Jízda kaňonem Rondu

Jízda kaňonem Rondu

Krásná cesta z Gilgitu do Skardu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 7:00 hod

Jednou z nejkrásnějších pasáží celého toku řeky Indus je 150 kilometrů dlouhý kaňon Rondu razící si cestu mohutnou hradbou Karákorámu. Řeka během svého divokého toku kaňonem ztratí téměř kilometr nadmořské výšky. Po cestě jsou vidět zajímavé mosty a lanovky přes řeku do zelených oáz okolo bočních přítoků, vodopády a jeskyňky horníků hledajících zde drahé kameny. Nad tím vším ční skalní věže a zalednění velikáni. Prostě parádní kus divoké přírody. Cesta je na druhou stranu po prudkých lijácích často zavalena skalními sesuvy.

Obsah článku
Recenze

Nanga Parbat na obzoru

Navigovat na mapě

V Gilgitu nějaký čas trvá, než se malý mikrobus naloží batožinou a na dvojsedadla nacpou tři cestující /nepěkná to pákistánská specialita/. Pak pokračuje 11km na jih, kde se napojuje na KKH a pak dalších 27km po proudu řeky Gilgit k soutoku s Indem. Zde se na pohled po relativně chatrném mostě přejede přes řeku Gilgit a po vyprahlé pláni pomalu stáčí do kaňonu Rondu. Z této pláně je naprosto úžasný výhled na Nanga Parbat, který převyšuje okolí o sedm kilometrů.  Na kvalitní fotku však nesmíte jet v autobuse a ideálně je mít dlouhé sklo. Druhou zajímavostí tohoto místa je, že soutok Indu s řekou Giglit je považován jako místo, kde se střetávají tři nejvyšší pohoří světa – Himaláj, Karákorám a Hindukuš.

Nanga Parbat na obzoru

Kaňon Rondu

Navigovat na mapě

Už po pár set metrech jízdy kaňonem jsou úplně jiné vyhlídky než předtím. Nejdřív na obzoru vykoukne zaledněný hřeben hory Haramosh I. (7 406m n. m.) /viz. úvodní snímek fotoreportu/, aby se pak za chvíli kaňon neskutečně zúžil a Indus duněl v jen několika metrů širokém korytě.

Kaňon Rondu

Dramatické scenérie

Dramatické scenérie téměř po celou dobu – to je první co vás napadne při několikahodinové jízdě kaňonem. Přímo od řeky ční několikasetmetrové až kilometrové skalní stěny, k tomu odvážně postavené mosty s cestami vedoucími do zapadlých vesniček. Kde je i jen trochu vody, tam je důmyslný zavlažovací systém, který přináší i do této horské pouště zelený život.

Dramatické scenérie

Kaňon Indu

Kdo zná široké a poklidné údolí Indu například někde v okolí Léhu v Ladakhu, ten by si sotva řekl, že je to pořád ta samá řeka, která se tu prodírá horami.

Kaňon Indu

Oázy v Rondu

Navigovat na mapě

Z některých pohledů je vidět, že se zde člověku podařilo vybudovat políčka i na málo myslitelných místech.

Oázy v Rondu

Život v kaňonu

Život zde plyne dost pomalu, vesničky mají vždy jen pár baráčků a pár políček a ovocných stromů.

Život v kaňonu

Údolí Stak

Navigovat na mapě

Zhruba v půlce cesty většina mikrobusů zastavuje na občerstvení v bufetu u mostu přes řeku Sta, která je též pěkně divoká. Sice se to nezdá, ale toto údolí se pár kilometrů proti proudu docela rozšiřuje a je tam velká oáza a vesnička Stak. Ještě dál v údolí je pak ledovec hory Haramosh.

Údolí Stak

Téměř jak měsíční údolí

Některé scenérie vypadají, jako kdyby ani nebyly z naší planety.

Téměř jak měsíční údolí

Asfaltka u Chiliskam

Navigovat na mapě

Vlastní silnice je relativně slušná asfaltka, samozřejmě na spoustě míst zlikvidovaná častými sesuvy půdy.

Asfaltka u Chiliskam

Kousek před Skardu

Navigovat na mapě

Po 6–8 hodinách dle podmínek na silnici a rychlosti vašeho řidiče se už budete pomalu blížit do Skardu – pákistánské horolezecké metropole.

Kousek před Skardu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam