Údolí Thorong Khola

Výhled severním směrem do vyprahlého údolí Thorong Khola nepotěší. Je vidět jak cesta z ostrohu nejdřív prudce a pak pozvolněji klesá až k soutoku (3 850m n. m.) Thorong Khola s Ghyanchang Khola tekoucí z masivu Chulu. Je to ztráta více jak 300 výškových metrů. Pěkně je vidět, jak si hlavní cesta z Manangu docela zachází do bočního údolí, ale zase neztrácí žádné výškové metry.

Údolí Thorong Khola

Gangapurna

Gangapurna vypadá z ostrohu docela zajímavě. Překvapivé je, že na to, že tudy prakticky nikdo nechodí, tu mají děvčata z Khangsaru malý stan s občerstvením, který je radno využít, neb cesta do Yak Kharka či ještě dál do Ledaru je ještě dlouhá.

Gangapurna

Annapurna II

Sestup z ostrohu je zkraje opravdu prudký a pak překvapí cesta lesíkem v jinak vyprahlé krajině. Vegetace tu hraje všemi barvami a výhled na Annapurnu II. tomu tady dodává správnou himalájskou náladu.

Annapurna II

Tibeťané

Těsně před soutokem říček má jedna tibetská rodina malé občerstvení, tak už jen ze solidárnosti není špatné na chvíli posedět na čaji. Od mostu zbývá už jen vystoupat cca 150 výškových metrů a je tu hlavní cesta Manang – Yak Kharka (od křižovatky je to tak ještě 40 minut do Yak Kharka).

Tibeťané


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam