Jízda Jomsom - Pokhara

Jízda Jomsom - Pokhara

Pozemní cestou v období monzunu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 den

Tato cesta se dá za příznivých klimatických podmínek autobusem zvládnout s rezervou za 1 den. Je ale období monzunu a dostáváme informaci, že na cestě je několik sesuvů půdy. Nezbývá, než doufat, že jednotlivé spoje budou nějak navazovat a mezi nimi se stihneme přesunout pěkně po svých. Ano, máme letenku z Jomsomu do Pokhary, ale stávka pozemního personálu letiště v Pokhaře nám udělala čáru přes rozpočet.

Obsah článku
Recenze [1x]

Pod Marphou

Náš autobus vyráží v sedm hodin ráno. Nevím, zda je to ten, který včera spravovali kladivem, ale jsme rádi, že jsme se do něho dostali. Stojí a sedí se i v uličce. Při svých 189 centimetrech mám co dělat, abych se někam vmáčknul. Za Marphou se krajina mění. Je tu najednou hodně zeleně, vláhy a občas nějaký vodopád.

Pod Marphou

Nilgiri

Okolní vysoké hory občas vykukují zpoza rozervané oblačnosti. Loučíme se s Nilgiri.

Nilgiri

Přestávka u hotelu Cascade View

Autobus vrávorá nad propastí řeky Kali Gandaki. Náhle skřípou brzdy a všichni se hrnou ven. Přesouváme se i s našimi baťohy asi půl kilometru pěšky. Je tu sesuv půdy. Ale Nepálci logistiku zvládají výborně. Za jednou zatáčkou se objevuje další autobus. Do toho se opět všichni doslova nacpeme. Ten nás veze k hotýlku Cascade View, kde si dáváme něco málo k snědku.

Přestávka u hotelu Cascade View

Čekání na spoj

Další cesta je jako přes kopírák: přeplněný autobus, kymácení, skřípot brzd a vrzání bůh ví čeho všeho. Opět zastavujeme. Všichni se hrnou ven. Nemáme potuchy, kde to vlastně jsme, ale děláme vše tak, jako místní.   

Čekání na spoj

Autobusová stanice

Tentokrát je pěší přesun delší. Lezeme přes nějaký kopec a necháváme údolí s poničenou cestopu hluboko pod námi. Po strmém klesání jsme na místě. Čeká tu několik autobusů a také dva teréňáky. Nakonec se po ostré domluvě o ceně ocitáme v jednom z nich. Další dopravní prostředek máme jen sami pro sebe.

Autobusová stanice

Most

Jízda je to adrenalinová. Musíme vzdát hold zdejším řidičům. Okolní krajina je absolutně jiná, než jsme byli zvyklí v Horním Mustangu. 

Most

Silnice

Rozbahněná cesta přináší četná překvapení. Občas musí všichni cestující ven z autobusu a řidič se pokouší překonat problematický úsek sám. Ostatní doprava včetně našeho teréňáku stojí a my máme zajímavé divadlo.

Silnice

Beni

Náš řidič je skvělý. Dopravuji nás bezpečně až do Beni. Odtud vede do Pokhary silnička a my stíháme poslední autobus. Zvládáme to vše za jeden jediný den. Sláva nepálské logistice a monzunu. A to je konec našeho treku po překrásném Mustangu.

Beni


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam