Jomsom trek

Jomsom trek

Trek údolím Kali Gandaki

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 5 dnů

Jomsom trek vedoucí údolím Kali Gandaki je v podstatě jen část treku Okolo Annapuren chozený z Tatopani do Jomsomu či až do poutního Muktinahu (tzn. proti směru klasického treku Okolo Annapuren), který se ale nechá jít samostatně. V dnešní době je chozený jen zřídka, protože prakticky po celé své trase vede po prašné silnici. I tak stojí za to se přemoci a místo autobusu či džípu tuto cestu absolvovat pěšky, protože jsou po cestě krásné výhledy na zaledněné masivy Dhalagiri, Tukuche a Nilgri. Popis trasy zde je uváděn od Muktinahu do Tatopani (tzn. po trase Annapur­na treku).

Obsah článku
Recenze

Krajinou Mustangu do Jomsomu

Za sedlem Thorong la se ráz krajiny zase změní. Okolí je daleko více vyprahlé – jste na kraji bývalého království Mustang. Zde začíná část patřící pod Jomsom trek. Pokud máte dost sil, tak bez problému během jednoho dne dojdete z Muktinahu až do Jomsomu. Ale daleko lepší je přenocovat v pěkné buddhistické vísce Kagbeni, což je brána do Horního Mustangu, a do Jomsomu dojít až další den. Pokud máte víc času, můžete si z Jomsomu vyrazit ještě na malý okružní výlet.

Článek: Túra Muktinath - Kagbeni

K bráně do Horního Mustangu

Po dlouhém přechodu sedla Thorong la je na řadě další "sestupová" etapa z neustále se rozšiřujícího městečka Ranipauwa (3 680m n. m.) (121km treku) pod chrámy v Muktinahu do krásné tibetské vesničky Kagbeni (2 850m n. m.) (131km treku), která je poslední v Dolním Mustangu. Dál na sever do Horního Mustangu se už musí pokračovat se zvláštním permitem. Cesta je sice hodně prašná, a to díky projíždějícím džípům s převážně indickými poutníky či turisty, kteří trek kolem Annapuren ukončili už v Muktinahu, ale i tak s mnoha zajímavými výhledy na úplně jinou krajinu než na tu, která byla před sedlem v Manangu. 

Článek: Túra Kagbeni - Jomsom

Údolím Kali Gandaki

Desetikilometrové putování z Kagbeni (131km treku) do Jomsomu (141km treku) vede místy až půl kilometru širokým údolím řeky Kali Gandaki. V odpoledních hodinách je tento pochod zvlášť nepříjemný díky silnému protivětru. Nejhezčí je pohled zpět na oázu Kagbeni a na mohutnou špici Nilgri (7 061m n. m.). Zhruba v půlce pochodu je malá vesnička Ekle Bhatti ideální na přestávku u čaje či obědu.


Článek: Túra v okolí Jomsomu

Do vesničky Marpha a okolních kopců

V Jomsomu se málokdo zdržuje déle než je nutné. Pokud však plánujete odtud letět letadlem do Pokhary a z jakýchkoliv důvodů se váš let odkládá (špatné počasí, stávka letištního personálu atd. ) a musíte zde zůstat, vůbec nemusíte sedět na hotelu a můžete prozkoumat okolní krajinu. Jednou z možností je túra do vesničky Marpha (po trase Annapurna treku) a návrat do Jomsomu severním úpatím Nilgiri.

Sestup údolím Kali Gandaki

Okolo třech dnů vám bude trvat než sestoupáte z Jomsomu až do Tatopani. Tato část je hlavně ve znamení úžasných výhledu na masiv osmitisícovky Dhaulagiri.

Článek: Túra Jomsom - Tukuche

Cesta do nejkrásnější vesnice v údolí

Po opuštění prašného Jomsomu (140km treku), hlavního města v Dolním Mustangu, cesta pokračuje zajímavou krajinou s pěknými výhledy hlavně na masiv Nilgri. Časem začíná vykukovat i bělostná špice Dhaulagiri. Po šesti kilometrech dorazíte do vesničky Marpha, která leží v půlce této etapy. Odtud budete pokračovat stále údolím Kali Gandaki až do krásné a čisté vesničky Tukuche.


Článek: Túra Tukuche - Kalopani

Pochod mezi Dhaulagiri a Nilgri

Při pochodu z Tukuche do Kalopani už mnoho pěších turistů nepotkáte. Většina jich kolem vás prosviští v autobusu či džípu, ale to dělají docela chybu. Určitě se vyplatí dojít kompletní trek okolo Annapurny i přesto, že zde už vede silnice. Výhledy na Dhaulagiri a Nilgri jsou totiž naprosto parádní.

Článek: Túra Kalopani - Tatopani

Sestup kaňonem do nížiny

Dvacet dva kilometrů dlouhá etapa treku okolo Annapuren z Kalopani (2 500m n. m.) do Tatopani (1 250m n. m.) vede prakticky po celou dobu nad hlubokým a divokým kaňonem Kali Gandaki. Řeka zde má tak naprosto rozdílný charakter, než na který jste byli zvyklí v předchozích dnech treku. Po cestě se můžete kochat nejen několika vodopády, ale stále i vyhlídkami na Dhaulagiri či Nilgri. Díky výraznému poklesu nadmořské výšky se dostanete znovu do vlhké a horké oblasti.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam