Túra Askole - Johla

Túra Askole - Johla

Rozcvičková etapa Gondogoro treku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 7:00 hod

Gondogoro trek 1: První část Gondogoro treku vede po pohodové cestě relativně vyprahlou krajinou k moréně ledovce Biafo. Zde odbočují výpravy na přechod průsmyku Hispar a k Sněžnému jezeru či na ještě obtížnější cestu do Shimsalu. Naše cesta vede dál hlavním údolím k řece Dumordo, kde se nachází kemp Johla (3 150m n. m.).

Obsah článku
Recenze

Příprava expedice v Askole

Navigovat na mapě

V Askole se chystají na začátek treku či na expedici na nějakou z místních osmitisícovek různě velké skupinky – počínaje pár turisty s guidem a pár nosiči až po velké expediční výpravy.

Příprava expedice v Askole

Portýři čekající na na najmutí

U míst, kde táboří expedice chystající se vyrazit do hor, posedávají skupinky místních mužů snažící se získat práci portýra a vydělat nějaké peníze ve velmi krátké sezóně, která tu panuje. Občas vznikají malé šarvátky, které řeší místní police dlouhými hůlkami.

Portýři čekající na na najmutí

Oáza Korphe

Navigovat na mapě

Jen pár minut po opuštění Askole se otevře krásný výhled na oázu Korphe ležící na protějším břehu řeky.

Oáza Korphe

Masiv nad Korphe

Nad oázou Korphe se zvedá malebný, ještě částečně zelený a „jen“ 5 tisíc metrů nad mořem vysoký masiv. Taková malá předzvěst toho, co nás bude čekat dále.

Masiv nad Korphe

Cesta za Askole

Vlastní cesta je zkraje velmi pohodlná a široká, jsou zde vidět i stopy jeepu, takže se lze autem dostat ještě o trochu dál než je Askole.

Cesta za Askole

Náhorní pláň

Cesta pokračuje širokou jakoby náhorní plání ve třech tisících metrech nad mořem. Oáza Askole pozvolna mizí v dáli a po pusté pláni jsou roztroušené velké balvany spadlé z okolních horských svahů.

Náhorní pláň

U skalního ramene

Navigovat na mapě

Po zhruba hodince pochodu se dojde k soutoku řek. Z ledovce Biafo tu totiž teče navíc alternativní říčka, která tu omílá skalní rameno. První místo, kde cesta není úplně vycházková. Po překonání této pasáže většinou bývá první oficiální krátký odpočinek.

U skalního ramene

Brod u Korophonu

Navigovat na mapě

Posléze nastává únavnější a méně zajímavá část cesty v sutinách obrovské morény ledovce Biafo. Nakonec se po 5 hodinách a kamzičím přeskoku jednoho z mnoha potůčků přijde do kempu Korophon. Někteří se zde i ubytovávají, ale většina skupin pokračuje po obídku dál do většího kempu v Johle.

Brod u Korophonu

Moréna ledovce Biafo

Voda z ledovce Biafo dodala života jinak už pusté krajině. Cestička se proplétá místní vegetací s výhledem na monumentální morénu Biafa.

Moréna ledovce Biafo

Vystřílená stezka ve skále

Navigovat na mapě

Stezka dál pokračuje nad už širokým korytem řeky až k zajímavému místu, kde museli stezku vystřílet do skalního ramene.

Vystřílená stezka ve skále

Kemp Johla

Navigovat na mapě

Po chvíli se dojde k soutoku řek Biaho Lungma (tekoucí z ledovce Baltoro) s řekou Dumordo přitékající z velkého bočního údolí. Od místních dostala přezdívku „Blbá“ řeka, jelikož se její tok v širokém korytu každoročně mění, nelze přes ní udělat jednoduchý most a musí se hodně zacházet do toho bočního údolí.

Opravdu se jde víc jak 3 kilometry do nitra bočního údolí než se přijde k úzkému místu, přes které je most na druhou stranu. Odtud se už dojde ke kempu Johla (3 150m n. m.) ležícím na taktickém místě u malého potůčku s výhledem na zajímavý vrchol Bakhordas.

Kemp Johla


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam