Túra Kagbeni - Jomsom

Túra Kagbeni - Jomsom

Údolím Kali Gandaki

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 2:30 hod

Desetikilometrové putování z Kagbeni (131km treku) do Jomsomu (141km treku) vede místy až půl kilometru širokým údolím řeky Kali Gandaki. V odpoledních hodinách je tento pochod zvlášť nepříjemný díky silnému protivětru. Nejhezčí je pohled zpět na oázu Kagbeni a na mohutnou špici Nilgri (7 061m n. m.). Zhruba v půlce pochodu je malá vesnička Ekle Bhatti ideální na přestávku u čaje či obědu.

Obsah článku
Recenze

Výhled na Nilgri

Navigovat na mapě

Ze začátku této etapy máte dvě možnosti postupu. Pokud vyrážíte přímo z Kagbeni jako většina turistů, půjdete spodní cestou kolem políček a na silnici se napojíte prakticky až v Ekle Bhatti. Někomu stačí při sestupu z Muktinahu si prohlídnout Kagbeni jen z vyhlídky u silnice a pak po ní pokračuje dál. Z této cesty jsou vyhlídky víc panoramatické. Obzoru dominuje sedmitisícovka Nilgri.

Výhled na Nilgri

Cesta políčky

Pochod spodní cestou vede podél malebných políček.

Cesta políčky

Pohled na oázu z horní cesty

Z horní cesty jsou pohledy pěkně panoramatické – políčka krásně kontrastují s vyprahlou krajinou Mustangu.

Pohled na oázu z horní cesty

Řeka Kali Gandaki

Ze spodní cesty navíc můžete obdivovat spletité proudy Kali Gandaki. Každý rok teče řeka v širokém údolí jinudy, tak není možné postavit žádný most, mimo míst kde ji příroda zúží skalním ostrohem.

Řeka Kali Gandaki

Oáza Kagbeni

Po půl hodině chůze se pomalu Kagbeni a její rozsáhla oáza začíná ztrácet v dáli. Odtud jsou pěkně vidět obě dvě cesty – horní a dolní.

Oáza Kagbeni

Most do Dangarjongu

Navigovat na mapě

Kousek za Ekle Bhatti je sto metrů dlouhý visutý most. Kdo má více času, může se po něm vydat do vesničky Dangarjong či ještě výše a prohlídnout si údolí Kali Gandagi z druhé strany.

Most do Dangarjongu

Jízda korytem Kali Gandaki

Korytem občas prosviští náklaďáček jedoucí nejspíš pro náklad kamenů, oblíbená to činost v údolí Kali Gandaki

Jízda korytem Kali Gandaki

Před Jomsomem

Při přichodu fronty ošklivého počasí vypadá okolní krajině ještě víc nehostinně a ponuře. Oáza Jomsomu se už začíná konečně objevovat na obzoru

Před Jomsomem

Pohled zpět

Za pěkného počasí okolní krajina vypadá o poznání malebněji i když stejně vyprahle a pustě

Pohled zpět

V Jomsomu

Navigovat na mapě

Od doby co je Jomsom propojen silnicí s Pokharou valná většina trekařů zde svou pouť okolo Annapuren končí a dál pokračuje buď autobusem či rovnou letadlem. Ale to je škoda! Provoz na této cestě není nijak zvlášť silný a výhledy, hlavně na Dhauligiri, jsou úžasné.

V Jomsomu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam