Gondogoro Trek

Gondogoro Trek

Trek do nitra Karákorámu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi těžká
Čas: 2 týdny

Jedna z nejimpozantněj­ších horských oblastí světa se rozkládá po obou stranách ledovce Baltoro. Pohoří Karákorám tu vrcholí hřebenem Baltoro Muztag s druhou nejvyšší horou světa K2 (8 611m n. m.). A právě tudy vede trek Gondogoro (někdy uváděný také jako Concordia trek, K2 trek či Baltoro trek). Východiskem do celé oblasti je provinční město Skardu dosažitelné nejen autobusem po karákorámské silnici, ale i letecky z Islámábádu. Odtud už je to jen několik hodin jízdy jeepem do začátku či konce treku v Askole, respektive Hushe. Na rozdíl od „konkurenční“ oblasti okolo Everestu, která občas vypadá jak rekreační místo pro důchodce a kde masová turistika kvete na každém kroku, to tu má pořád takovou pěknou expediční atmosféru. Jen kvůli oblasti okolo ledovce Baltoro se vyplatí vyrazit na výlet do Pákistánu. Z Askole trvá minimálně pět dnů, než se dojde na pohádkové místo Concordie, které je obklopenou spoustou nádherných hor a nejlepším výhledem na K2.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. den

Přesun do Askole

První den vás čeká dlouhý přesun údolím řeky Shigar, následně Braldu až do Askole (3 045m n. m.). Nezapomeňte si předtím udělat nějakou menší aklimatizaci v okolí Skardu. Vlastní Askole je jen malá oáza pod horami, kde to ale žije horolezeckým životem. Každý z místních mužů se mermomocí chce stát nosičem, tak jsou zde občas mezi nimi i menší strkanice.

Článek: Jízda Skardu - Askole

Dlouhá cesta na začátek treku

Sto dvacet kilometrů po prašné cestě ze Skardu (2 235m n. m.) do Askole (3 045m n. m.) zabere džípem okolo sedmi hodin jízdy, takže v podstatě celý den. I tak je to velké ulehčení začátku treku, než když se před lety začínalo s pochodem výrazně dříve. Silnička vede širokým údolím řeky Shigar plným oáz než zahne prudce na východ a stoupá údolím řeky Braldu napájené vodou z obrovských ledovců Karákorámského hřebene.

2. den

Pochod z Askole do kempu Johla

Druhý den vás konečně čeká začátek treku. Za celý den ujdete okolo dvaceti kilometrů, ale naberete jen sto výškových metrů, tak pokud bude čistá obloha, počítejte, že se budete na sluníčku pěkně smažit. Po cestě budete míjet morénu ledovce Biafo a u ní vás opustí trekařské výpravy směřující do sedla Hispar a k Sněžnému jezeru. 


Článek: Túra Askole - Johla

Rozcvičková etapa Gondogoro treku

Gondogoro trek 1: První část Gondogoro treku vede po pohodové cestě relativně vyprahlou krajinou k moréně ledovce Biafo. Zde odbočují výpravy na přechod průsmyku Hispar a k Sněžnému jezeru či na ještě obtížnější cestu do Shimsalu. Naše cesta vede dál hlavním údolím k řece Dumordo, kde se nachází kemp Johla (3 150m n. m.).

3. den

Pochod z Johla do Paiyu

Třetí den vás čeká další dlouhá dvacetikilometrová etapa sice vyprahlým, ale malebným údolím obklopeným pěknými horami. Z Paiyu je už vidět i moréna ledovce Baltoro, po kterém vás čeká dalších několik dní pochodu.

Článek: Túra Johla - Paiyu

K moréně ledovce Baltoro

Gondogoro trek 2: Začátkem druhého dne Gondogoro treku, trvajícím cca 7hodin pochodu a 20km, se z kempu Johla cesta vrací k hlavnímu údolí. Potom celý den mírně stoupá podél řeky Biahu Lungma do kempu Paiyu, který je už nadohled mohutné čelní moréně ledovce Baltoro. Nad řekou se zvedají skalní stěny ohlazené ledovcem a na obzoru se tyčí monumentální špičaté štíty, pod které se ale dojde až příští dny. Tato etapa treku je spíš stále taková na rozchození, ale to neznamená, že by nebyla zajímavá. Navíc za dobrého počasí je zde velké vedro, tak může být únavnější než se na první pohled podle terénu a výškového převýšení může zdát.


4. den

Pochod z Paiyu do Urdukase

Čtvrtý den je velmi dlouhý a vysilující. Čeká vás nekonečný pochod po sutí zasypaném ledovci Baltoro. Na druhou stranu se kolem vás budou tyčit neuvěřitelné věže Trango a všude bude spousta fotogenických ledovcových jezírek. Samotný kemp Urdukas ležící vysoko nad ledovcem je úžasnou vyhlídkou. 

Článek: Túra Paiyu - Urdukas

Nástup na ledovec Baltoro

Gondogoro trek 3: Třetí den Gondogoro treku se nastupuje na obrovskou čelní morénu ledovce Baltoro a po nekonečných sutích na jeho povrchu pokračuje do výhledového kempu Urdukas (cca 18km). Guidi si zde přejí radši zatažené počasí než azúro, jelikož jinak je při tomto 11 hodinovém pochodu vedro zničující. Výhledy po okolních horách jsou ale nádherné.

5. den

Pochod z Urdukase do Goro II

Pátý den vás čeká o něco méně náročnější porce kilometrů, cca 12, ale i tak vám pochod do Goro II (4 325m n.m.) zabere skoro sedm hodin. Navíc už celý den půjdete ve výšce více jak čtyři tisíce metrů nad mořem. Právě až zde oceníte předcházející aklimatizaci. Koncem této etapy si užijete první krásný výhled na západ slunce nad Gasherbrumem. 


Článek: Túra Urdukas - Goro II

Podél Masherbrumu

Gondogoro trek 4: Z kempu Urdukas (4 050m n. m.) pověstného úžasnými vyhlídkami nejen na slavnou Trango Tower se skoro nechce odcházet na další pochod. Taky si zde hodně trekových skupin dělá volný odpočinkový den. Ale turista toho nemusí vůbec litovat, jelikož cesta do dalšího kempu Goro II je také velmi pěkná s neustálými vyhlídkami na pyramidu Masherbrumu a pěknými ledovcovými útvary trčícími z ledovce Baltoro.

6. den

Pochod z Goro II do Concordie

Tento den vás čeká další z vrcholů tohoto treku – pochod do Concordie obklopené osmi a sedmi tisícovkami s pověstnou vyhlídkou na K2. Prostě trekařský ráj. 

Článek: Túra Goro II. - Concordia

Pochod mezi giganty

Gondogoro trek 5: Dvanáct kilometrů mezi táborem Goro II. a Concordií se rovná více jak šesti dlouhým hodinám pochodu po ledovci pokrytém vrstvou suti. Vynaložená námaha je však za pěkného počasí odměněna neskutečnými pohledy na místní velikány, ledovcovými útvary a vidinou úžasného západu slunce v Concordii.


Článek: Procházka po Concordii

Trekařský ráj na zemi

Po pěti dnech náročného pochodu z Askole se přijde na pohádkové místo Concordia (4 595m n. m.) ležící na soutoku ledovců Baltoro s Godwin-Austen s úžasným výhledem na druhou nejvyšší horu světa K2 (8 611m n. m.) a další řadu místních velikánů. Vyhlášené jsou zde západy slunce, kdy se hory zbarví dozlatova a turisté se přímo ze svých stanů, ležících na studeném ledovci, můžou kochat neskutečnými výhledy.

Možné výlety z Concordie

  • Nejoblíbenějším výletem z Concordie je K2 BC trek vedoucí do základního tábora pod K2. Jednodenní či dvoudenní výlet.
  • Míň známým výletem je trek do BC Gasherbrum I (Hidden peak), přes kemp Sharing. Dvoudenní výlet.

7. den

Pochod do Ali campu

Z Concordie se můžete vrátit zpět do Askole, respektive Skardu po stejné cestě (takzvaný Concordie trek či Baltoro trek) nebo si vybrat daleko zajímavější cestu a přejít průsmyk Gondogoro a sejít údolím do Hushe. V tomto případě musíte vyrazit po ledovci Vigne směr Ali camp ležícím už téměř v pěti tisících metrech nad mořem. 


Článek: Túra Concordia - Ali camp

Cesta údolím Vigne

Gondogoro trek 6: Poslední etapou před přechodem sedla Gondogoro la je přibližně šesti hodinový výstup z Concordie do Ali kempu v kompletně zaledněném údolí Vigne. Pozvolna přibývají na sněhobílém ledovci trhliny a opatrnost při pochodu je víc jak na místě. Krásné pohledy zpět na K2, Broad Peak a další však stojí za vynaloženou námahu. Ali kemp je jen malá kamenitá plošina ze všech stran obestoupená ledem.

8. den

Přechod sedla Gondogoro

Osmý den vás čeká největší a nejnebezpečnější výzva celého treku – přejít sedlo Gondogor la. Odměnou za náročný výstup ve tmě po prudkém ledovci je východ slunce v sedle a výhled na jeden z nejkrásnějších vrcholků světa Laila peak (6 096m n. m.).

Článek: Túra přes průsmyk Gondogoro La

Horolezectví pro turisty

Gondogoro trek 7: Nejnáročnější část treku Gondogoro vede přes stejnojmenné sedlo (5 625m n. m.). Nebýt rozvěšených fixních lan na obou stranách průsmyku, byl by pro obyčejné turisty neprůchodný. Díky tomuto velehorskému přechodu se není nutné vracet zpět do Askole stejnou cestou, ale může se sejít do Hushe údolím ledovce Gondogoro. Za krásného počasí je to úžasný "expediční" zážitek. I přes svou výšku z něj nejsou kupodivu tak pěkné výhledy na osmitisícovky jak z Concordie. Pohled na druhou stranu sedla na špičatý Laila peak (6 096m n. m.) však stojí opravdu za to


Článek: Túra Gondogoro la - Dalsangpa

Sestup ze sedla Gondogoro la

Gondogoro trek 8: Sestup ze sedla Gondogoro la po stejnojmenném ledovci je docela nepříjemný a na trekařské poměry i dost nebezpečný. Pochod po ledovci je totiž obtížnější než po ledovci Baltoro na druhé straně hřebene. Je zde více trhlin a občas i guide má chvílemi problém najít správnou cestu. Na trase do kempu Dalsangpa (4 120m n. m.) je možné si odpočinout, v případě nouze i ubytovat, v kempu Hispung (4 675m n. m.) ležícím u soutoku dvou ledovců. Za dobrého počasí uvidíte i majestátní Masherbrum z druhé strany a gigantický ledopád z něho spadající.

9. den

Sestup do Hushe a návrat do Skardu

Poslední den celého treku vás čeká pokračování podél ledovce Gondogoro ke kempu Shaitcho a dál až do Hushe. Zde je možné se ubytovat, ale většina turistů už většinou tento den chce dorazit až do Skardu, tak se vydá ještě na několikahodinovou jízdu zpět se zajímavou zastávkou v Khaplu.V těchto místech je možné navíc trek i výrazně prodloužit o výstupy v bočních údolích do:

  • BC Masherbrum
  • či BC K6 a K7

Článek: Túra Dalsangpa - Hushe

Závěrečná etapa Gondogoro treku

Gondogoro trek 9: I na poslední etapě Gondogoro treku je stále na co koukat. Dlouho se klesá podél ledovce Gondogoro obklopeného šestitisícovými horami. Pak už následuje dlouhý pochod klasickou zelenou oázou mezi vyprahlými štíty, kterou dojdete až do poslední vesnice v tomto údolí - do Hushe.


Článek: Túra do BC K2

Trek pod druhou nejvyšší horu světa

Túra do BC pod jednu z nejtěžších hor světa K2 v Karakorámu je nejznámějším side tripem Gondogoro treku. Přiblížíte se tak k hoře, která je magnetem nejen pro horolezecké expedice ale také pro trekaře kteří se chtějí pod tuto legendární horu podívat.

Článek: Jízda Hushe - Khaplu - Skardu

Údolím Shyoku

Příchodem do Hushe sice skončil trek, ale ještě vás čeká dlouhá cesta zpět off roadem do Skardu. Po cestě jsou pěkné výhledy do divokého údolí řeky Hushe, čeká vás jízda širokým údolím Shyoku a za prohlídku stojí i palác v Khaplu.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam