Túra Muktinath - Kagbeni

Túra Muktinath - Kagbeni

K bráně do Horního Mustangu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 0:30 hod

Po dlouhém přechodu sedla Thorong la je na řadě další „sestupová“ etapa z neustále se rozšiřujícího městečka Ranipauwa (3 680m n. m.) (121km treku) pod chrámy v Muktinahu do krásné tibetské vesničky Kagbeni (2 850m n. m.) (131km treku), která je poslední v Dolním Mustangu. Dál na sever do Horního Mustangu se už musí pokračovat se zvláštním permitem. Cesta je sice hodně prašná, a to díky projíždějícím džípům s převážně indickými poutníky či turisty, kteří trek kolem Annapuren ukončili už v Muktinahu, ale i tak s mnoha zajímavými výhledy na úplně jinou krajinu než na tu, která byla před sedlem v Manangu. 

Obsah článku
Recenze

Sangdachhe Himal (6 403 m n. m.)

V Ranipauwě není vůbec od věci si přivstat na východ slunce, vylézt na první kopeček a kochat se výhledy na horské velikány. Na druhé straně údolí řeky Kali Gandaki se tyčí zajímavý vrchol Sangdachhe Himal (6 403 m n. m.).

Sangdachhe Himal (6 403 m n. m.)

Dhaulagiri (8 167m n. m.)

Hlavní atrakcí je ale úžasný vrcholek Dhaulagiri. Na úvodním snímku fotoreportu navíc s další zajímavou horou Tukuche (6 920m n. m.).

Dhaulagiri (8 167m n. m.)

Muktinath

Výhled na nově postavenou gompu v Muktinahu a okolní kopce.

Muktinath

Gompa v Ranipauwa

Navigovat na mapě

I v Ranipauwě je krásně barevná gompa.

Gompa v Ranipauwa

Typický zemědělský dům v Mustangu

Každá volná plocha je určená na sušení úrody či dřeva – což je jeden z hlavních důvodů, proč mají domky „tibetského“ stylu ploché střechy.

Typický zemědělský dům v Mustangu

Výhled na Jharkot

Z Ranipauwy se klesá docela výhledovou cestou /naštěstí mimo prašnou jeepovou cestu, která se zákrutami kroutí o kus vedle/ necelou půlhodinku do pěkného buddhistického městečka Jharkot.

Výhled na Jharkot

Jharkot

Navigovat na mapě

Jharkot (3 524m n. m.) je docela rozlehlá buddhistická vesnice ležící na skalním ostrohu nad údolím. Kdo má čas a zájem, může prozkoumat její velkou červenou gompu a spoustu zajímavých čortenů.

Jharkot

Podzimní les v Mustangu

Malé lesíky v jinak naprosto pusté krajině Dolního Mustangu vypadají skoro jak zázrak přírody.

Podzimní les v Mustangu

Panoráma Jharkotu

Za dalších dvacet minut chůze z kopce se  už zdá Jharkot, trůnící nad podzimem krásně vybarvenou oázou, relativně daleko.

Panoráma Jharkotu

Podzimní Dolní Mustang

Krajina Dolního Mustangu je malebná – všude kde je jen trochu vody jsou krásná terasovitá políčka.

Podzimní Dolní Mustang

Údolí Jhong Kholi

Při dalším sestupu jsou dlouhé pasáže, kdy treková cesta vede bohužel po prašné džípové cestě. Se snižující se výškou je krajina navíc čím dál víc vyprahlejší. Z vyhlídky je vidět závěr doliny Jhong. Hluboko dole – na soutoku s Kali Gandaki leží cíl této etapy – městečko Kagbeni.

Údolí Jhong Kholi

Oáza před Kagbeni

Cesta stále klesá a po deseti minutách dojde na rozcestí, kde se odděluje zkratka do Jomsonu vynechávající Kagbeni. Posléze se jde po náhorní pláni s výhledem na Dhaulagiri a Tukuche. Po 45 minutách se konečně dojde ke krásnému výhledu na rozsáhlou oázu před Kagbeni. Stará cesta zkracuje dlouhé zákruty jeepové cesty a na některých místech je to docela zajímavé lezení – zvlášť s krosnou, neboť silniční zářez udělal ze staré cesty téměř kolmou stěnu.

Oáza před Kagbeni

Čorten nad Kagbeni

Navigovat na mapě

Cíl etapy se blíží. Od čortenu nad Kagbeni není ale jen krásná vyhlídka na vesnici, ale i na cestu po které jste poslední minuty klesali. Tato fotka celou tuto část výstižně charakterizuje: jeep, oblak prachu a stará cesta uřízlá zářezem nové silnice.

Čorten nad Kagbeni

Kagbeni

U čortenu nad Kagbeni se můžete rozhodnout, zda klesnout ještě pár výškových metrů dolů a prozkoumat tuto krásnou buddhistickou vesnici nebo pokračovat přímo dál do Jomsomu. Spoustě turistům, unavených po předchozím náročném přechodu průsmyku Thorong la, tato krátká cca jen 2,5 hodinová etapa stačí a v Kagbeni se ubytují a dělají jen krátké vycházky po okolí, které stojí taky zato. Přímo proti vám je vidět na druhé straně vesnice cesta vedoucí dál do Horního Mustangu (Mustang trek)

Kagbeni


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam