Výlet do Skardu a okolí

Výlet do Skardu a okolí

Příprava před Karákorámem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 3 dny

Velká většina turistů bere Skardu jen jako přechodnou stanici před vytouženým trekem v Karákorámu a zdržuje se tu co nejméně. Městečko má přitom velmi pěkné okolí a můžete se tu i lehce aklimatizovat před výškami, které vás teprve čekají. Mimo vyhlídkové pevnosti Kharphocho, tisíc let starých rytin Buddhy ve skále, jezer Satpara a Kachura vás budou určitě bavit procházky podél Indu či jednodenní výlet na Deosaiské pláně.

Obsah článku
Recenze

1. den

Příjezd do Skardu

Pokud do Skardu neletíte přes himalájský hřeben s Nanga Parbatem, čeká vás dlouhá jízda po karákorámské silnici. Poslední etapa z Gilgitu skrz majestátní Rondu kaňon stojí opravdu za to. Odpoledne stihnete už maximálně projít rušný hlavní bazar a podívat se k památníku Yadgar. 

Článek: Jízda kaňonem Rondu

Krásná cesta z Gilgitu do Skardu

Jednou z nejkrásnějších pasáží celého toku řeky Indus je 150 kilometrů dlouhý kaňon Rondu razící si cestu mohutnou hradbou Karákorámu. Řeka během svého divokého toku kaňonem ztratí téměř kilometr nadmořské výšky. Po cestě jsou vidět zajímavé mosty a lanovky přes řeku do zelených oáz okolo bočních přítoků, vodopády a jeskyňky horníků hledajících zde drahé kameny. Nad tím vším ční skalní věže a zalednění velikáni. Prostě parádní kus divoké přírody. Cesta je na druhou stranu po prudkých lijácích často zavalena skalními sesuvy.

Článek: Prohlídka Skardu

Turistická Mekka Pákistánu

Skardu (2 247m n. m.), středobod pákistánského trekkingu a horolezectví, je jen malé prašné okresní městečko ležící ve velmi širokém údolí na soutoku Indu s řekami Shigar a Hargisa. Město je obklopené pětitisícovými štíty, které mu dodávají krásnou kulisu. Je to ideální východisko nejen pro výpravy do Vysokého Karákorámu, ale i na zajímavé Deosaiské pláně - zvaných též jako Pákistánský Tibet.


2. den

Zajímavosti v blízkém okolí Skardu

Druhý den věnujte procházkám po blízkém okolí Skardu – vylezte na pevnost Kharphocho, dojděte do malého muzea K2 s pěknou vyhlídkou na Indus, vyrazte k soutoku Indu s Hargisou a nakonec k starým rytinám Buddhy.

Článek: Prohlídka pevnosti Kharphocho

Orlí hnízdo nad Skardu

Pevnost Kharphocho je největší zajímavost ve Skardu hlavně z důvodu parádní vyhlídky po celé oáze Skardu a jejím hornatým okolím a také na řeku Indus zde ještě líně tekoucí, než se dostane do divokého kaňonu Rondu. Výstup k pevnosti není moc obtížný. V pevnosti jsou i zbytky prastaré mešity.

Článek: Procházka k soutoku Hargisy s Indem

Procházka oázou Hargisy

Zajímavou krátkou procházkou na západním konci Skardu je pochod zelenou oázou podél řeky Hargisy až k jejímu soutoku s Indem. Ten je zde na začátku léta široký až několik set metrů. Hned za zelenou oázou jsou i malé písečné duny, takže si můžete tuto vycházku natáhnout i o ně. Po cestě se navíc můžete kochat pěknými výhledy na okolní hory.


3. Den

Výlet na Deosaiské pláně

Třetí den věnujte aklimatizaci a vyrazte do pákistánského „Tibetu“ na Deosaiské pláně. Pobyt ve výškách nad čtyři tisíce metrů vám dozajista pomůže při prvních dnech jakéhokoliv treku v oblasti Karákorámu. 

Článek: Výlet na Deosaiské pláně

Pákistánský Tibet

Oblíbený jednodenní aklimatizační výlet ze Skardu na Deosaiské pláně vám přiblíží život na největší náhorní planině v Pákistánu, který je dost podobný jako v Tibetu. I samotná cesta údolím řeky Hargisy kolem jezera Satpara stojí za to. V létě je navíc možnost dostat se přes Deosaiské pláně alternativně do Astore pod Nanga Parbatem.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam