Jízda na Deosaiské pláně

Jízda na Deosaiské pláně

Cesta mezi dvěma světy

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 7:00 hod

Jeden z nejoblíbenějších výletů ze Skardu je výjezd na Deosaiské pláně, zvané často jako pákistánský Tibet. Tato náhorní plošina oblých hřebenů a kvetoucích luk v průměrných výškách přes čtyři tisíce metrů nad mořem je naprostým opakem ostrých vrcholků Karákorámu. I samotná cesta údolím řeky Hargisy je zážitek se spoustou krásných výhledů.

Obsah článku
Recenze

Jezero Satpara

Navigovat na mapě

Největší turistickou atrakcí celého Skardu léta bývalo jezero Satpara (někdy psané i jako Sadpara), které leží jen čtyři kilometry jižně od města, takže je dostupné i pěšky nejen v rámci džípové tour na Deosaiské pláně. Se zvyšující se hrází přehrady bohužel mizí fotogenický ostrůvek uprostřed jezera i okolní zelená oáza. I tak je to stále velmi pěkné místo na zastávku.

Jezero Satpara

Z jezera přehrada

Navigovat na mapě

Díky se stále zvyšující spotřebě elektrické energie ve Skardu a jeho okolí se neustále zvyšuje hráz jezera a zvyšuje výkon vodní elektrárny. Bohužel to má neblahý vliv na okolí původního jezera.

Z jezera přehrada

Checkpoint

Navigovat na mapě

U silničního brodu bočního údolí je malá budka strážců parku, kde se platí vstup do Deosaiského národního parku.

Checkpoint

Výhled na vesničku Satpara

Navigovat na mapě

Od checkpointu silnička stoupá a z ostrohu je krásný výhled na malebnou vesničku Satpara obklopenou zelenou oázou.

Výhled na vesničku Satpara

Údolí Hargísy

Jen o kus dál je snad ještě krásnější vyhlídka do celého údolí a na jezero Satpara v dáli.

Údolí Hargísy

Jízda kaňonem

Hodinu cesty od checkpointu se kaňon začíná svírat a kvalita silnice zhoršovat. Na začátku léta se už i zde (relativně nízko) objevují první sněhová políčka.

Jízda kaňonem

Krásný kaňon

Některé pasáže kaňonu jsou opravdu malebné – křišťálově čistá řeka tekoucí pustou, ale s přibývající výškou čím dál víc zelenější skalnatou krajinou. Na obzoru už vykukuje jedna z hor, která vroubí Deosaiské pláně. Z některých těchto hor jsou velmi málo známé, ale o to víc zajímavé vzdálené výhledy na celý hlavní hřeben Karákorámu včetně K2, Broad Peaku, Gasherbrumu, Masherbrumu a celé řady dalších úžasných hor.

Krásný kaňon

Pákistánští silničáři

Pákistánští silničáři tu mají v podstatě po celý rok co dělat. Silnička je pravidelně zasypávaná menšími či většími sesuvy z okolních strání. Dravé boční potůčky dokáží dost často „vyžrat“ pořádný kus silnice během zde časté rychlé, ale za to vydatné bouřky.

Pákistánští silničáři

Death Road?

Některé pasáže silnice ve vyšších polohách trošku připomínají proslavené death roady – úzká silnička a pod ní sráz do koryta řeky či vyfrézované sněžné závěje.

Death Road?

Konec kaňonu

Kaňon končí a při pohledu zpět jsou vidět sněžné špice hor v okolí Skardu.

Konec kaňonu

Deosaiské pláně

Navigovat na mapě

Najednou se přijede jakoby do úplně jiného světa – Deosaiské pláně vás vítají oblými hřebeny, trávou a doslova koberci alpínských kytek, pokud jste zde tedy na začátku léta. Všude je voda z tajících sněžných políček. Sněhu je zde výrazně více než v jiných částech země na stejné nadmořské výšce.

Deosaiské pláně


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam