Procházky u jezera Bygdin

Procházky u jezera Bygdin

Na jihu národního parku Jotunheimen

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 5:00 hod

Silnice E16 vede z Osla do Bergenu. Právě po této poměrně frekventované cestě se jede až do městečka Fagernes, kde se odbočí na silnici č. 51. Po celkovém stoupání se začínají objevovat sněhovými poli pokryté vrcholky jižní části národního parku Jotunheimen.  Bygdin je tvořen jedním hotelem a několika dalšími staveními, sloužícími pro ubytování a nachází se mezi dvěma velkými protáhlými jezery Bygdin a Vinstre. Do okolí lze podniknout řadu zajímavých túr, a to nejen podél břehu zmíněných jezer, ale především výstupem na některý z okolních vrcholů. Pokud máme štěstí a přeje počasí, které se dokáže měnit každou minutou, odměnou je vždy nádherný pohled na rozlehlou krajinu plnou jezer a hor.

Obsah článku
Recenze [1x]

Národní park Jotunheimen

Asi 15 km před Bygdinem se ze silnice č. 51 otevírá pohled na jižní část národního parku Jotunheimen. V červenci jsou vrcholky hor ještě částečně pokryty sněhem.

Národní park Jotunheimen

Synshorn

Po sjezdu do Bygdinu nejdříve vlevo mineme horský hotel, za ním po cca 200 metrech sjedeme ze silnice vlevo na úzkou cestu, vedoucí mezi menšími staveními. V pozadí dominuje vrchol Synshorn (1475 m.n.m.).

Synshorn

Na břehu jezera Bygdin

Stanování je možné na břehu jezera Bygdin. Z úzké asfaltky se sjede na písečnou cestu. Obvykle tu bývá pusto, případně 1 – 2 „obytňáky“.

Na břehu jezera Bygdin

Na jezeře

Po jezeře Bygdin lze podniknout výlet malou lodí. Ta jede z Bygdinu do Torfinnsbu a Fondsbu na západním konci jezera. Z obou míst vedou atraktivní trasy do nitra jižní části Jotunheimenu.

Na jezeře

Procházka podél jezera

Z Bygdinu lze podnikat řadu zajímavých výletů, např. výstup na již zmíněný vrchol Synshorn. Další alternativou je snadná procházka podél jezera s výstupem na některý z okolních vrcholů. Zprvu vede cesta po úzké asfaltce Bygdisheimvegen k penzionu Bygdisheim.

Procházka podél jezera

Bygdisheim

Za objekty penzionu se odbočí po uzounké kamenité stezce vpravo vzhůru.

Bygdisheim

Přes horské bystřiny

Úzká stezka se vlní terénem a překonává několik horských bystřin a močálů (dobré boty, hůlky a improvizace nutná).

Přes horské bystřiny

Výstup volným terénem

Před sedlem ve výšce zhruba 1200 m.n.m. se k cestě zprava připojuje jiná stezička, přicházející od menšího jezera Heimre Fagerdalstjernet. To je skryto mezi okolními vrcholky a může být cílem pochodu. Za sedlem naopak odbočuje cesta vpravo na vrchol Heimre Fagerdalshoe (1510 m.n.m.), ze kterého lze pokračovat na výše zmíněný Synshorn a sejít zpět k tábořišti. Pokud jsou ovšem mraky nízko, je nutné volit nižší vyhlídkový bod. Vydáváme se volným terénem vlevo od naší stezky. Je třeba počítat s vlhkým lehce močálovým prostředím.

Výstup volným terénem

Sněhová pole

Stoupáme na vrchol Synsbekknuppane (1297 m.n.m.). Poslední partie je trochu strmější a jsou tu ještě sněhová pole.

Sněhová pole

Na vrcholu Synsbekknuppane

Pod rychle plynoucí nízkou oblačností je z vrcholu nádherný pohled na jezero Bygdin. JV směrem je vidět vzdálený penzion Bygdisheim a úžina, oddělující hlavní část jezera se zátokou, kde je i naše tábořiště.

Na vrcholu Synsbekknuppane

Nekonečná krajina

Pohled k západu nabízí nekonečné vody jezera Bygdin a vzdálené vrcholky hor národního parku Jotunheimen.

Nekonečná krajina

Stádo sobů

Zpět z vrcholu klesáme volným terénem severním svahem do žlabu s potůčkem a nezbytnými mokřady. Po dosažení úzké stezky nám cestu zahrazuje stádo snad 80 sobů. Dál už je cesta zpět na tábořiště stejná. Stavíme červencového sněhuláka … 

Stádo sobůČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam