Prohlídka pevnosti Kharphocho

Prohlídka pevnosti Kharphocho

Orlí hnízdo nad Skardu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 1:00 hod

Pevnost Kharphocho je největší zajímavost ve Skardu hlavně z důvodu parádní vyhlídky po celé oáze Skardu a jejím hornatým okolím a také na řeku Indus zde ještě líně tekoucí, než se dostane do divokého kaňonu Rondu. Výstup k pevnosti není moc obtížný. V pevnosti jsou i zbytky prastaré mešity.

Obsah článku
Recenze

Oáza vedle Indu

Na konci Main Bazaru u hřiště póla je odbočka ke skalnímu masivu, na jehož vrcholku je vystavěná Skardská pevnost Kharphocho. Od paty masivu stoupá nahoru úzká prašná pěšinka. Turistický provoz je zde velmi slabý, takže třeba nepotkáte ani živáčka. Po chvíli se začnou otvírat první krásné pohledy na okolí. Zvlášť pěkný je kontrast zelených políček s místní vyprahlou vysokohorskou krajinou.

Oáza vedle Indu

Vstup do pevnosti

Po pár desítkách výškových metrů výstupu se dostanete ke vstupní bráně do pevnosti. Vstupné pro cizince je 10× vyšší než pro místní – 200 rupií (r.2010). Musíte se také zapsat do návštěvní knihy.

Vstup do pevnosti

Orlí hnízdo

Když zakloníte pořádně hlavu a podíváte se vzhůru, tak vám pevnost přilepená na skalním masivu opravdu přijde jak orlí hnízdo.

Orlí hnízdo

Údolí Indu

Z pevnosti je úžasný pohled do údolí Indu a v dálce je vidět i jeho soutok s řekou Shigar, která bere vodu z Karákorámských velikánů včetně druhé nejvyšší hory světa K2.

Údolí Indu

Indus v písečné poušti

Indus je před Skardu široký více jak 300 metrů a jeho břehy jsou lemované jemným pískem z dokonale rozemletých kamenů. Úplný protiklad toho, kdy o pár kilometrů níže burácí v kaňonu Rondu.

Indus v písečné poušti

Hradby pevnosti

Mimo mohutných hradeb a osamocené malé stavby staré mešitky zde nic architektonického k vidění není. Je vidět, že pevnost je již dávno opuštěná.

Hradby pevnosti

Zbytky pevnosti

I z tohoto snímku je vidět, že toho z pevnosti mnoho nezbylo, což je škoda. Ale kvůli těm překrásným výhledům to určitě stojí za to sem zajít, pokud tedy budete mít ve Skardu volnou chvilku.

Zbytky pevnosti

Pohled na Skardu

Z pevnosti je vidět úplně celé Skardu i tok řeky Hargísy. Za hřebenem hor se schovávají zajímavé Deosaiské pláně.

Pohled na Skardu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam