Poon Hill trek

Poon Hill trek

Ve znamení Dhaulagiri

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 4 dny

Díky své dobré dostupnosti z Pokhary a malé časové náročnosti treku je výstup na krásnou vyhlídku Poon Hill velmi oblíbený i mezi návštěvníky Nepálu, kteří nemají v plánu nějaké dlouhé pochody. Zároveň tato trasa funguje jako spojka mezi okruhem okolo Annapuren a treku do base campu Annapurna. Díky tomu, že celá tato oblast leží na návětrné straně hor, musíte počítat, že zde bude počasí horší a proměnlivější než v Manangu na severní straně pohoří. Sice se zde budete pohybovat ve výrazně nižší nadmořské výšce než na jiných trecích v Nepálu, ale stoupání jsou zde výrazně prudší a cesty blátivější. Každopádně výhled na Dhaulagiri, Annapurnu South a další stojí určitě za to.

Obsah článku
Recenze

1. den

Výstup z Tatopani do Ghorapani

Pokud si vyberete zajímavější možnost Poon Hill treku, tzn. variantu přechodu či jen pokračujete z treku okolo Annapuren a budete pochod začínat v Tatopani (1 250m n. m.), čeká vás hned na úvod velmi náročná etapa, kdy budete prakticky celý den jen stoupat. Okolní krajina je ale velmi malebná, tak vám to pravděpodobně ani nebude moc vadit. Turisté s menší kondicí nebo ti, kteří nechtějí moc spěchat, volí nocleh už ve vesnici Sikha (1 960m n. m.) v půli cesty a do Ghorapani dojdou až další den. 

Článek: Túra Tatopani - Ghorapani

Dlouhý výstup pod Poon Hill

Treková etapa z Tatopani - Ghorapani je vysilující hlavně prakticky neustávajícím "nekonečným" výstupem (1700 výškových metrů), zvlášť pro ty, kteří to jdou v rámci treku okolo Annapuren a mají v nohách již mnoho kilometrů a výškových metrů. Na druhou stranu budete mít krásné výhledy na špičatý vrcholek Nilgri a ke konci i na osmitisícovku Dhaulagiri. Po cestě půjdete převážně zemědělskou krajinou s několika malebnými vesničkami.

2. den

Výstup na Poon Hill a cesta přes rododendrony

Brzy ráno si přivstaňte na východ slunce a vystoupejte z Ghorapani cca 350 výškových metrů na Poon Hill. Možná vám atmosféru rozbřesku budou kazit davy, ale když tu chvíli vydržíte, tak tu už hodinu po východu slunce není skoro ani noha a celý úžasný výhled na Dhaulagiri je jen váš. Dále se musíte rozhodnout, zda sestoupíte kratší cestou do Nayapulu či si trek ještě prodloužíte o cestu přes pěkné vesničky Tadapani a Ghandruk, které jsou též pověstné krásnými východy slunce. Tato varianta je ideální i pro ty, kteří dál pokračují do BC Annapurna. 


Článek: Vystup na Poon Hill

Královská vyhlídka na Dhaulagiri

Vyhlídkový kopec Poon Hill (3 193m n. m.) patří mezi oblíbené cíle turistů, kteří mají k dispozici jen pár dní na treking, ale zároveň chtějí vidět pořádné himalájské panorama, nebo pro ty co dělají dlouhý a relativně náročný trek okolo Annapuren. Většina sem vyráží z vesničky Ghorepani na východ slunce, kdy je pěkně nasvícen hlavně hřeben s osmitisícovkou Dhaulagiri. Samozřejmě je pěkně vidět i Annapurna I. a Annapurna South. Na východ slunce jsou zde opravdu až nechutné davy, ale stačí chvíli počkat, než odejdou organizované výpravy a budete na vrcholu takřka sami.

Článek: Túra Ghorapani - Tadapani - Ghandruk

Putování mlžným lesem

Cesta mlžnými rododendronovými lesy do Tadapani případně až do Ghandruku funguje hlavně jako spojka mezi vyhlídkovým Poon Hillem a trekovou cestou do base campu Annapurna. Vyhlídky na hory si zde užijete většinou jen brzy ráno, než se krajina zahalí do mlžných mraků. Výhledy za východu slunce jsou však v Ghnadruku a Tadapani pověstné. Putování touto cestou je relativně náročné - čekají vás časté výstupy a sestupy po blátivých cestách a nekonečných schodištích.

3. den

Sestup do Nayapulu

Třetí den budete pokračovat z Tadapani směr BC Annapurna či z Ghandruku krajem rýžových teras zpět do Nayapulu, kde trek ukončíte. Pro jistotu počítejte s jednodenní rezervou na celý trek. 


Článek: Túra Ghandruk - Nayapul

Krajem rýžových teras

Dlouhý sestup z vesnice Ghandruk (2 050m n. m.) do Nayapul (1 020m n. m.) je poslední etapou BC Annapurna treku, ale dost často tady procházejí i turisté z Poon Hill treku, který si prodloužili o návštěvu vesnice Tadapani. Cesta vede mezi rýžovými políčky vysoko nad údolím řeky Modi khola. V Ghandruku si nezapomeňte přivstat, abyste se mohli pokochat východem slunce na Annapurně South (7 219m n. m.).Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam