Vystup na Poon Hill

Vystup na Poon Hill

Královská vyhlídka na Dhaulagiri

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Lehká
Čas: 2:30 hod

Vyhlídkový kopec Poon Hill (3 193m n. m.) patří mezi oblíbené cíle turistů, kteří mají k dispozici jen pár dní na treking, ale zároveň chtějí vidět pořádné himalájské panorama, nebo pro ty co dělají dlouhý a relativně náročný trek okolo Annapuren. Většina sem vyráží z vesničky Ghorepani na východ slunce, kdy je pěkně nasvícen hlavně hřeben s osmitisícovkou Dhaulagiri. Samozřejmě je pěkně vidět i Annapurna I. a Annapurna South. Na východ slunce jsou zde opravdu až nechutné davy, ale stačí chvíli počkat, než odejdou organizované výpravy a budete na vrcholu takřka sami.

Obsah článku
Recenze

Poon Hill

Z Ghorepani (2 858m n. m.) vás čeká ještě skoro 350 výškových metrů na z dálky naprosto nevýrazný kopec Poon Hill. Nebýt úžasného výhledu z jeho vrcholu, tak by o něj nejspíš nikdo ani nezavadil. Většina návštěvníků tedy vyráží víc jak hodinu před svítáním, aby byla na vrcholku včas a nepropásla východ slunce. Cesta vzhůru bývá dost často docela kluzká a obklopená houštinami rododendronů. Na jaře to tu má proto kouzlo, když jsou všechny rododendrony krásně rozkvetlé.

Poon Hill

Masiv Dhaulagiri

Na vršku kopce je i malá rozhledna ještě o něco vylepšující výhled na všechny strany. Západnímu obzoru dominuje celý masiv Dhaulagiri, jehož hlavní vrchol převyšuje údolí pod vámi o celých neskutečných sedm kilometrů, což je s přehledem nejvíce na světě.

Masiv Dhaulagiri

Dhaulagiri (8 167m n. m.)

Hlavní vrchol Dhaulagiri převyšuje ostatní vrcholky v masivu o víc jak 500 výškových metrů, tak vypadá ze všech stran velmi impozantně. Možná proto i z tohoto důvodu byla považována víc jak 30 let za nejvyšší horu světa.

Dhaulagiri (8 167m n. m.)

Annapurna South a Annapurna I

Severovýchodnímu pohledu dominuje pyramida Annapurny South, která je jen cca 17,5 km daleko. Nalevo od ní je nevýrazný vrcholek osmitisícovky Annapurna I – Machhapuchhre alias rybí ocas, je v tuto dobu bohužel ve velkém protisvětle.

Annapurna South a Annapurna I

Annapurna South a Annapurna I

Hodinku po rozbřesku už je na Poon Hillu prakticky božské ticho a výhledy severním směrem začínají být výrazně lepší než brzy po ránu. Díky perspektivě a vzdálenosti se Annapurna I (8 091m n. m.) zdá výrazně menší než Annapurna South (7 219m n. m.), která je výrazně nižší.

Annapurna South a Annapurna I

Dhaulagiri VI.

Dálnému obzoru dominuje zaledněný vrcholek Dhaulagiri VI. (7 268m n. m.).

Po pokochání se pohledy vás čeká stejná cesta zpět do Ghorepani, odkud si můžete vybrat jednu ze tří cest a pokračovat dál v pochodu po himalájských kopcích.

Dhaulagiri VI.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam