Geirangerfjord a Dalsnibba

Geirangerfjord a Dalsnibba

Cesta prudkých zatáček a vzdušných vyhlí

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 den

Na této cestě autem krajinou hor i fjordů si přijdou na své jak řidič, tak posádka vozu. Během jízdy je dostatek příležitostí a důvodů k zastavení. Z cesty Trollů pokračuje silnice č.63 k fjordu Norddalsfjorden, který je nutné překonat trajektem do malého sídla Eidsdal. Odtud opět pokračuje silnice č.63 až do města Geiranger, ležícího u stejnojmenného fjordu. Před městem je řada serpentin a nádherných vyhlídek na fjord. Tato část je též známa jako Cesta Orlů (Ornevegen). Byla otevřena v roce 1955 a překonává převýšení 650 metrů. Z Geirangeru začne silnice četnými serpentinami opět stoupat a zavede nás k jezeru Djupvatnet (1016 m.n.m.). Odtud vede místní odbočka až na vrchol Dalsnibba (1476 m.n.m.- mýto 60,– NOK). Kruhový výhled nabízí horské scenérie s ledovci, jezery i fjordem. Jedinou nevýhodou této atraktivní trasy je fakt, že sem jezdí mnoho turistů, silnice může být plná autobusů a na vrcholu Dalsnibba také není zrovna prázdno.

Obsah článku
Recenze [3x]

Slettvikane

Silnice č.63 opouští Cestu Trollů sedlem Slettvikane ve výšce zhruba 700 metrů nad mořem. Výhled stojí za zastavení. Sedlo je často vyhledávaným startovním bodem pro cyklistický sjezd Cesty Trollů do údolí Isterdalen.

Slettvikane

Norddalsfjorden

V členité norské krajině není někdy jiná volba, jak překonat vodu, než se nalodit na trajekt. To je případ i tohoto fjordu. Naštěstí se jezdí kyvadlově a kapacita lodí zvládá i letní nápor turistů.

Norddalsfjorden

Geirangerfjorden

Tento fjord je v mnohém unikátní. Je to jedno z nejnavštěvo­vanějších míst v Norsku a od roku 2005 je dokonce součástí světového dědictví UNESCO.

Geirangerfjorden

Gjerdefossen

Nádherný pohled na fjord a vodopád Gjerdefossen je z vyhlídky, která je na začátku klesání Cesty Orlů.

Gjerdefossen

Geiranger

Toto městečko leží na konci stejnojmenného fjordu. Je to třetí největší norský přístav osobních lodí. Za 4 měsíce letní sezony jich přijme mezi 140 až 180.

Geiranger

Geiranger

Pohled na velké osobní námořní lodě v poměrně těsném prostoru fjordu je až nepřirozený, ale o to atraktivnější. Na všechny pasažéry čekají desítky autobusů, které je vyvážejí na okolní vyhlídky.

Geiranger

Nad propastí

Těsně nad Geirangerem je další vyhlídka, která je plná autobusů s turisty. Drtivá většina se pohybuje po asfaltových stezkách. Jen pár odvážlivců si troufne na trochu vzdušnější zážitek na vlastní nebezpečí …

Nad propastí

Nad propastí

… z pohledu do hlubin údolí se až motá hlava.

Nad propastí

Serpentiny

Silnice č.63 stále stoupá četnými zatáčkami horskou krajinou až do výšky 1 kilometru. 

Serpentiny

Na vrcholu

Po odbočce na mýtnou silnici lze vystoupat na vrchol Dalsnibba. Odtud je z výšky 1476 metrů nad mořem nádherný pohled na závěr Geiranger fjordu. Dobře jsou vidět i serpentiny Cesty Orlů. 

Na vrcholu

Svět norských hor

Dalsnibba nabízí kruhové panorama, které představuje klasickou ledovci modelovanou horskou krajinu.

Svět norských hor


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam