Jomsom trek

Jomsom trek

Trek údolím Kali Gandaki

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 5 dnů

Jomsom trek vedoucí údolím Kali Gandaki je v podstatě jen část treku Okolo Annapuren chozený z Tatopani do Jomsomu či až do poutního Muktinahu (tzn. proti směru klasického treku Okolo Annapuren), který se ale nechá jít samostatně. V dnešní době je chozený jen zřídka, protože prakticky po celé své trase vede po prašné silnici. I tak stojí za to se přemoci a místo autobusu či džípu tuto cestu absolvovat pěšky, protože jsou po cestě krásné výhledy na zaledněné masivy Dhalagiri, Tukuche a Nilgri. Popis trasy zde je uváděn od Muktinahu do Tatopani (tzn. po trase Annapurna treku).

Obsah článku
Recenze

Krajinou Mustangu do Jomsomu

Za sedlem Thorong la se ráz krajiny zase změní. Okolí je daleko více vyprahlé – jste na kraji bývalého království Mustang. Zde začíná část patřící pod Jomsom trek. Pokud máte dost sil, tak bez problému během jednoho dne dojdete z Muktinahu až do Jomsomu. Ale daleko lepší je přenocovat v pěkné buddhistické vísce Kagbeni, což je brána do Horního Mustangu, a do Jomsomu dojít až další den. Pokud máte víc času, můžete si z Jomsomu vyrazit ještě na malý okružní výlet.

Článek: Túra Muktinath - Kagbeni

K bráně do Horního Mustangu

Po dlouhém přechodu sedla Thorong la je na řadě další "sestupová" etapa z neustále se rozšiřujícího městečka Ranipauwa (3 680m n. m.) (121km treku) pod chrámy v Muktinahu do krásné tibetské vesničky Kagbeni (2 850m n. m.) (131km treku), která je poslední v Dolním Mustangu. Dál na sever do Horního Mustangu se už musí pokračovat se zvláštním permitem. Cesta je sice hodně prašná, a to díky projíždějícím džípům s převážně indickými poutníky či turisty, kteří trek kolem Annapuren ukončili už v Muktinahu, ale i tak s mnoha zajímavými výhledy na úplně jinou krajinu než na tu, která byla před sedlem v Manangu. 

Článek: Túra Kagbeni - Jomsom

Údolím Kali Gandaki

Desetikilometrové putování z Kagbeni (131km treku) do Jomsomu (141km treku) vede místy až půl kilometru širokým údolím řeky Kali Gandaki. V odpoledních hodinách je tento pochod zvlášť nepříjemný díky silnému protivětru. Nejhezčí je pohled zpět na oázu Kagbeni a na mohutnou špici Nilgri (7 061m n. m.). Zhruba v půlce pochodu je malá vesnička Ekle Bhatti ideální na přestávku u čaje či obědu.


Článek: Túra v okolí Jomsomu

Do vesničky Marpha a okolních kopců

V Jomsomu se málokdo zdržuje déle než je nutné. Pokud však plánujete odtud letět letadlem do Pokhary a z jakýchkoliv důvodů se váš let odkládá (špatné počasí, stávka letištního personálu atd. ) a musíte zde zůstat, vůbec nemusíte sedět na hotelu a můžete prozkoumat okolní krajinu. Jednou z možností je túra do vesničky Marpha (po trase Annapurna treku) a návrat do Jomsomu severním úpatím Nilgiri.

Sestup údolím Kali Gandaki

Okolo třech dnů vám bude trvat než sestoupáte z Jomsomu až do Tatopani. Tato část je hlavně ve znamení úžasných výhledu na masiv osmitisícovky Dhaulagiri.

Článek: Túra Jomsom - Tukuche

Cesta do nejkrásnější vesnice v údolí

Po opuštění prašného Jomsomu (140km treku), hlavního města v Dolním Mustangu, cesta pokračuje zajímavou krajinou s pěknými výhledy hlavně na masiv Nilgri. Časem začíná vykukovat i bělostná špice Dhaulagiri. Po šesti kilometrech dorazíte do vesničky Marpha, která leží v půlce této etapy. Odtud budete pokračovat stále údolím Kali Gandaki až do krásné a čisté vesničky Tukuche.


Článek: Túra Tukuche - Kalopani

Pochod mezi Dhaulagiri a Nilgri

Při pochodu z Tukuche do Kalopani už mnoho pěších turistů nepotkáte. Většina jich kolem vás prosviští v autobusu či džípu, ale to dělají docela chybu. Určitě se vyplatí dojít kompletní trek okolo Annapurny i přesto, že zde už vede silnice. Výhledy na Dhaulagiri a Nilgri jsou totiž naprosto parádní.

Článek: Túra Kalopani - Tatopani

Sestup kaňonem do nížiny

Dvacet dva kilometrů dlouhá etapa treku okolo Annapuren z Kalopani (2 500m n. m.) do Tatopani (1 250m n. m.) vede prakticky po celou dobu nad hlubokým a divokým kaňonem Kali Gandaki. Řeka zde má tak naprosto rozdílný charakter, než na který jste byli zvyklí v předchozích dnech treku. Po cestě se můžete kochat nejen několika vodopády, ale stále i vyhlídkami na Dhaulagiri či Nilgri. Díky výraznému poklesu nadmořské výšky se dostanete znovu do vlhké a horké oblasti.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam