Túra Gondogoro la - Dalsangpa

Túra Gondogoro la - Dalsangpa

Sestup ze sedla Gondogoro la

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi těžká
Čas: 7:00 hod

Gondogoro trek 8: Sestup ze sedla Gondogoro la po stejnojmenném ledovci je docela nepříjemný a na trekařské poměry i dost nebezpečný. Pochod po ledovci je totiž obtížnější než po ledovci Baltoro na druhé straně hřebene. Je zde více trhlin a občas i guide má chvílemi problém najít správnou cestu. Na trase do kempu Dalsangpa (4 120m n. m.) je možné si odpočinout, v případě nouze i ubytovat, v kempu Hispung (4 675m n. m.) ležícím u soutoku dvou ledovců. Za dobrého počasí uvidíte i majestátní Masherbrum z druhé strany a gigantický ledopád z něho spadající.

Obsah článku
Recenze

Sestup do údolí Gondogoro

Navigovat na mapě

Po překonání „smrtelných schodů“ ze sedla Gondogoro vás čeká další nepříjemná pasáž a to nekonečný traverz namrzlým svahem směrem k ledovci Gondogoro. Údolí je vroubené pěknými vrcholky včetně extra špičatého Laila peaku.

Sestup do údolí Gondogoro

Závěr údolí Gondogoro

Po dosažení ledovce se konečně můžete „v klidu“ ohlédnout zpět. Nebýt fixních lan, bylo by sedlo bez horolezeckého vybavení prakticky nepřekonatelné.

Závěr údolí Gondogoro

Před kempem Hispung

Navigovat na mapě

Po dvou hodinách sestupu ze sedla se dostanete k soutoku ledovců přímo naproti Laila peaku, kde je kemp Hispung. Zde je možné přespat či se jen ukrýt před nepřízní počasí a odpočinout si.

Před kempem Hispung

Trhliny v ledovci

Od Hispungu začíná poslední nebezpečná část treku – víc jak pětikilometrový pochod po relativně rozpraskaném ledovci. Je určitě dobré moc nezaostávat za nosiči, kteří znají cestu ještě lépe než guide a umějí se vyhnout trhlinám.

Trhliny v ledovci

Horská divočina

Ze všech stran se do údolí valí menší ledovce. Za špatného počasí krajina vypadá až depresivně a o něco nebezpečněji než za azura.

Horská divočina

Ledovec Masherbrumu

Konečně se přiblížíte obrovskému ledopádu z Masherbrumu. Ač se to nezdá lepší cesta už bude brzy před vámi.

Ledovec Masherbrumu

Ledovcová dálnice

Navigovat na mapě

Konečně se přiblížíte k obrovské ledovcové dálnici. Naše cesta odtud zahýbá prudce doleva a naštěstí už vede po pěšině nad ledovcem.

Ledovcová dálnice

Pěšina podél ledovce

Poslední část sestupu do kempu Dalsangpa (4 160m n. m.) vede už po relativně slušné pěšině kousek nad ledovcem. Některé díry do „podzemí“ ale stojí za to.

Pěšina podél ledovce

Kemp Dalsangpa

Navigovat na mapě

Po dnech strávených v pusté krajině hor, suti a ledu je alespoň trošku zelený kemp Dalsangpa ležící u malého jezírka jak takový balzám na duši.

Kemp DalsangpaČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam