Túra v okolí Jomsomu

Túra v okolí Jomsomu

Do vesničky Marpha a okolních kopců

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 5:00 hod

V Jomsomu se málokdo zdržuje déle než je nutné. Pokud však plánujete odtud letět letadlem do Pokhary a z jakýchkoliv důvodů se váš let odkládá (špatné počasí, stávka letištního personálu atd. ) a musíte zde zůstat, vůbec nemusíte sedět na hotelu a můžete prozkoumat okolní krajinu. Jednou z možností je túra do vesničky Marpha (po trase Annapurna treku) a návrat do Jomsomu severním úpatím Nilgiri.

Obsah článku
Recenze [2x]

Marpha

Vyrážíme po cestě Annapurna treku do vesničky Marpha /v hlavní sezóně je plná krásných výhledů na okolní ledovcové velikány/ známé výrobou jablečného likéru. Jabloně tu v okolí skutečně jsou a navíc pěkně obalené jablky. Nejlepší pohled na Marphu je z kláštera Solmi Gomba.

Marpha

Marpha a Jomsom

Procházka do Marphy, to je pohodová široká cesta podél Kali Gandaki. Předchozí dny jsme si zvykli na neustálé přesuny, proto se rozhodujeme k návratu do Jomsomu oklikou tak, abychom si jeho okolí prohlédli pěkně z výšky.

Marpha a Jomsom

Vesnička Thini

Nad Jomsomem se východním směrem nachází vesnička Thini.

Vesnička Thini

Dhumpha Gompa

Snažíme se vystoupat až ke gompě Dhumpha, která má ideální polohu na pěkném vyhlídkovém kopci. Vítá nás zavřená brána. Zídka by se sice dala snadno překonat, ale respektujeme soukromí místních.

Dhumpha Gompa

Marpha

Vesnička Marpha působí při pohledu z protějšího kopce jako několik malých krčících se stavení pod skalními stěnami. Jak zde bývá obvyklé, je to oáza zeleně uprostřed drsného členitého terénu.

Marpha

Lanový most

Sestupujeme zpět k Jomsomu a řeku Kali Gandaki překonáváme po lanovém mostu. Pěkně to na něm fičí.

Lanový most

Servis

Na okraji Jomsomu stojí dům s cedulí. Nerozumíme ani jedinému slovu … patrně se jedná o dílnu, kde se pokoušejí spravovat motocykly.

Servis

Opraváři

Pozorujeme místní, jak spravují autobus kladivem. Zítra nás čeká s definitivní platností přesun do Pokhary pozemní cestou. Je ale období monzunu, možnost deště a sesuvů půdy. Snad ten autobus dobře spraví …

Opraváři


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam