Nejkrásnější silnice světa

Nejkrásnější silnice světa

Parádní projížďky s impozantními výhledy

Na světě na jdete celou řadu silnic vedoucích krásnou krajinou, další které se nazývají death road pro svou nebezpečnost nebo takové, které vedou přes neskutečný počet serpentin do horského průsmyku. Ty nejlepší z nich vám představíme zde.

Obsah článku
Silnice smrti
-16.273, -67.791
4 660 m / 15 289 ft

#1 Silnice smrti

Drsná cesta z La Pazu do Coroica

Jedna z nejslavnějších silnic "smrti" světa vede z hlavního města Bolívie La Pazu do Coroica ležícím už v mlžném Yungasu. V dnešní době valná většina dopravy jede už po nové asfaltové silnici -  méně smrtelné. Z té staré se tak stal cíl snad nejoblíbenějšího výletu, který v současnosti nabízí La Pazské cestovky - sjezd na kole "Camino de la Muerte" ze sedla Cumbre (4 660m n. m.) až do Coroica (1 525m n. m.).

Chci tam
Byl jsem tam
bo
Jízda kaňonem Rondu
35.591, 75.33
2 200 m / 7 218 ft

#2 Jízda kaňonem Rondu

Krásná cesta z Gilgitu do Skardu

Jednou z nejkrásnějších pasáží celého toku řeky Indus je 150 kilometrů dlouhý kaňon Rondu razící si cestu mohutnou hradbou Karákorámu. Řeka během svého divokého toku kaňonem ztratí téměř kilometr nadmořské výšky. Po cestě jsou vidět zajímavé mosty a lanovky přes řeku do zelených oáz okolo bočních přítoků, vodopády a jeskyňky horníků hledajících zde drahé kameny. Nad tím vším ční skalní věže a zalednění velikáni. Prostě parádní kus divoké přírody. Cesta je na druhou stranu po prudkých lijácích často zavalena skalními sesuvy.

Chci tam
Byl jsem tam
pk
Geirangerfjord a Dalsnibba
62.102, 7.207
1 476 m / 4 843 ft

#3 Geirangerfjord a Dalsnibba

Cesta prudkých zatáček a vzdušných vyhlí

Na této cestě autem krajinou hor i fjordů si přijdou na své jak řidič, tak posádka vozu. Během jízdy je dostatek příležitostí a důvodů k zastavení. Z cesty Trollů pokračuje silnice č.63 k fjordu Norddalsfjorden, který je nutné překonat trajektem do malého sídla Eidsdal. Odtud opět pokračuje silnice č.63 až do města Geiranger, ležícího u stejnojmenného fjordu. Před městem je řada serpentin a nádherných vyhlídek na fjord. Tato část je též známa jako Cesta Orlů (Ornevegen). Byla otevřena v roce 1955 a překonává převýšení 650 metrů. Z Geirangeru začne silnice četnými serpentinami opět stoupat a zavede nás k jezeru Djupvatnet (1016 m.n.m.). Odtud vede místní odbočka až na vrchol Dalsnibba (1476 m.n.m.- mýto 60,- NOK). Kruhový výhled nabízí horské scenérie s ledovci, jezery i fjordem. Jedinou nevýhodou této atraktivní trasy je fakt, že sem jezdí mnoho turistů, silnice může být plná autobusů a na vrcholu Dalsnibba také není zrovna prázdno.

Chci tam
Byl jsem tam
no

Jízda soutěskou Dades 2
31.658, -5.839
1 950 m / 6 398 ft

#4 Jízda soutěskou Dades 2

Marocký Grand Kaňon

Nejzajímavější část jízdy soutěskou Dades začíná slavnými serpentinami, kdy během chvíle nastoupáte několik desítek výškových metrů. Další část cesty pokračuje vysoko nad kaňonem, kdy se můžete kochat výhledy na zeleň obklopující řeku a vyprahlé horské hřebeny okolo. Pokud však nemáte terénní auto, končí vaše jízda v podstatě s koncem asfaltu pár kilometrů za Msemrir a budete se muset vrátit stejnou cestou.

Chci tam
Byl jsem tam
ma
Jízda přes Pang la
28.513, 87.066
5 206 m / 17 080 ft

#5 Jízda přes Pang la

Královská vyhlídka na Himaláj

Přejezd přes průsmyk Pang la (5 206m n. m.) patří mezi velké tibetské zážitky. Po té co se vydrápete nahoru po nekonečných serpentinách, otevře se vám neskutečný výhled  na nekonečné hnědé hřebeny korunované na obzoru bílou hradbou Himaláje včetně Mount Everestu, Cho Oyu, Lhotse a Makalu.

Chci tam
Byl jsem tam
tib
Jízda Údolím Smrti
36.23, -116.773
-86 m / -282 ft

#6 Jízda Údolím Smrti

Na nejnižší místo Severní Ameriky

Už jen pro svůj hrozivý název Death Valley, alias Údolí Smrti, láká spoustu cestovatelů k návštěvě. Mimo to, že je to nejnižší a nejteplejší místo Severní Ameriky je navíc i výhodně položené mezi městem hazardu Las Vegas v Nevadě a úžasnými národními parky v Sierra Nevadě v Kalifornii. Z těchto důvodů proto nechybí téměř v žádném z klasických okruhů po západu USA. Sice i zde existuje několik trekových tras (např. na vrcholek Telescope Peaku (3 368m n. m.), ale díky obrovskému vedru, co zde po většinu roku panuje, a velikým vzdálenostem je to spíše ideální místo na klasickou US autoturistiku.

Chci tam
Byl jsem tam
caus

Po silnici z Léhu do Manalí
32.907, 77.581
5 328 m / 17 480 ft

#7 Po silnici z Léhu do Manalí

Epická silnice přes Himaláje

Dlouhá cesta mezi Léhem a Manalí překonává hned pět velmi vysokých průsmyků. Nejvyšší z nich - Taglang la (5 328m n. m.) patří i mezi nejvyšší motorizované na světě. Po cestě si užijete výhledy nejen na Ladackhou "měsíční" krajinu a na okolní vysoké himalájské vrcholy. Čím víc budete na jihu, tím bude krajina zelenější. V údolí Lahaul uvidíte i spoustu zajímavých vodopádů. Nakonec vás bude čekat přejezd průsmyku Rohtang, který je sice ze všech nejnižší, ale i nejdeštivější a nejblátivější, tak je zde i spousta sesuvů půdy. Navíc je to oblíbené místo pro Indy z nížiny, tak tu v posledních letech vznikají neuvěřitelné zácpy. Několik míst na této silnici jsou navíc východiska na parádní treky, takže pokud vás Ladakh chytne za srdce, tak tu budete projíždět i několikrát.

Chci tam
Byl jsem tam
ld
Jízda přes průsmyk Zoji la
34.294, 75.483
3 528 m / 11 575 ft

#8 Jízda přes průsmyk Zoji la

Z Kašmíru do Ladakhu

Slavná vysokohorská silnice ze Šrinagáru do Léhu vede přes několik vysokých průsmyků. Přejezd prvního - Zoji la (Zozi la) (3 528m n. m.), kde se překonává hlavní himalájský hřeben, je nejzajímavější a i nejadrenalinovější částí celé této cesty. To platí hlavně o začátku sezóny, kdy je všude ještě spousta sněhu. Začátek této etapy startuje v oblíbeném středisku Sonamarg (2 680m n. m.) obklopeným horskými loukami a slavným ledovcem Tajiwas a končí v Drassu (3 094m n. m.) obklopeným taktéž malebnou krajinou.

Chci tam
Byl jsem tam
ld
Autobusem na Punta Olimpica
-9.131, -77.511
4 920 m / 16 142 ft

#9 Autobusem na Punta Olimpica

Drsná silnice napříč Cordillerou Blancou

Drsná silnice vedoucí jižně od nejvyšší hory Perú - Huascaránu spojující Carhuaz s Chacasem funguje zároveň pro turisty i jako zajímavé východisko na treky v národním parku. Navíc není nutné draze platit za soukromou dopravu, jelikož je to zároveň i jedna z nejvyšších silnic na světě, kde jezdí autobus. Stačí vyskočit v ten pravý čas, třeba zrovna v jejím nejvyšším bodě - sedlu Olimpica (4 920m n. m.) a může se vyrazit na trek.

Chci tam
Byl jsem tam
pe

Cesta k Sa Calobra
39.834, 2.806
725 m / 2 379 ft

#10 Cesta k Sa Calobra

Nejzajímavější silnice na Mallorce

Výlet do zátoky Sa Calobra patří spolu s cestou k mysu Formentor k největším zajímavostem na Mallorce. Bude vás čekat sjezd horské silnice s mnoha zákrutami až k moři s celkovým převýšením 720 metrů a celou řadou úžasných výhledů. Pak se zde můžete i vykoupat v krásné zátočině či si dát jako bonus i procházku do rokle Torrent de Pareis (druhé největší erozní soutěsky jižní Evropy).

Chci tam
Byl jsem tam
es
Jízda přes průsmyk Suge la
29.898, 90.132
5 530 m / 18 143 ft

#11 Jízda přes průsmyk Suge la

Zkratka do Shigatse

Suge la (5 452m n. m.) patří k nejvyšším motorizovaným sedlům na světě vůbec a jeho přejezd, pokud se vám počasí vydaří, patří mezi velké zážitky. Leží na silnici S304 na západním konci pohoří Nyenchen Tanglha. Jízda přes průsmyk je zároveň kratší variantou trasy mezi jezerem Nam tso a Shigatse, takže ideální volbou pro ty, kteří nepotřebují jet z nějakého důvodu přes Lhasu. Vlastní průsmyk je relativně plochý a takový zapadlý mezi horské stráně, tak se vyplatí vyrazit na vyhlídku (5 530m n. m.) vzhůru nad něj. Hlavním magnetem v okolí průsmyku je vše převyšující ledovcový špičák Qiongmo Kangri (7 048m n. m.). Bohužel málokomu se podaří vidět jeho špici neschovanou za mraky.

Chci tam
Byl jsem tam
tib
Jízda na Passo dello Stelvio
46.529, 10.453
2 758 m / 9 049 ft

#12 Jízda na Passo dello Stelvio

Snad nejslavnější průsmyk v Alpách

Passo dello Stelvio (2 758m n. m.) patří mezi nejvyšší a nejkrásnější alpské průsmky. Zajímavostí je, že se na něj můžete vydat hned ze tří směrů: nejslavnější směr je z Prata (na vrchol vede 48 serpentýn), dále z Bormia nebo švýcarského Val Müstair přes další průsmyk Umbrail. Přímo z průsmyku můžete udělat navíc několik túr na přilehlé vrcholky či se kochat výhledem na nejvyšší horu bývalého císařství Rakousko-Uhersko Ortler.

Chci tam
Byl jsem tam
it

Jízda po Prithvi Highway
27.963, 84.41
1 510 m / 4 954 ft

#13 Jízda po Prithvi Highway

Káthmándú - Pokhara

Turisty asi nejčastěji projížděná silniční trasa v Nepálu je víc jak 200 km dlouhá Prithvi Highway vedoucí z Káthmándú do Pokhary. Navíc je po cestě řada dalších důležitých odboček: do Arughat Bazaru (východisko na Mánaslu trek), Bharatpuru/Sauraha (NP Chitwan), Gorkhy (historické městečko a alternativní start na trek okolo Mánaslu) a Besi Shaharu (východisko na trek okolo Annapuren), takže pokud se budete do Nepálu vracet, bude pro vás až důvěrně známá. Dlouhá doby jízdy mezi 6-8 hodinami v často přeplněném autobusu je vykoupena nádhernými výhledy po zeleném pohoří Malého Himaláje Mahábhárat. Okolo vás bude nespočet rýžových políček, a pokud vám vyjde počasí, tak obzoru budou dominovat vrcholky Ganeshe a Mánaslu. Většinu trasy pojedete podél pěkné řeky Trisuli, ráji raftařů. Pokud byste si chtěli tuto cestu ještě víc užít a fotit lépe než z okýnka autobusu, je ideální si půjčit na tuto trasu motorku, ale v místní dopravě je to dost riskantní záležitost.

Chci tam
Byl jsem tam
np
Jízda po Grossglocknerovské silnici
47.083, 12.843
2 571 m / 8 435 ft

#14 Jízda po Grossglocknerovské silnici

Jedna z nejslavnějších silnic v Alpách

Grossglockner Hochalpenstrasse je nejvýše položená průjezdná vysokohorská silnice v Rakousku a jedna z nejvyšších v celých Alpách. Vine se přes hřeben Vysokých Taur, nejvyššího rakouského pohoří. Spojuje města Bruck a Heiligenblut. Je dlouhá 48 km s maximálním stoupáním 12 %. Vede přes dva průsmyky: Fuscher Törl (2 428m) a Hochtor (2 505m). Vedou z ní také ještě dvě slepé odbočky. První, zhruba kilometrová, na horu Edelweisspitzi (2 571m), kterou silnice vrcholí. Tady je stoupání až 14 %. Druhá, dlouhá víc jak 10km, vede k chatě Franz-Josephs-Hohe (2 369 m), odkud je nejlepší výhled na Grossglockner a ledovec Pasterze. Takže ten, kdo chce vidět všechno, musí najet zhruba 70km. V zimě je tu průměrně 5 metrů sněhu a 250 dní v roce zde bývají srážky převážně sněhové, nejvyšší úsek silnice má průměrnou roční teplotu mínus 3ºC. Začala se vytyčovat roku 1924 a stavěla se mezi roky 1930-35.

Chci tam
Byl jsem tam
at
Jízda přes průsmyk Tizi-n-Tichka
31.286, -7.381
2 260 m / 7 415 ft

#15 Jízda přes průsmyk Tizi-n-Tichka

Z Marrakeche do Ouarzazate

Nejslavnější silnice přes Vysoký Atlas vede z rozsáhlých plání obklopující královské město Marrakech až do průsmyku Tizi-n-Tichka (2 260m n. m.), který bývá dost často přes zimu zavalen sněhem a je pak neprůjezdný dolů kolem krásných kaseb (hliněných středověkých pevností) až do Ouarzazate, brány do údolí řeky Draa a pouští Sahara.

Chci tam
Byl jsem tam
ma

Jízda Huaraz - Chavin de Huantar
-9.689, -77.25
4 516 m / 14 816 ft

#16 Jízda Huaraz - Chavin de Huantar

Tunelem přes Cordilleru Blancu

Jen málo silniček prochází z údolí řeky Santa přes hřeben Cordilleru Blanci do údolí řeky Maraňón. Tato vedoucí z Huarazau do Chavinu de Huantar je jednou z nich. Vrcholí tunelem Kahuish ve výšce 4 516m n. m. Hned za ním je docela impozantní socha Krista shlížícího do údolí a přející poutníkům dobrou cestu. Největší zajímavostí na této cestě je však příjemná zastávka u jezera Querococha. Většinou zde potkáte menší turistické výpravy, které zde mají přestávku při celodenním výletu na incké rozvaliny v Chavinu.

Chci tam
Byl jsem tam
pe
Cyklovýlet okolo ostrovu Mo´orea
-17.49, -149.818
20 m / 66 ft

#17 Cyklovýlet okolo ostrovu Mo´orea

Na kole okole ostrova

I v tropickém ráji Francouzské Polynésie si můžete dopřát parádní vyjížďku na kole - projet si celou 59 km dlouhou okružní silničku kolem celého ostrova Mo´orea. Jediným vaším nepřítelem bude velké vedro. Dopravní ruch je pouze na východní straně ostrova a dá se přežít. Nejhezčí jsou výhledy po místních zelených horách.

Chci tam
Byl jsem tam
frpo
Jízda po Going To The Sun Road
48.583, -113.926
961 m / 3 153 ft

#18 Jízda po Going To The Sun Road

Legendární horská silnice v Rocky Mountains

Going to the Sun Road je malebná horská cesta v Rocky Mountains – Skalistých horách v západních Spojených státech, v národním parku Glacier v Montaně. Sluneční cesta, je jedinou cestou, která prochází parkem, přes Logan Pass v nadmořské výšce 2 026 m, což je nejvyšší bod silnice. Stavba začala v roce 1921 a byla dokončena v roce 1932. V USA je stejně dobře známá jako Route 66

Chci tam
Byl jsem tam
mtus

Jízda přes průsmyk Chang la
34.048, 77.931
5 360 m / 17 585 ft

#19 Jízda přes průsmyk Chang la

Cesta k magickému jezeru

Pokud se chcete vydat k úžasnému jezeru Pangong tso, jedné z největších atrakcí Ladakhu, čeká vás dlouhá cesta přes Ladackhé pohoří vrcholící v trošku "zastrčeném" průsmyku Chang la (5 360m n. m.). Užijete si krásné výhledy na zdejší opuštěnou velehorskou krajinu, kde žije jen minimum obyvatel.

Chci tam
Byl jsem tam
ld
Jízda přes Col du Galibier
45.064, 6.408
2 645 m / 8 678 ft

#20 Jízda přes Col du Galibier

Přes nejslavnější francouzský průsmyk

Mezi nejkrásnější alpské průsmyky patří bezesporu Col du Galibier (2 645m n. m.). Jednak patří mezi nejvyšší Evropě, vede přes něj často královská etapa legendárního cyklistického závodu Tour de France a také jsou z něj nádherné výhledy na pohoří Ecrins. Silnice přes průsmyk patří do nádherné trasy Route des Grandes Alpes.

Chci tam
Byl jsem tam
fr
Cesta z Alesundu na Trollstigen
62.632, 7.443
870 m / 2 854 ft

#21 Cesta z Alesundu na Trollstigen

Nádherné výhledy v oblasti fjordů

Z města Alesund na cestu Trollů (Trollstigen) se jede autem po silnicích E39 a E136 podél fjordů. Je-li pěkné počasí, pohled na strmé stěny hor v okolí jsou nezapomenutelné. Na celodenní přesun je to přeci jen trochu krátká cesta. Za městem Andalsnes je možné pokračovat rovně, objet fjord a vystoupat (pěšky) na krásný vyhlídkový vrchol Randsetfjellet (525 m.n.m.).  Po návratu stejnou silničkou do Andalsnes je odbočka vlevo na známou cestu Trollů, která nás zavede četnými serpentinami do světa hor.

Chci tam
Byl jsem tam
no